‚Když ji máte, to horko vás vaří zaživa.‘ V jihovýchodní Asii udeřila horečka dengue
Už déle než dva roky je nejsledovanější nemocí na světě covid-19. Jenže ani v době covidové nepřestaly člověka ohrožovat na životě jiné vážné nemoci. Jednou z nich je obávaná horečka dengue. Podle Světové zdravotnické organizace se jí každý rok nakazí po celém světě 390 milionů lidí. Se skokovým nárůstem nových případů teď bojuje hlavně jihovýchodní Asie.
„Všichni jsme se soustředili na covid-19 a přitom daleko horší zabijáci tou dobou neodešli. Jsou tu dál, a jak se blíží konec období dešťů, znovu udeří v plné síle,“ říká Radiožurnálu paní Dorasingam Mohanová ze Singapuru, dobrovolnice zdravotnické osvěty v jednom z obytných bloků ve městě.
V jihovýchodní Asii udeřila horečka dengue. Více si poslechněte v reportáži zpravodaje Českého rozhlasu Davida Jakše
Ví, co dokáže s lidským tělem udělat horečka dengue, kterou vyvolává stejnojmenný virus přenášený komáry druhu Aedes. Bez ohledu na to, že městský stát Singapur patří mezi tři nejvyspělejší země světa a zdravotnictví je tu na špičkové úrovni, horečka dengue je tu dlouhodobě vůbec tou největší zdravotní hrozbou.
„Nejvíc nových případů vždycky evidujeme od června do října, kdy skončí období dešťů a všechny stoky, kanály, řeky a jezera jsou plné vody. Tam se ve velkém líhnou komáři. Tohle období ještě nenastalo a my už za jediný týden evidujeme v Singapuru 400 případů horečky dengue,“ vysvětluje Desmond Tan ze singapurského ministerstva životního prostředí.
Barva oblečení může u lidí zmenšit riziko kousnutí komárem, tvrdí nová studie
Číst článek
Doslova explozi horečky dengue teď hlásí Vietnam, Srí Lanka, Filipíny, a hlavně Indonésie. Tam je to od začátku letošního roku už skoro třiadvacet tisíc případů.
Smrtnost nemoci sice dlouhodobě klesá, ale člověka odjakživa děsí hlavně její bolestivý průběh, na který se často vážou později i psychické problémy.
„Když máte horečku, to horko vás vaří zaživa. Kosti v celém těle jako by vám někdo drtil kladivem a jenom obyčejné dýchání vás neskutečně vyčerpává. A ještě dlouho po uzdravení je vám špatně, nemáte sílu,“ vzpomíná pan Sítí, malajský taxíkář, který dostal horečku dengue za svůj život už dvakrát.
Malárie i horečka dengue jsou věčnými souputníky obyvatel jihovýchodní Asie a většina z nich sice zná rady lékařů, že nejlepší prevencí jsou tmavé dlouhé kalhoty a tmavé dlouhé rukávy, které eliminují frekvenci komářích štípnutí. Jenže v zemích, kde teď denní teploty od rána atakují hranici osmatřiceti stupňů Celsia, to dost dobře není možné.