Čeští vědci objevili model léku na vzácné onemocnění, takzvaný Angelmanův syndrom, kterým trpí na světě 500 tisíc lidí. Patří k nim i malý Oliver. Na cestu k léčbě ale potřebují 22 milionů korun.
Za první tři týdny se na genovou terapii pro Martínka vybralo ani ne 10 milionů korun. Pak si ale jeho příběhu všimla influencerka Nikol Leitgeb a stránky sbírky začaly kolabovat.
Martínek se vzácným onemocněním potřeboval sehnat rychle peníze na léčbu, ale sbírce se nejdřív vůbec nedařilo. Stomilionová cílová částka se zdála jako nedosažitelný cíl.
„Nedávno se Martínek naučil překulit ze zad na bříško. Tím se teď baví nejvíc,“ napsali rodiče na server Donio, kde se loni na chlapcovu léčbu vzácné nemoci vybralo přes 150 milionů korun.
Martínek trpí závažnou genetickou chorobou a na jeho léčbu se vybralo přes 150 milionů korun. Po operaci v Montpellieru se s jeho otcem sešel redaktor Martin Balucha.
Dvouletý chlapec se vzácnou genetickou poruchou, na jehož léčbu pomocí genové terapie lidé darovali víc než 150 milionů korun, se ve středu v nemocnici ve francouzském Montpellier podrobil operaci.
„Narodilo se nám krásné miminko. V šestém měsíci jsme pozorovali motorické nedostatky. V 11. určili diagnózu: spinální svalovou atrofií SMA. Prognóza byla, že se dožije dvou let,“ vypráví Hradilek.
Jak daleko jsme od toho, abychom mohli zbavit své potomky dědičných nemocí genetickým zásahem? Hostem Osobnosti Plus byl biolog, bioetik a genetik Jaroslav Petr, podle kterého už se k tomu blížíme.
Potenciál úpravy DNA pro léčbu je obrovský, ale otevírá i cestu ke změnám, které by se přenesly i do další generace. Například aby měli potomci určitý vzhled nebo vylepšené vlastnosti.
Jakubova genetická vada je spojená s mentálním postižením. Přiznává, že má nejraději ostřejší pokrmy, ale podle jeho maminky ho to táhne k čemukoli, co se dá sníst.