Sklad podle policie odpálili agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Policisté ale podezírali i pracovníky firmy Imex, že agentům pomáhali. Právník Imexu Radek Ondruš řekl, že se závěry soudu nesouhlasí.
Než se Tálibán chopil v Afghánistánu moci, útočil na západní jednotky. Motivovalo jej k tomu Rusko, které platilo za každého zabitého amerického i koaličního vojáka.
Skupina působila v pěti ukrajinských oblastech. Zadání členové získávali od svého velitele, který pod cizí identitou působil z Dněpropetrovské oblasti.
Za výbušnými balíky z Litvy stojí Rusko, uvedl v úterý poradce litevského prezidenta.
Zpravodajské služby již dříve poukázaly na sérii sabotáží, které měly destabilizovat spojence Ukrajiny.
Balík se zápalným zařízením pravděpodobně do skladu DHL dorazil letecky. Pokud by se balík vznítil už za letu, mohlo by to mít vážné důsledky, poznamenala britská média.
Když mu jeho podřízení oznamovali, co ohledně výbuchů muničních skladů ve Vrběticích zjistili, řekl jim šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, že „trefili velkou věc“.
„Četl jsem, že Putin se osobně velmi zajímá o jedy a rád o nich čte knihy,“ uvedl také Skripal, který prý prezidenta zná osobně. Oběť útoku Skripal od roku 2018 na veřejenosti nepromluvil.
McCallum připomněl, že po vpádu Ruska na Ukrajinu evropské země vyhostily více než 750 ruských diplomatů, z nichž drtivá většina byli špioni. To mělo dopad na fungování ruských tajných služeb.
Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích vedly mimo jiné k vyhoštění desítek pracovníků ruské ambasády v Praze. „Ten krok nás zbavil určitého ruského vlivu,“ říká ministr zahraničí Jan Lipavský.
Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. „Otázka zní, zda to skutečně udělali,“ pochybuje Miloš Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál.
Kriminalisté sice prohlásili za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích agenty ruské vojenské rozvědky GRU, jsou ale přesvědčeni, že jim někdo musel v Česku pomáhat.
Za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích policisté označili dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandera Miškina. Kde se v Česku pohybovali?
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
Elena Šapošnikovová získala v roce 2004 české občanství. Jenže úředníci jí ho dát nechtěli, protože jim lhala. Šapošnikovová ale napsala dopis tehdejšímu ministru vnitra Stanislavu Grossovi.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
„Nepochybně se jim to nějakým způsobem daří. Ono toto jde velmi špatně vyčíslit, protože jednak neznáme všechno, co západní tajné služby nebo české zablokovaly nebo co se jim podařilo,“ říká Kundra.
Vojenští zpravodajci uvedli, že kybernetický aktér spojovaný s jednotkou 29155 má na svědomí škodlivé aktivity s cílem sabotáže, špionáže a poškození reputace, které sahají až do roku 2020.
Ruska s českým pasem podle kriminalistů pomáhala zajistit návštěvu agentů GRU v muničních skladech ve Vrběticích. Státní zástupce ale její stíhání zrušil. Odpověď vyplývá z usnesení o odložení.
Ruské bezpečnostní složky případ vyšetřují jako pokus o vraždu, přičemž podle jedné z vyšetřovacích verzí exploze souvisí se služební činností majitele auta, uvádí ruská agentura.
Útoky v poslední době často využívají zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. Jejich terčem jsou i další alianční země jako například Německo nebo Polsko.
Dva velké výbuchy, dva mrtví čeští občané. A viníci? Patrně dva ruští teroristé. Policie ukončila prověřování případu Vrbětice. Jaké otázky zůstávají nezodpovězeny?
Sérii výbuchů a dalších incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu v českých Vrběticích z roku 2014, pomáhali koordinovat ruští špioni manželé Šapošnikovovi.
Kvůli výbuchům ve Vrběticích nepadlo žádné obvinění. A už ani zřejmě nepadne. Policie nyní kauzu, za kterou měla stát ruská zpravodajská služba, odložila. Připomeňte si klíčové události celé aféry.
Připomeňte si aktéry kauzy, kvůli níž zahynuli dva čeští občané, která vedla k bouři na poli rusko-českých vztahů a vyhoštění více než 150 ruských diplomatů ze třech desítek zemí světa včetně Česka.