,Slíbené informace a splněné úkoly.‘ Lotyšská europoslankyně byla roky agentkou ruské rozvědky
Lotyšská europoslankyně Tatjana Ždanoka byla více než deset let agentkou ruské tajné služby FSB (Federální služba bezpečnosti). Informuje o tom ruský investigativní server Insider s odkazem na uniklé e-maily mezi europoslankyní a ruskými příslušníky FSB. Ždanoka podle investigace serveru měla pro bezpečnostní službu pracovat od roku 2004 do roku 2017.
Ždanoka je podle serveru součástí Pátého oddělení FSB, které se soustředí na činnost v postsovětských zemích. Uniklé e-maily mezi Ždanokou a dvěma ruskými agenty obsahují popisy práce europoslankyně a detaily o jejích činnostech týkajících se podpory prokremelských nálad v pobaltském regionu, píše Insider.
Další korespondence zahrnuje domlouvání schůzek v Moskvě nebo Bruselu mezi Ždanokou a jejím ruským prostředníkem spolu s žádostmi o financování z ruských zdrojů, které by podpořily její politické aktivity v Lotyšsku a Evropském parlamentu.
Přinejmenším jednou podle serveru Ždanoka žádala o peníze na uspořádání shromáždění na počest vítězství Rudé armády ve druhé světové válce.
‚Slíbené informace‘ o FSB
Server potvrdil, že dva kontakty europoslankyně byly důstojníky ruské Federální služby bezpečnosti. Podle e-mailů byl prvním jejím kontaktem veterán FSB z petrohradského ústředního ředitelství, 74letý Dimitrij Gladej, který Ždanoku řídil přibližně v letech 2004 až 2013.
Prodal Rusku informace z německé tajné služby? Začal soud s údajným špionem Carstenem L.
Číst článek
O vazbách na ruskou kontrarozvědku svědčí podle serveru přístup ke „státním tajemstvím“ a „omezeným/kontrolovaným cestám“ mimo Rusko, jak se serveru podařilo zjistit na základě výskytu Gladeje v ruské vládní databázi, do které se nabourali ukrajinští hackeři. Z uniklých cestovních údajů z ruské rezervační databáze rovněž vyplývá, že často cestoval na základě společných rezervací s dalšími agenty FSB.
Známost s Gladejem europoslankyně přiznává, nijak ovšem nevysvětluje, proč s ním koordinovala své politické aktivity a proč se několikrát setkali.
Například v září 2007 napsala Ždanoka Gladeyovi dlouhý e-mail v ruštině s předmětem „Zpráva“. Na začátku se omlouvala, že nemohla poslat „slíbené informace“ ze Štrasburku, a pak pokračovala zprávou o tom, jaké úkoly byly od června splněny.
Kromě cesty na Krym uspořádala dříve v létě veřejné slyšení v Evropském parlamentu.
Ruská tajná služba mohla mít roky záběry z Ukrajiny. Kamery jsou spojené se servery v Moskvě
Číst článek
Tématem byla reakce estonských úřadů na násilné protesty v Tallinnu, které následovaly po přemístění pomníku bojovníků z druhé světové války ze sovětské éry z rušné centrální křižovatky na nedaleký hřbitov veteránů.
Kauza se zároveň časově shodovala se sérií kybernetických útoků na Estonsko, o nichž se následně zjistilo, že pocházejí z Ruska.
Europoslankyně Gladejovi sdělila, že o slyšení se psalo v Rusku, Estonsku a Lotyšsku částečně díky úsilí jejího „stážisty,“ který o příběhu informoval ruskojazyčné noviny vycházející v Lotyšsku.
Ždanoka také uspořádala třídenní výcvikový tábor pro „antifašistické“ lotyšské a estonské proruské organizace a také v Lotyšsku spustila rozhlasový pořad Hodina ruské školy, který varoval Rusy v zemi před „možnými problémy při posílání dětí z ruských rodin do lotyšských (jazykových) škol“.
Poznamenala také, že v Evropském parlamentu připravuje výstavu s názvem „Rusové Lotyšska“, která má propagovat myšlenku, že etničtí Rusové jsou skutečným původním obyvatelstvem Lotyšska.
Otázka peněz, nebo ideologie?
Po roce 2013 byla Ždanoka v pravidelném kontaktu s aktivním příslušníkem FSB Sergejem Belťukovem.
Ždanoka uvedla, že si nevzpomíná na někoho jménem Belťukov. Server se následně zeptal na kontakt s osobou jménem Sergej Krasin, což bylo krycí jméno, které Belťukov používal. Europoslankyně už serveru neodpověděla.
Ruský soud prodloužil vazbu americkému novináři. O výměně vězňů zatím Kreml jednat odmítá
Číst článek
Na zjištění Insideru reagovala Ždanoka slovy: „Tento text nemohu považovat za otázky, které mi byly položeny, protože je založen na informacích, které údajně máte a které byste z definice neměli mít,“ uvedla.
Ždanoka nicméně popřela, že by přijala jakékoli ruské vládní peníze. Jeden ze západních zpravodajských důstojníků, s nímž se server Insider podělil o uniklou korespondenci, uvedl, že její špionáž je motivována čistě ideologicky.
„Nepotřebuje peníze,“ uvedl tento zdroj. „Má jich dost, které jí přicházejí z Evropského parlamentu. Utrácí své vlastní peníze, aby financovala činnost své strany.“
Ždanoka patřila do frakce Zelení/Evropská svobodná aliance, odkud ji nakonec kvůli jejím názorům a výrokům vyloučili. Její místopředsedkyní je od dubna 2022 poslankyně Evropského parlamentu za švédskou Stranu zelených a bývalá ministryně kultury a demokracie ve Stockholmu Alice Bah Kuhnkeová
Kuhnkeová uvedla, že zpráva o Ždanoky špionáži na ni působí „hrozně.“ Překvapena ale prý není. „Koneckonců dostáváme v Evropském parlamentu jako poslanci průběžné zprávy. A já vím, protože jsem byla ministryní ve švédské vládě, o tom, jak Rusko a Putinovi agenti pracují a že mají sítě všude,“ uvedla.
Dvacet let v hledáčku
Lotyšská Státní bezpečnostní služba si četných vazeb europoslankyně na FSB již všimla. V červnu 2022 lotyšský parlament přijal novelu, která zakazuje „prokremelsky orientovaným osobám a politickým organizacím“ kandidovat do různých funkcí. V Estonsku byly aktivity Ždanoky zaznamenány už před dvaceti lety.
‚Na místě Rusů bych se bál.‘ Ruská tajná služba bude mít podle serveru přístup k datům taxislužby Yandex
Číst článek
Už v roce 2002 jí lotyšská vláda zakázala kandidovat ve všeobecných volbách s odvoláním na její trvalé členství v komunistické straně po 13. lednu 1991, kdy se strana spikla, aby pučem rozpustila nově vzniklou nezávislou lotyšskou vládu. Ze stejného důvodu byla také odvolána z funkce v městské správě v Rize.
Evropský soud pro lidská práva později nařídil Rize zaplatit Ždanoce 20 tisíc eur za porušení jejích demokratických práv, případ byl poté v odvolacím řízení postoupen velkému senátu a původní rozsudek byl zrušen.
Diskriminace Rusů i ruštiny
Ždanoka je stejně jako přibližně čtvrtina obyvatel Lotyšska ruského původu. Její rodina se přestěhovala do Lotyšska ve 40. letech minulého století a zdejší občanství získala v roce 1996, pět let poté, co pobaltský stát získal plnou nezávislost na Moskvě.
Ruská tajná služba zahájila sérii stíhání za vlastizradu. Viní z ní i LGBT+ aktivistu
Číst článek
Kariéru si podle Insideru vybudovala jako odpůrkyně existence Lotyšska jako suverénní země.
Lotyšská europoslankyně také běžně odsuzuje všechny tři pobaltské země za údajné špatné zacházení s početnou ruskou menšinou. Hlavním tématem její kampaně v Evropském parlamentu je údajné pronásledování ruského jazyka v Lotyšsku.
V březnu roku 2022 také byla jednou z 13 europoslanců, kteří hlasovali proti usnesení Evropského parlamentu odsuzujícímu ruskou invazi na Ukrajinu v plném rozsahu.
Osud europoslankyně v pobaltské zemi je podle serveru nejistý. Ždanoka je stále úřadující poslankyní Evropského parlamentu, do konce funkčního období ji zbývá pět měsíců. Zatím tak disponuje imunitou.