Mluvčí charkovské městské rady Jurij Sydorenko řekl, že počet obětí není konečný, protože zranění nebo mrtví se mohou nacházet v bytech, do kterých se záchranářům ještě nepodařilo dostat.
„Nedokážu si představit, že bych se do Izjumu vrátila. Měla bych pocit, že bydlím na hrobě své maminky a svých blízkých,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Tetjana Pryvalichinová.
V ruinách domu v Izjumu se zrodil videoklip, který odstartuje českou sbírku Sanitky pro Ukrajinu. Na klávesy ovšem nehraje Michal Kocáb, ale mladičká klavíristka Nastia z Avdijivky.
Rok války ukrajinské území zpustošil. Srovnání satelitních snímků ze začátku roku 2022 a 2023 ukazuje, jak jsou po ostřelování, bombardování i uličních bojích poničena infrastruktura.
„Zdá se, že ukrajinská armáda rozmístila protipěchotní miny na rozsáhlém území v blízkosti Izjumu, což si vyžádalo oběti v řadách civilistů a stále pro ně představují vážnou hrozbu,“ uvádí organizace.
Agentura AP v Izjumu lokalizovala deset míst, kde se mučení odehrávalo. Zjistila, že ruští vojáci unášeli především muže s vazbami na ukrajinské síly, v bezpečí před nimi ale nebyl žádný dospělý.
„Zabíjení je, když někdo vypálí z děla nebo pošle raketu na město, raketa není přesně naváděná a jsou u toho civilní oběti. Ale když vidíte Izjum, to už je vražda,“ říká novinář České televize.
Ukrajinská armáda dobyla Izjum v Charkovské oblasti 10. září v rámci ofenzivy proti ruským jednotkám. Město bylo pod kontrolou ruských vojáků od dubna.
„Nejvíce je mi líto té spousty lidí, kteří zahynuli. Všechno se dá opravit nebo znovu postavit, ale lidi, lidi nikdo nevrátí,“ podotýká Anatolij, který žije v Izjumu téměř celý život.
Nejhorší byli opilí nebo zdrogovaní příslušníci doněckých a luhanských milic. Ti vykrádali byty, zabavovali auta, co se jim zalíbilo, to si vzali. Před těmi se v Izjumu měli na pozoru,“ říká Dorazín.
Osvobozené ukrajinské město Izjum se stalo podobně jako Buča u Kyjeva synonymem zvěrstev páchaných ruskou armádou. Jak přežili, ti, co okupaci přežili?
Skupina, která do země původně přišla za vzděláním a za prací, se rozhodla opustit svůj domov ve městě Kupjansk, a vydala se do o něco bezpečnějšího Charkova. Cestou je ale zajali Rusové.
Jsou tady policejní auta a stan. A na zemi spousta bílých a černých pytlů. To jsou těla těch, které exhumovali dnes. Hroby jsou tady očíslované, bezejmenné 127, 126, 125.
Přibližně 450 těl – z nichž většina byli podle ukrajinských úřadů civilisté – bylo nalezeno v hrobech poblíž východoukrajinského Izjumu poté, co ukrajinští obránci vytlačili z oblasti ruské vojáky.
O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. OSN plánuje vyslat do města misi.
Na východě Ukrajiny operuje i český analytik, kriminolog a člen spolku Team for Ukraine Petr Pojman. Ten navštívil i nedávno osvobozené město Izjum, ve kterém bylo objeveno 440 provizorních hrobů.
To, že se pachatelé za své činy budou muset zodpovídat, uvedl v pátek také francouzský prezident Macron. Krutosti páchané na civilistech odsoudil také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.
Americký Institut pro studium války varuje, že ruské síly by mohly od soboty do úterý na dočasně okupovaných územích provádět útoky pod falešnou vlajkou.
Izjum (Ukrajina)||mfk, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
„Je to pro mě opravdu šokující a hrůzné. Je to zločin proti lidskosti. V civilizovaném světě v roce 2022 by to tak nemělo být,“ okomentoval nález náčelník policejního oddělení.
Zelenskyj v projevu poděkoval ukrajinským vojákům, kteří osvobodili mnohá ukrajinská území, k nimž podle něj nově patří města Balaklija, Izjum a Kupjansk v Charkovské oblasti.
Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním přehledu uvedl, že ruská armáda soustředila své úsilí ve směrech na Severodoněck, Bachmut a Slovjansk.
„Nepřítel se pokouší zlepšit svoji taktickou situaci u města Izjum a obnovit ofenzivu na Slovjansk,“ uvedl štáb ukrajinské armády. Ruská vojska ostřelovala obce v regionu.