Únorový model NMS Market Research přinesl v podpoře některých stran zásadní změny. Poprvé po dlouhých letech by se v měření relevantní výzkumné agentury Piráti propadli pod pětiprocentní hranici.
U SPD panuje optimismus, že se domluví na co možná nejširším postupu. Blízko je dohoda s PRO a Trikolorou, Přísaha ale vyjednává i se Stačilo! nebo SOCDEM a alternativy mají i Svobodní.
Klíčovou bitvu budou sehrávat menší strany kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny. Server iROZHLAS.cz zahajuje sérii analýz voličských preferencí, které bude publikovat každý měsíc.
Šéf SPD Tomio Okamura odmítl, že by strana měla zájem jako v minulosti pouze podporovat vládu z pozice mimo kabinet. „SPD chce být součástí vlády,“ zdůraznil.
Lednový volební model agentury NMS Market Research ukazuje malé změny, zároveň ale potvrzení některých trendů. Volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO, byť meziměsíčně mírně oslabilo.
„Mnohem víc škody, která tam byla ze strany státu a ze strany ministerstva životního prostředí, bylo způsobeno nedostatečnou komunikací s vlastníky,“ říká Robert Šlachta.
Druhá polovina bilančního rozhovoru s politologem Vladimírem Naxerou se věnuje opozici, která už si brousí zuby na převzetí moci po sněmovních volbách v příštím roce.
Prosincový model se podle jeho autorů vyznačuje stabilními výsledky všech měřených stran. V čele zůstává opoziční ANO, jehož podpora v porovnání s listopadovým modelem oslabila o 1,7 procentního bodu.
Exposlanec ODS Boris Šťastný se po 11 letech vrátil do aktivní politiky. Řídí pražskou organizaci Motoristů a v rozhovoru mluví o financování strany nebo o pozici Motoristů na české politické mapě.
„Cílem je vybudovat samostatnou stranu. Předvolební koalice dává smysl jen u subjektů se stejnými programy,“ naznačuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál předseda Motoristů Petr Macinka.
Troje letošní volby naznačily výrazné změny české politické mapy. Dost živo je i na protivládní frontě. Data ukazují, že roste podpora opozičních stran, které už teď vyhlíží účast ve vládě s ANO.
„Voliči měli na výběr mezi panem Janulíkem, který je jedenáct let poslanec a nikdo ho tu pořádně nezná, nebo Róbertem Šlachtou,“ komentuje svůj úspěch v senátních volbách Šlachta.
„Nebráníme se spolupráci s nikým, kdo je ochotný s námi prosadit body, které jsme si vytyčili před volbami,“ avizuje zvolená europoslankyně za Přísahu a Motoristy Nikola Bartůšek.
„Současná koalice by dosáhla na 94 mandátů, pořád by to tedy nestačilo na nadpoloviční většinu,“ uvedli autoři volebního modelu. Volby do Sněmovny se mají konat příští rok na podzim.
Výsledek těchto dvou subjektů je bolehlavem hlavě pro SPD. „Tomio Okamura by měl přemýšlet, co má dělat jinak. Roste mu konkurence,“ popisuje Vít Hloušek z Masarykovy univerzity.
Průzkumy i modely počítají s tím, že vítěz voleb do Evropského parlamentu v Česku s největší pravděpodobností vzejde z dvojice ANO a koalice Spolu, vysoký potenciál Starostů zřejmě zůstane nevyužitý.
Pokud by vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stejně jako v posledních volbách utvořily koalici Spolu, získaly by 22,5 procenta hlasů. Samostatně by se teď lidovci nedostali a TOP 09 by byla na hraně.
Říkají o sobě, že jsou stranou konzervativního středu, nedávno ale spolupracovali se SOCDEM, do eurovoleb jdou s pravicí a do krajských voleb v Jihomoravském kraji je vede exčlen ANO Petr Vokřál.
Data pro model sbírala agentura STEM v období od 2. do 14. listopadu. Koncem října vyhlásily odbory termín protestů a stávky proti krokům vlády. Ta se uskuteční v pondělí.
V porovnání se zářijovým průzkumem si hnutí ANO pohoršilo o tři procentní body. Naopak občanští demokraté si o 3,5 procenta polepšili. Na třetím místě jsou Piráti se ziskem 11,5 procenta hlasů.