Istanbulská úmluva ve Sněmovně narazí. Proti se staví většina ANO, ODS, SPD i lidovců

Na jedné straně prezident Petr Pavel a liberálnější strany STAN, Piráti a TOP 09. Na druhé straně Česká biskupská konference a parlamentní konzervativci z ANO, ODS, KDU-ČSL a SPD. Tak jsou rozložené síly ohledně Istanbulské úmluvy. Dokument o potírání násilí nyní míří do českého Parlamentu, a pokud nedojde k zásadním názorovým změnám, ve Sněmovně dostane stopku. I proto, že část liberálnějších poslanců ANO je k úmluvě také spíše rezervovaná.

Analýza Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Jurečka a Patrik Nacher v Poslanecké sněmovně

Marián Jurečka a Patrik Nacher v Poslanecké sněmovně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Českou politikou poslední týdny hýbou kromě vládního úsporného balíčku a úprav důchodů i hodnotová témata. Po návrhu na zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů míří do obou komor Parlamentu i Istanbulská úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí.

Istanbulskou úmluvu vláda schválila. Dokument o potírání násilí na ženách míří do Sněmovny

Číst článek

Stejně jako u manželství pro všechny je i v otázce ratifikace úmluvy vláda i Sněmovna rozdělena na liberálnější a konzervativnější část.

Kabinet Petra Fialy (ODS) dokument v červnu schválil, jednotný však rozhodně nebyl. Kladně se k němu postavili ministři z TOP 09, STAN a Pirátů, ale i část ODS. Zato členové vlády z KDU-ČSL byli proti nebo se zdrželi.

Podporovatelé

V Poslanecké sněmovně je situace velmi podobná. „Myslím si, že se bude bojovat o každý hlas, nicméně dělicí linie je mezi liberálními a konzervativními poslanci,“ potvrzuje sněmovní schizma poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Právě 33členný klub Starostů a nezávislých se podle informací iROZHLAS.cz podobně jako čtyři poslanci Pirátů a většina ze 14členného klubu TOP 09 řadí v hodnotových otázkách k liberálně smýšlejícím a ratifikaci Istanbulské úmluvy podpoří.

„Myslím si, že je naděje na to, aby to Sněmovnou prošlo,“ neztrácí víru poslankyně Pirátů Klára Kocmanová.

Dokument má podporu i prezidenta Petra Pavla, který se k úmluvě hlásil jak během kampaně, tak i po svém zvolení. „Jsem pro to, abychom ratifikovali Istanbulskou úmluvu v co nejkratší době. Není jediný skutečný důvod, proč bychom se tomu měli vyhýbat,“ řekl nedávno.

Navíc z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas vyplynulo, že se 48 procent Čechů domnívá, že Istanbulská úmluva zajistí lepší ochranu obětem sexuálního a domácího násilí. Podle 32 procent dokument nic takového nezajistí a pětina lidí neví nebo nedokáže posoudit.

Odpůrci

Na druhé straně stojí kromě České biskupské konference i naprostá většina zástupců zbylých sněmovních klubů ANO, ODS, KDU-ČSL a SPD. K Istanbulské úmluvě jsou buď rezervovaní, nebo ji zcela odmítají. Tyto strany mají dohromady 148 křesel z 200, drtivá většina z nich je v tuto chvíli proti ratifikaci. Konzervativci tak ve Sněmovně tahají za jednoznačně delší konec provazu.

2:37

‚Bude se bojovat o každý hlas.‘ Poslanci mají o Istanbulské úmluvě rozhodovat na podzim

Číst článek

Zatímco u jiných sněmovních klubů budou alespoň jednotlivci pro, opoziční SPD je jednotně proti. „Máme dostatečně tvrdé zákony, které chrání nejen ženy, ale všechny. Istanbulská úmluva je navíc a dává velké pravomoci nadnárodním neziskovým organizacím, předáváme jim suverenitu nad našimi zákony a jsme zásadně proti,“ shrnul pro Radiožurnál důvody předseda klubu SPD Radim Fiala.

Z 23 lidoveckých poslanců bude naprostá většina proti, ostatně KDU-ČSL vystupovala proti Istanbulské úmluvě už v roce 2016, když dokument do Česka poprvé dorazil. „Nejsou zásadní důvody, proč bychom měli tuto úmluvu ratifikovat,“ řekl předseda strany Marian Jurečka.

Pro budou nejspíš jen méně konzervativní jednotlivci, například poslankyně Marie Jílková.

Ani v ODS se velké podpory úmluva nedočká. „Možná se pár hlasů pro zvedne, ale většinově budeme spíš proti. Mám pocit, že to je ideologický dokument. My s násilím na ženách z pohledu našeho zákonodárství žádný problém nemáme, tak jsem skeptický k tomu, abychom tuto úmluvu přijímali,“ řekl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Mělo by jít minimálně o ministra kultury Martina Baxu a liberálnější poslankyni Evu Decroix. Mimochodem tito dva jsou jedinými bezvýhradnými podporovateli manželství pro všechny v 34členném klubu ODS.

První spor vlády a prezidenta. Proč Česko potřebuje Istanbulskou úmluvu?

Číst článek

V minulém týdnu ve Sněmovně na tiskové konferenci vystoupila skupina poslanců, kteří prezentovali své odmítavé stanovisko k Istanbulské úmluvě. Mají problém s jejím obsahem a vadí jim zavádění pojmu gender do právního systému České republiky.

Své postoje takto demonstrovala pětice občanských demokratů Jan Skopeček, Jakub Janda, Vojtěch Munzar, Pavel Staněk a Jan Bureš, trio konzervativních lidoveckých poslankyň Nina Nováková, Romana Bělohlávková a Pavla Golasowská a za ANO duo Patrik Nacher a Eva Fialová.

Co na to ANO?

V situaci, kdy jsou vládní poslanci rozděleni, bude klíčový postoj hnutí ANO. Největší sněmovní klub se 71 křesly ale podle informací iROZHLAS.cz příliš hlasů pro ratifikaci úmluvy nepřihodí. Jako jedna z mála se otevřeně pro staví exministryně spravedlnosti Helena Válková.

Kromě konzervativců v řadách ANO, jako jsou Klára Dostálová, Aleš Juchelka nebo Patrik Nacher, ale dokument nehodlají podpořit ani mnozí liberálněji smýšlející poslanci, kteří se například staví za manželství pro všechny. To se týká Karla Havlíčka, Radka Vondráčka, Jany Pastuchové, Romana Kubíčka nebo Evy Fialové.

Catch-all, konzervativní, či snad liberální? Ani politici ANO se na směřování neshodnou

Číst článek

„Jsem liberální člověk, ctím svobodu jedince. Istanbulská smlouva ale do našeho právního řádu v podstatě nemůže přinést nic zásadně nového. Máme vlastní kvalitní zákony a smlouvu vidím spíš jako zásah do naší suverenity a symbol, který lze zneužít,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Vondráček.

Podle Pastuchové jde pro Česko o „zbytečný dokument“ a Fialová varuje, že úmluva může „způsobit problémy ve společnosti mnohem více než některé narovnání jiných práv“.

Druhý muž ANO Havlíček zmínil, že si hnutí dělá zevrubnou analýzu dokumentu. „Ještě to budeme na klubu detailně diskutovat, ale zatím se kloníme k tomu, že její ratifikaci nepodpoříme. Jsme toho názoru, že není nezbytně nutná,“ uvedl.

Předseda ANO Andrej Babiš ještě v březnu 2018 jako premiér sliboval Istanbulskou úmluvu ratifikovat.

Od té doby ale názor postupně měnil, například letos v lednu v prezidentské debatě ji odmítl a v posledních týdnech na svých sociálních sítích podporuje názory proti úmluvě.

Nejprve Senát

Zatímco do Sněmovny dokument zamíří až na podzim, už ve středu zamířil na projednání do senátního ústavněprávního výboru, kde jej nepotkalo lehké pořízení.

‚Ideologický dokument.‘ Senátní výbor odmítl Istanbulskou úmluvu, proti bylo pět z osmi členů

Číst článek

Proti přijetí se postavili Zdeněk Hraba (za ODS), Michael Canov (SLK) a senátorky Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09, Daniela Kovářová (nezávislá) a Ivana Váňová (KDU-ČSL). Při hlasování se zdržel šéf výboru Tomáš Goláň (ODS). S doporučením neratifikovat nesouhlasily Miroslava Němcová (ODS) a Hana Kordová Marvanová (za ODS).

Němcová (ODS) přitom před dvěma lety prohlásila, že má k dokumentu rezervovaný postoj. „Asi bych byla proti,“ zmínila.

Zdeněk Matušek (za ANO a ČSSD) a Jan Holásek z klubu SEN 21 a Pirátů na výboru chyběli, Matušek je podle dřívějšího vyjádření pro iROZHLAS.cz také proti. „Istanbulskou smlouvu není nutné ratifikovat. Náš právní řád garantuje dostatečnou ochranu,“ uvedl.

Nesoulad výboru a celého 81členného Senátu se ovšem nedávno projevil u trojice prezidentských nominantů na ústavní soudce, kdy přes ústavně právní výbor neprošli dva ze tří uchazečů, ale senátní plénum je s jasnou většinou prohlasovalo všechny.

V případě Istanbulské úmluvy bude situace komplikovanější, protože u mnoha konzervativnějších senátorů budí negativní nálady. Zejména u lidovců, občanských demokratů, ANO a části klubu Starostů a nezávislých bude odpor veliký.

Ústavně právní výbor

  • Tomáš Goláň (ODS) – předseda
  • Michael Canov (SLK) – místopředseda
  • Jan Holásek (nez. v klubu SEN 21 a Piráti) – místopředseda
  • Hana Kordová Marvanová (za ODS, KDU-ČSL a TOP 09) – místopředsedkyně
  • Zdeněk Hraba (za ODS) – člen
  • Jitka Chalánková (nez. v klubu ODS a TOP 09) – členka
  • Daniela Kovářová (nez.) – členka
  • Zdeněk Matušek (za ANO a ČSSD) – člen
  • Miroslava Němcová (ODS) – členka
  • Ivana Váňová (KDU-ČSL) – členka

Jakub Grim, Daniela Vítů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme