‚Stát nechrání dostatečně.‘ Turkyně opět protestovaly proti odstoupení od istanbulské úmluvy

Stovky žen demonstrovaly v sobotu v Istanbulu proti odstoupení Turecka od úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Od této úmluvy, nazývané též istanbulská podle místa, kde byla v roce 2011 poprvé otevřena k podpisu, má Turecko oficiálně odstoupit k 1. červenci. I na ten den chystají turecké ženské organizace a spolky hnutí LGBT demonstrace. Informoval o tom opoziční server Ahval.

Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky žen demonstrovaly v Istanbulu proti odstoupení Turecka od úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí

Stovky žen demonstrovaly v Istanbulu proti odstoupení Turecka od úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Turecko přitom tuto úmluvu Rady Evropy ratifikovalo v roce 2012 jako první z jejích signatářů. Letos v březnu ale turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vydal dekret, jímž jeho země od úmluvy odstupuje.

Erdogan a jeho spojenci mimo jiné tvrdí, že úmluva podkopává tradiční rodinu, čímž naopak k násilí na ženách může přispívat. Podle turecké vlády jsou ženy dostatečně chráněny před násilím místními zákony.

Podle reportérky televize France 24 ale účastnice sobotní demonstrace uvedly, že stát je před násilím dostatečně nechrání, a obávají se, že odstoupení Turecka od této úmluvy situaci zhorší.

Istanbulská úmluva

Istanbulskou úmluvu podepsalo 45 států, z toho tři desítky ji dosud rafitikovaly. ČR úmluvu podepsala v roce 2016, ale zatím ji neratifikovala. Tato konvence odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky či stalking.

O čem je Istanbulská úmluva? Téměř tři čtvrtiny lidí to neví, ukázal průzkum CVVM

Číst článek

Zaručena má být podle ní rovnost genderová, sexuální, rasová, národnostní i sociální. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Istanbulská úmluva vyvolává v posledních letech v některých zemích silné emoce. Například maďarský parlament loni vyzval tamní vládu, aby nepodnikala kroky k ratifikaci této úmluvy. Zdůvodnil to „právem bránit místní kulturu a národní hodnoty“, které podle maďarských poslanců může ohrozit genderová ideologie.

Také slovenský parlament konvenci loni odmítl. Podle jejích místních kritiků text v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme