S globálním oteplováním se do Evropy dostávají tropičtí komáři. Hrozí nárůst horečky dengue

Ve třinácti zemích EU, včetně Francie, Španělska a Řecka, se usídlil invazivní druh asijského komára tygrovaného, jehož výskyt odborníci spojují s nárůstem horečky dengue v Evropě. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vytvářejí klimatické změny příznivé podmínky pro šíření komára tygrovaného. Podle serveru BBC ve Francii situaci aktivně monitorují kvůli olympiádě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár tygrovaný se začíná více šířit v Evropě

Komár tygrovaný se začíná více šířit v Evropě | Foto: ECDC

ECDC a Státní zdravotní ústav varují, že Evropa může pocítit globální oteplováním právě tím, že se tento druh komára šíří do oblastí, které nebyly dříve zasaženy. Hrozí tedy nárůst tzv. tropických nemocí, jako je horečka dengue nebo virus Zika, i v Evropě. Kromě globálního oteplování zde hraje roli i vzestup cestování do tropických oblastí.

Asijský komár tygrovaný (Aedes albopictus), který je považován za nejinvazivnější druh komára na světě, se nyní šíří Evropou ze svého jihoevropského „základního tábora“, píše BBC.

Rozšíření komára tygrovaného v Evropě, říjen 2023 | Foto: ECDC

Podle ECDC se v Evropě jeho výskyt zvyšuje v posledních dvou desetiletích. Usadil se už v Rakousku, Bulharsku, Chorvatsku, Francii, Německu, Řecku, Maďarsku, Itálii, Maltě, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku a Španělsku. Zaznamenán byl ale i v dalších státech, mezi nimiž je Česko a Slovensko.

S původně asijským komárem mají problémy i ve Francii, kde se jeho výskyt monitoruje kvůli nadcházejícím olympijským hrám v Paříži. V březnu se komáři tygrovaní podle Radio France Internationale objevili už i v Normadii, která byla do té doby jediným francouzským nezasaženým regionem. Odborníci doporučují, že nejlépe jde proti nárůstu komárů bojovat odstraněním stojaté vody ze zahrad a balkonů, aby se komáři nemohli množit.

Předloktím v kleci s komáry testuje Státní zdravotní ústav účinnost repelentů. Bývají lepší než náramky

Číst článek

V posledních letech přibývá hromadných výskytů horečky dengue, která se projevuje podobnými příznaky jako chřipka, ale může mít i závažný průběh. V loňském roce bylo zaznamenáno osm případů mnohočetných infekcí ve Francii, čtyři v Itálii a dva ve Španělsku.

Většina evropských případů je importovaná - což je odrazem mezinárodního pohybu osob a obchodu, přičemž počet importovaných případů se v loňském roce vyšplhal na téměř pět tisíc. Roste však i počet infekcí získaných místně: V roce 2023 bylo nakaženo 130 osob, o rok dříve to bylo 71 osob.

Západonilský virus, který rovněž přenášejí komáři, se nyní vyskytuje ve více evropských regionech než kdykoli předtím. Začátkem března byla v jižním Španělsku hlášena nákaza jednoho člověka tímto virem, což poukazuje na to, že klimatické podmínky vytvářejí vhodné prostředí pro komáry i „na velmi brzkém začátku roku“, uvedlo ECDC.

Státní zdravotní ústav také doporučuje používání larvicidů šetrných k životnímu prostředí a podpora povědomí veřejnosti o kontrole komárů. Osobní ochranná opatření zahrnují používání moskytiér (nejlépe insekticidně ošetřených) nebo spaní a odpočinek ve stíněných nebo klimatizovaných místnostech, používání okenních sítí, nošení oděvů, které pokrývají většinu těla, a použití repelentu proti komárům.

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme