Boj o moc: čistky v řadách ruských vojenských elit. FSB má převzít kontrolu nad armádním rozpočtem

V Rusku se už od začátku války na Ukrajině hovoří o kompetenčních sporech mezi tajnými službami, zejména FSB, a armádou. Nyní by podle zdrojů Moscow Times měla být výsledkem čistka v řadách právě vojenských elit. Jedná se o reakci na neúspěch při obsazování Kyjeva, ale i soupeření o finanční prostředky pro vyzbrojování jednotek.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin na vojenské přehlídce v obložení Sergeje Šojgua a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka

Ruský prezident Vladimir Putin na vojenské přehlídce v obložení Sergeje Šojgua a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Hrozí představitelům ruských bezpečnostních služeb rozsáhlé čistky? Nedávná zatčení vysoce postavených vojenských důstojníků mají být pouhým začátkem. Uvádí to The Moscow Times, které se opírají o zdroje blízké Kremlu, ministerstvu obrany a další ruské vládní představitele.

‚Ani na víkend do Minsku nemůžu.‘ Rusko nechce úředníky či státní zaměstnance pouštět za hranice

Číst článek

Má jít přitom o záminku vymýtit korupci v armádě. A dotknout by se to mělo vysoce postavených generálů, kterým FSB přiřkne vinu za zpackanou invazi na Ukrajinu, kterou Rusové započali v únoru 2022.

Bezpečnostní služba by následně měla převzít kontrolu nad rozdělováním armádního rozpočtu. Vše s posvěcením Kremlu.

„FSB provádí čistky v týmu (bývalého ministra obrany Sergeje) Šojgua. Dalo se to očekávat. Taková operace může být provedena pouze se souhlasem na nejvyšších místech,“ říká zdroj blízký ruským představitelům.

Zatýkací ochutnávka

Jak se zdá, jde o vyvrcholení válečných bojů a soupeření mezi bezpečnostními službami a ministerstvem obrany. A jeví se to jako vítězství FSB, což je nástupkyně sovětské KGB, v boji o přízeň bývalého agenta KGB – prezidenta Vladimira Putina.

„Do konce čistek zbývá ještě dlouhá cesta. Čekají nás další zatýkání,“ předpokládá zdroj Moscow Times, který si přál zůstat v anonymitě.

Sesazení dlouholetého šéfa obrany Šojgua bylo překvapivé. Dva týdny poté byli zatčeni čtyři vysocí důstojníci na základě různých obvinění od úplatkářství až po zneužití pravomocí.

Někdejší ministr obrany Sergej Šojgu | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Jeden z vysokých úřadujících ruských představitelů mluví o tom, že zatýkání může nabrat spád a rozšířit se na největší čistky v novodobé ruské historii. „Myslím, že do konce roku budou zatčeny desítky, možná stovky lidí různých hodností ve všech složkách ministerstva obrany,“ uvádí.

Zákaz vyšetřování padl

Sídlo ministerstva obrany na Frunzeho nábřeží navštívili příslušníci bezpečnostních služeb, kteří se zabývají vyšetřováním korupce. Podle zdroje blízkého resortu obrany The Moscow Times k tomu došlo ještě předtím, než koncem dubna došlo k zatčení náměstka Timura Ivanova.

Ruské úřady zadržely Šojguova náměstka kvůli podezření z korupce

Číst článek

Po jeho zatčení vyšetřovatelé uvedli, že pátrání probíhalo více než pět let. Což ale podtrhuje skutečnost, že úřady věděly o korupci v armádě dlouho před posledním zatčením.

Kreml rychle přistoupil k ujišťování, že zatýkání není ničím jiným než výsledkem pokračující práce na vymýcení korupce na všech úrovních státní správy. „Jedná se o soustavnou a důslednou práci v boji proti korupci, nikoli o kampaň,“ uvedl ve čtvrtek Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

„O korupčních schématech na ministerstvu obrany existovala spousta informací, případy se hromadily. Ale dokud byl Šojgu ministrem a měl obrovský vliv, vyšetřovatelé se jimi nesměli zabývat,“ podotýká jiný vládní úředník.

Putinovo okolí má na prezidenta stále slabší vliv. Je izolovaný a nikomu nevěří, hodnotí analytik

Číst článek

Starosti FSB

Kremlem schválené kroky FSB ukazují, že bezpečnostní služby „vedou“ v boji o moc mezi hlavními válečnými bezpečnostními složkami – tedy armádou a FSB. „Za neúspěch invaze musí nést vinu jediná strana,“ uvádí zdroj.

„Buď jsou to speciální služby, které se zabývaly zpravodajskou a analytickou přípravou války a slibovaly Putinovi triumfální operaci a rychlé vítězství, ale selhaly. Nebo ‚druhá armáda světa‘ pod vedením PR-cara Šojgua, která měla Putinovi zajistit vítězství, ale ukázala se být pouze papírovým tygrem a žalostně selhala,“ soudí.

Přestože minulý týden byl odvolán šéf bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, zdá se, že FSB v tomto sporu zvítězila.

Čistky by mohly mít dopad i na vojenské úsilí Ruska na Ukrajině. A to navzdory tomu, že ruská strana nyní využívá nedostatku munice Kyjeva, který se také potýká s nedostatkem lidských zdrojů.

„Opravdu si myslíte, že se někdo z nich (FSB) v tuto chvíli obává o úspěch speciální operace?“ reaguje zdroj Moscow Times.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme