Nový poskytovalel bude palivo dodávat od roku 2024. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom.
O desátém balíku sankcí se nyní v Evropské komisi vedou intenzivní debaty. Mluví se o tom, že by mohl zasáhnout právě jadernou energetiku, k čemuž v minulosti vyzývali i představitelé Ukrajiny.
Česko patří k evropským zemím, které jsou na ruském plynu nejvíce závislé. V případě dlouhodobého přerušení dodávek plynu by řešení podle premiéra Petra Fialy (ODS) nebylo jen na samotném Česku.
Jaderné palivové soubory do Jaderné elektrárny Temelín budou od roku 2024 dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome. Nyní se používá ruské palivo od společnosti TVEL.
Kvůli velkému odporu obyvatel závod na jaderná paliva ve Světlé nad Sázavou nevznikne. O pozemek v tamní průmyslové zóně měla zájem společnost UJP Praha, která plánovala do šesti let spustit provoz a zaměstnat kolem dvou set pracovníků.
Obyvatele Bystřice nad Pernštejnem dnes a zítra čeká zásadní rozhodnutí, zda chtějí ve městě závod na výrobu jaderného paliva. Referendum se koná souběžně s komunálními volbami.
Obyvatelé Bystřice nad Pernštejnem rozhodnou o závodu na jaderné palivo v referendu. Jednomyslně se na tom shodli zastupitelé města. Veřejné hlasování proběhne v říjnu.
Průzkumy pro úložiště jaderného odpadu zatím na v Bukově na Žďárku nezačnou. Zastupitelé v pátek večer odmítli podepsat dohodu se Správou úložišť jaderných odpadů. Původně přitom byla lokalita považovaná za černého koně, protože lidé jsou tam na uran zvyklí.
|Jana Zemanová, Ondřej Houska, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Představitelé Evropské unie Českému rozhlasu potvrdili, že uzavření Dukovan nehrozí ani kvůli tomu, že společnost ČEZ v ní používá jaderné palivo pocházející z Ruska.
5:34
|Jiří Chum, David Burda, Kateřina Kozmová, Tereza Svobodová|Regiony
Stát hledá, kam za 50 let uloží 4000 tun vyhořelého jaderného paliva. Vybírá vhodné místo a chystá geologické průzkumy, chce k tomu však souhlas od obcí. Ty už za samotné průzkumy mohou dostat značné peníze. Taková nabídka dnes padne i ve Stříteži na Vysočině, kde budou starostové přilehlých obcí jednat se Správou úložišť radioaktivních odpadů o společné smlouvě.
Peníze jako kompenzaci za geologické průzkumy kvůli plánovanému úložišti jaderného odpadu téměř nikdo nechce. Vláda každé dotčené obci nabídla až 4 miliony korun. Ještě než stačili správci jaderného účtu příspěvky do čtyř desítek obcí rozeslat, dostali z některých míst jasnou odpověď: Vaše peníze nechceme.
O hodinu a půl později oproti původnímu plánu vyrazil z francouzského Valognes vlak s vyhořelým jaderným palivem. Ostře sledovaný transport do meziskladu v Německu zdrželi demonstranti. Policie po střetech aktivistů s pořádkovými silami zadržela12 lidí.
Tisíce policistů v akci, masové protesty, blokády na železnici, to vše se objeví v příštích dnech v německém zpravodajství. Z Francie vyráží na cestu poslední transport vyhořelého paliva. Do meziskladu v Gorlebenu by měl doputovat koncem týdne.