„Jsou případy, kdy naši důvěrníci rukou FSB zemřou. Ale tohle je válka – to není jen nějaká dětská hra na špiony,“ říká ukrajinský voják, který školí tajné agenty působící na okupovaných územích.
Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zabránila útoku na ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov a atentátu na tři vysoce postavené pracovníky ministerstva obrany v Moskvě. Ukrajina se zatím nevyjádřila.
Podle vyšetřovatelů z ruské tajné služby FSB si žák deváté třídy dopisoval s legií Svoboda Ruska, která bojuje po boku ukrajinských sil proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Tři ruští špioni, které polský soud propustil z vazby, zmizeli a vyhýbají se nástupu trestu. Není známo, kde se nacházejí, napsal v pondělí polský list Rzeczpospolita.
V Rusku se hovoří o kompetenčních sporech mezi složky tajných služeb, zejména FSB a armádou. Nyní by podle zdrojů Moscow Times měla být výsledkem čistka v řadách právě vojenských elit.
Za zákazem prý stojí ruská tajná služba FSB, která tvrdí, že v zahraničí by mohli být zatčeni a vydáni na Západ. Neoficiálně se pak Kreml bojí také možného zběhnutí či vynesení státních tajemství.
Ruská služba také prohlásila, že britské síly využívají Ukrajinu jako cvičnou plochu a že na ukrajinské vojáky pohlížejí jako na „materiál“ pro testování nových zbraní a taktik.
Podle FSB měli čtyři obyvatelé Petrohradu v plánu silně jedovatou látkou otrávit potraviny určené pro vojáky na frontě a obyvatele „nových území Ruska“.
„Federální bezpečnostní služba (FSB) v Jekatěrinburgu překazila nezákonnou činnost třiatřicetileté obyvatelky Los Angeles, která má dvojí občanství Ruska a USA,“ uvedlo tiskové oddělení tajné služby.
Ždanoka popřela, že by přijala ruské vládní peníze. Jeden ze západních zpravodajských důstojníků, s nímž se Insider podělil o uniklou korespondenci, uvedl, že její špionáž je motivována ideologicky.
Německo a spojenci se podle Der Spiegel prolomili do šifrované aplikace, přes kterou komunikovali wagnerovci. Carsten L. o tom řekl Rusku a žoldáci přestali aplikaci používat.
Zařízení byla instalována také v objektech kritické infrastruktury a oblíbená byla také mezi běžnými občany, kteří je používali k zabezpečení svých domovů.
Policie ho zadržela letos v březnu v Jekatěrinburgu, kde podle ruské tajné policie FSB sbíral na pokyn Spojených států tajné informace týkající se vojensko-průmyslového komplexu.
Kursk v neděli oslavil Den města. Starosta Igor Kucak v reakci na aktuální dění rozhodl o zrušení slavnostního ohňostroje. „Myslím, že to bude rozumné z hlediska klidu a bezpečnosti obyvatel,“ napsal.
Podle FSB shromažďoval informace o speciální vojenské operaci, jak Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu, průběhu mobilizace a protestních aktivitách Rusů, a to na žádost amerického velvyslanectví.
Ruská agentura TASS uvedla, že ruská tajná služba FSB zabránila pokusu o sabotáž ze strany Ukrajiny. Incident se odehrál v Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou a Běloruskem.
Potenciálně největší nebezpečí spojené s předáváním údajů FSB hrozí podle bývalého technologického ředitele Yandexu Grigorije Bakunova Rusům, kteří službu využívají v bývalých zemích Sovětského svazu.
Zadržení podle tvrzení Federální služby bezpečnosti pomáhali ukrajinské vojenské rozvědce. Tajná služba je viní i z přípravy výbuchů, které měly poškodit koleje v Kurské a Bělgorodské oblasti.
Ruská tajná služba FSB uvádí, že její informace dokazují úzkou spolupráci americké společnosti Apple s americkými tajnými službami, zejména s Národní bezpečnostní agenturou (NSA).
Připravenost ruských ozbrojenců řešit podobné útoky je podle odborníka na vojenské konflikty a spolupracovníka Univerzity Karlovy Jurije Fjodorova prakticky nulová.
Ruské příhraniční regiony se od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února stávají terčem dronových útoků pravidelně. Ruští představitelé z nich viní Ukrajinu, ta se k nim ale nehlásí.
Za dobu od tohoto oznámení se ale i kvůli ruském útoku na Ukrajinu vyšetřování výbuchu uzavřít nepodařilo. Místní obyvatele navíc trápí nedokončený hloubkový pyrotechnický průzkum lokality.