Jak vypadá jeho trénink? Co je to výšková nemoc a kdo je na ní náchylný? Jak dokázal zdolat osmitisícovku Manáslu ve třetím nejrychlejším čase na světě – a bez zastávky v táborech?
I přes spoustu komplikací a turbulentních a dramatických momentů se výstup na nejnebezpečnější himálajský vrchol vysoký 8091 metrů Kláře Kolouchové podařil.
„Každý lezec (na Mount Everestu) v průměru vyprodukuje 250 gramů exkrementů denně a stráví ve vyšších táborech dva týdny,“ řekl Diwas Pokhrel, první viceprezident Everest Summiteers Association.
Záchranáři po sedmnácti dnech vysvobodili dělníky, kteří byli zasypaní v tunelu. K sesuvům půdy v této oblasti však podle indologa Štipla nedošlo poprvé a to i kvůli výstavbě silnic či přehrad.
Brontosauři v Himalájích chtějí otevřít laboratoř ve škole v Malém Tibetu a podporují tam rozvoj hokeje. Letos se k jejich sbírce přidala moderátorka Lucie Výborná. Vsaďte si na jejich výzvu.
Před 55 lety se indická vesnička Nakšálbári v podhůří Himálaje zapsala do dějin. Vzpoura rolníků tam zažehla povstání, které se rozšířilo do Indie a někde doutná dodnes.
„Tato kniha je o horách. Je to ale také kniha o ženách a mužích, kteří se jim dokázali postavit.“ Těmito slovy začíná román Scotta Ellswortha, ve kterém rekonstruuje příběh známých horolezců.
„Opět šílená, promrzlá noc s uragánem, ale ráno bezvětří a slunce! Jdeme dolu, jdeme doluuuu, jdeme doluuuu,“ vzkázal prostřednictvím satelitního telefonu na facebooku horolezec Marek Holeček.
„Stav je neměnný, jsme uvězněni v sedmi tisících a nemůžeme se hnout. Čekáme na zázrak, který snad dorazí v sobotu,“ vzkázal na facebooku Marek Holeček ve zprávě převzaté ze satelitního telefonu.
Pákistánský horolezec Alí Sadpara, Juan Pablo Mohr z Chile a John Snorri z Islandu se přestali hlásit zhruba v době, kdy dosáhli 8000 metrů. Základní tábor s nimi ztratil kontakt v pátek.
Mise, která měla 34 vědeckých účastníků a v oblasti pobývala na jaře loňského roku, měla za úkol detailně prozkoumat Mount Everest a zaznamenat změny, kterými nejvyšší hora světa prochází.
Do pondělka si spor na hranicích v hornaté oblasti Ladákhu nevyžádal žádné oběti. Napětí trvá již několik týdnů. Vysocí vojenští představitelé z obou zemí nyní jednají, jak situaci uklidnit.
Letos při pokusu o zdolání Everestu zemřelo 11 lidí. Podle vědce je to i tím, že sníh se tvoří kolem nečistot, které vlastně stahuje dolů. Tím je pohyb po něm nebezpečnější než dřív.
Nemá za sebou úplně povedenou zimu a věří, že ta příští bude mnohem úspěšnější. Biatlonistka Veronika Vítková si po sezoně splnila jeden velký cestovatelský sen.
Na čtvrtý pokus zvládl rakouský horolezec David Lama zdolat vrchol Lunag Ri v Himálaji. Do výšky 6907 metrů se dostal po třech neúspěšných snaženích v posledních letech.
„To, že se nepovede něco dolézt, není žádný průšvih. Kopec nikam neuteče. Jedna z věcí, kterou se člověk naučí přibývajícím léty, je trpělivost,“ popisuje pro Radiožurnál Holeček.
Devítičlennou expedici českých horolezců na obávanou osmitisícovku Nanga Parbat v pákistánském Kašmíru završilo úspěšným výstupem na vrchol šest z nich.
Kvůli nedostatku šerpů turisty často doprovázejí nezkušení průvodci a přibývá horských nehod. Vůbec nejvíc lidí vyráží na Mount Everest v dubnu a květnu.
Do Indie vezli brusku a tamní děti učí hrát hokej. Jak bylo těžké vybudovat v Himálaji kluziště a proč mají na ledě místo červené čáry uprostřed růžovou?
I z Himálaje se dá prý dostat do hokejové reprezentace. Říkají to obyvatelé regionu Ladak na severozápadu Indie, kde ve velkých neuvidíte jen velké výpravy horolezců. Ale kromě toho možná dost překvapivě právě hokejisty.
Nejsou větší než mince, přesto několik týdnů v roce bojují s nepříznivými podmínkami v indickém Himálaji. Mezinárodní tým vědců pod vedením českého botanika objevil drobné rostliny vytvářející zelené polštářky v rekordní výšce 6150 metrů. Přežít jim pomáhají bakterie i nemrznoucí kapalina.