Francouzský Framatome a ruský Rosatom prohlubují spolupráci. Jaderné palivo chtějí vyrábět v Německu

Zatímco prezidenti Ruska a Francie si v posledních týdnech přes média vyměňují tvrdá slova a výhrůžky v souvislosti s válkou na Ukrajině, inženýři obou zemí prohlubují spolupráci. Francouzská společnost Framatome a ruský Rosatom chtějí spolupracovat při výrobě jaderného paliva v továrně na severu Německa. Proti projektu protestují tisícovky lidí a odborníci upozorňují na bezpečnostní rizika.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé demonstrují před továrnou v Lingenu za vyřazení všech jaderných elektráren z provozu (archivní foto)

Lidé demonstrují před továrnou v Lingenu za vyřazení všech jaderných elektráren z provozu (archivní foto) | Foto: Markus Hibbeler | Zdroj: Profimedia

Projekt spolupráce mezi francouzskou společností Framatome a ruskou společností Rosatom se nachází v pokročilé fázi. Smlouva o této spolupráci byla uzavřena již v roce 2021, a tedy ještě před vypuknutím války na Ukrajině.

Jádro bývalo jako lord Voldemort, to se změnilo. Lídři jednali na jaderném summitu o energetice

Číst článek

Framatome plánuje vyrábět palivo na severozápadě Německa, v oblasti u hranic s Nizozemskem ve městě Lingen, a hodlá využít ruskou licenci.

Současně se Framatome zabývá vlastním vývojem, který by umožnil nezávislost na ruské licenci v budoucnosti. Tento krok by měl být podporován i Evropskou komisí. Závislost na ruské jaderné technologii bylo jedním z klíčových témat diskuse na čtvrtečním setkání v Bruselu.

„Naši zákazníci nám zcela jasně řekli, že nechtějí přecházet od ruského monopolu k americkému. Navíc Evropská komise podporuje tento projekt, který zachovává hospodářskou soutěž v Evropě a poskytuje stoprocentně evropské a suverénní řešení,“ vysvětlil pro francouzský deník Le Point výkonný viceprezident Framatomu Lionel Gaiffe.

Elektrárny a zásoba paliva

V německém Lingenu by měli začít vyrábět palivo pro reaktory typu VVER. To jsou reaktory ruské koncepce, které vznikaly v bývalém východním bloku, v zemích jako Slovensko, Bulharsko, ale i Česko. Rusové byli po dlouhou dobu jediní, kteří byli schopní vyrábět tento typ paliva pro tento typ reaktorů.

Spojené státy počítaly s tím, že Rusko provede jaderný útok na Ukrajinu. Situaci měla uklidňovat i Čína

Číst článek

Americká společnost Westinghouse se výrobou začala zabývat v roce 2014. Minulý rok přišla s vlastní technologií, díky které dokážou tímto palivem zásobovat i reaktory ruské koncepce.

Francouzská společnost Framatome svůj vlastní design pro tento typ reaktoru začala vyvíjet v roce 2018. A Česká energetická společnost podepsala před dvěma lety s americkým Westinghouse a právě i s francouzským Framatomem dohodu o dodávkách paliva pro jadernou elektrárnu Temelín.

Bezpečnostní rizika

Kritické hlasy zaznívají hlavně z Německa, kde se má palivo vyrábět.

Elektrárna Temelín odstaví jeden svůj blok kvůli opravě klapky na systému technické vody

Číst článek

Odborníci, jako například německá právnička Michaela Johnová, která se zabývá jadernými technologiemi, upozorňují na to, že díky francouzsko-ruské dohodě by mohli pracovníci Rosatomu přijet do továrny na severu Německa, což by mohla být příležitost pro Kreml ohrozit jaderné elektrárny po celé Evropě.

I když Německo uzavřelo svůj poslední reaktor v roce 2023, země stále vyrábí jaderné palivo v továrně v Dolním Sasku, které zásobuje část Evropy. Sám dolnosaský ministr energetiky Christian Meyer zdůrazňoval, že obchod s Putinem musí skončit, a to právě včetně jaderné energetiky. Upozorňoval i na rizika sabotáže a špionáže.

Nicméně Lionel Gaiffe kritiku odmítá. Podle něj nebude mít žádný ruský pracovník přístup do továrny na severu Německa. Německé úřady by o projektu měly rozhodnout v polovině května.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme