Haitská policie a domobrana zabily 28 členů gangů. Mafie se snaží ovládnout hlavní město
Haitská policie a místní domobrana v úterý na předměstí Port-au-Prince zabily nejméně 28 členů gangů, které se snažily ovládnout další části haitské metropole. Podle agentury AFP to oznámil mluvčí místní policie. Obavy z další vlny násilností vyjádřil ve středu znovu vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk, který uvedl, že jen za poslední týden zemřelo v haitské metropoli nejméně 150 lidí.
„Nejméně 150 lidí bylo zabito, 92 zraněno a asi 20 000 muselo utéct z domovů,“ citovala AFP komisaře OSN. Počet zabitých lidí na Haiti tak letos vzrostl na 4544 a dalších 2060 osob bylo od začátku roku zraněno. OSN ale odhaduje, že počet zabitých i zraněných je nejspíš vyšší. Na 700 000 Haiťanů je v zemi vysídleno, z toho polovina jsou děti.
Policie postřelila jednoho z šéfů gangu na Haiti. Při zásahu zabila dalších 20 členů
Číst článek
Podle údajů kanceláře OSN na Haiti (BINUH) z minulého měsíce zemřelo na celém Haiti jen od července do září 1223 lidí. Asi polovinu z nich zabily gangy a polovina zemřela při policejních operacích proti gangům.
V úterý brzy ráno místního času zastavila policie několik aut, v nichž jeli členové aliance gangů Viv Ansanm (Žít spolu), kteří se snažili dostat na předměstí metropole Pétition-Ville. Při přestřelce policisté zabili několik zločinců a další zemřeli při střetech, jichž se účastnili i členové místní domobrany. Ti zabarikádovali ulice a vyzbrojili se mačetami a kladivy. Podle fotografa AFP pak mrtvé členy gangů spálili v ulicích. Před tím podle AP některým uřízli hlavy.
Mise OSN
OSN od června do září letošního roku zaznamenala na Haiti vznik nejméně 149 domobran, z toho zhruba polovinu v Port-au-Prince. Tam gangy ovládají asi 80 procent území. Bezpečnost se nedaří zajistit místní nepočetné policii ani s pomocí mezinárodní policejní mise, kterou vede Keňa a jejíž první členové dorazili letos v červnu. Misi schválila Rada bezpečnosti OSN loni v říjnu, ačkoliv haitská vláda o pomoc požádala už v říjnu 2022.
Aliance gangů Viv Ansanm vznikla letos v únoru a podařilo se jí už přimět k rezignaci premiéra Ariela Henryho. Ozbrojenci v únoru napadali policejní stanice a vnikli do dvou největších vězení v zemi, odkud pustili na svobodu asi 4000 vězňů. Obsadili také hlavní silniční tahy a pokusili se ovládnout i mezinárodní letiště. To zastavilo provoz i minulý týden, když civilní letadlo zasáhla střela, nikomu se nic nestalo.
Nejnovější násilnosti gangů v haitské metropoli vypukly poté, co přední lídr skupin gangů a bývalý policista Jimmy Chérizier, přezdívaný Barbecue, vyzval k rezignaci Přechodnou prezidentskou radu (CPT).
‚Neměl jsem rodiče a žil jsem na ulici.‘ Ozbrojené gangy na Haiti do svých řad verbují tisíce dětí
Číst článek
„Použijeme všechny prostředky, abychom dosáhli odchodu CPT,“ uvedl Chérizier, který bojuje dlouhodobě proti vládě. Přechodná rada má připravit v zemi volby nejpozději do února 2026. Haiti nemá funkční parlament; poslední parlamentní volby, stejně jako ty prezidentské, se konaly v roce 2016.
Nejchudší americká země Haiti se dlouhodobě potýká s hlubokou ekonomickou krizí, polovina z 11 milionů obyvatel je závislá na humanitární pomoci. Zemi sužují už léta také násilnosti gangů i protivládní protesty. Situace se zhoršila v roce 2021, kdy komando kolumbijských žoldnéřů zabilo prezidenta Jovenela Moïseho. Akci zosnovala skupina místních politiků a podnikatelů.
Kvůli výhrůžkám od policie oznámila v úterý pozastavení činnosti v haitské metropoli organizace Lékaři bez hranic (MSF), která tam patří k hlavním poskytovatelům zdravotnické pomoci. „Minulý týden policie zastavila několik vozidel MSF a vyhrožovala personálu smrtí či násilím,“ uvedla organizace. Při jednom útoku policie podle ní zemřeli dva pacienti. MSF uvedla, že se ale dál bude starat o již hospitalizované pacienty v metropoli.