„Válka se mění každé tři měsíce. Každé tři měsíce se na frontě objeví nějaká inovace,“ dodává bývalý ukrajinský ministr obrany Reznikov s tím, že ani Rusové nejsou hloupí a učí se z vlastních chyb.
Krajské volby bývají často testem popularity vládních stran a možností pro opozici ukázat svou sílu. Podle politologa Petra Jüptnera v nich přitom často nejde o regionální, ale o národní témata.
„Pořadů otevírajících témata, která štvou mocné politiky a byznysmeny, Česká televize moc nemá. Pokud jeden ruší, vyvolává to znepokojivé otázky,“ říká novinář Respektu Ondřej Kundra v Interview Plus.
„Z pohledu toho, kolik stejný nákupní košík stál před rokem, je dnes o 4,8 procenta levnější,“ tvrdí Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v Interview Plus.
„Patřím ke krymským Tatarům a nechci být čtvrtou generací krymských Tatarů, kteří byli nuceni opustit rodnou zemi. Věřím, že bude zase ukrajinský,“ říká pro Český rozhlas Plus ukrajinská novinářka.
„Myslím, že už nemají pocit, že jsou chráněni. Rusko dává Ukrajincům najevo, že nikde nemůžou být v bezpečí,“ popisuje v Interview Plus zpravodajka České televize Darja Stomatová.
„Obávám se, že většina maďarské veřejnosti vnímá Orbánovu rétoriku ohledně míru na Ukrajině pozitivně,“ maďarský bývalý diplomat György Varga v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Strany krajní pravice v Evropě nyní zažívají nárůst voličské podpory. Ve všech zemích je spojuje několik základních rysů – nacionalismus, včetně odporu k migraci, konzervatismus v kulturních tématech.
Alternativa pro Německo (AfD) před eurovolbami řeší další problém. Asistent Maximiliana Kraha, který vede kandidátku, byl obviněn ze špionáže pro Čínu.
V Česku je nejvíce případů černého kašle od roku 1959, lékaři letos evidují přes 6400 nakažených. Podle perinatologa Jiřího Vojtěcha může mít nemoc velmi závažný průběh zejména u novorozenců.
„Pellegrini si zvolil pozitivní narativ, že on bude prezident, který přinese mír a nebude posílat slovenské syny na bojiště,“ vysvětluje novinářka slovenské televize Markíza Gabriela Kajtárová.
Balaš zdůrazňuje, že uznání státu má deklaratorní, nikoli konstitutivní charakter. Zásadní je přitom normalizace vztahů se sousedy, zejména s Izraelem, který Palestinu neuznává.
„Čekala bych, že se na akademické půdě bude diskutovat otevřeněji. Absolventi míří na vrcholné pozice a škola by je měla připravit i na debaty o takto bolestivých tématech,“ poznamenává Chaloupková.
„Mezinárodní tlak je Putinovi už úplně ukradený. Počítal s tím, že lidi začne zatýkat až po pohřbu (Navalného), to je jeho dlouhodobá taktika,“ říká předseda organizace Memorial Česká republika.
Reportér České televize v Německu Pavel Polák připomíná, že AfD se od svého vzniku postupně radikalizuje. V posledních průzkumech mírně ztrácí, stále ale zůstává druhou nejsilnější stranou v zemi.
„Izraelcům bylo jasné, že bude mnoho obětí a mezinárodní veřejné mínění jim nedá příliš času na to, aby takovým způsobem pokračovali. Objevila se i žaloba u soudního dvora z genocidy,“ říká Schneider.
„Nevěří, že jakékoli jejich snažení je z toho světa dostane,“ vysvětluje poradkyně Rut Veselá z organizace Člověk v tísni s tím, že zásadní je podpořit a stabilizovat rodiny dětí, a tím jim ulevit.
„Vyhodnotil jsem to tak, že za těchto okolností nemá smysl, abych nadále pokračoval v Kanceláři prezidenta republiky jako poradce, který má dohodu o pracovní činnosti. Ta mi teď končí,“ říká Kolář.
„Izrael se inspiroval tím, co v boji proti bojovníkům z Hamásu provedl Egypt, který využil kanalizaci. Dnes proto víme, jaký efekt tato strategie má,“ upozorňuje kulturní antropolog Yassar Abu Ghosh.
Železný odhaduje, že mimo pracovní poměr bude v řádu vyšších týdnů, rozhodně ne měsíců. Po svém návratu na televizní obrazovky už nepočítá s pozicí moderátora Událostí.
„Izrael byl založen lidmi, kteří přežili holokaust a vždy se cítili ohrožení, protože měli své zkušenosti," popisuje izraelská spisovatelka nejistotu v izarelské společnosti.
„Když nemáte stát, nemáte ani práva, v podstatě neexistujete. Palestinci se už přes půl století snaží legalizovat svoji existenci a poukázat na to, že se jim děje křivda,“ uvedl v Interview Plus.
Podle evangelického faráře Mikuláše Vymětala, který v 90. letech studoval v Jeruzalémě, už Izraelci ani Palestinci nevěří, že může vzniknout společný stát.
Útok Hamásu na Izrael pomáhá Rusku odvádět pozornost od války na Ukrajině. Přesto ale útoky na civilisty snižují ruský obraz v zahraničí a na bitevním poli mu nepomáhají.