Exprezident Brazílie Jair Bolsonaro plánuje účast v prezidentských volbách v roce 2026 navzdory soudnímu zákazu. Bolsonaro věří, že mu zpět k moci může pomoct znovuzvolený americký prezident Trump.
„Ten obvod, ve kterém Hilšer kandidoval, je v Praze jeden z těch méně liberálních. Voliči tam jsou spíše starší, bohatší, konzervativnější. V tom měl pan Bárta výhodu,“ soudí politolog Jakub Lysek.
Celý svět sleduje střet Donalda Trumpa s Kamalou Harrisovou. Šanci zvítězit mají jen oni, ale o funkci prezidenta se ve skutečnosti uchází mnohem více lidí.
Spojené státy zažily dva pokusy o vraždu prezidentského kandidáta během pár týdnů. Každý je jiný, ale také mají leccos společného. Mají si Američané zvykat na novou normu politického boje?
„Jsme ve stavu, kdy téměř už není možné, aby demokraté přemýšleli o někom jiném než o Kamale Harrisové,“ říká v pořadu dvacet minut Radiožurnálu expert na politický marketing Alexandr Braun.
Podle novely zákona by také měli lidé možnost podepisovat petice kandidátů online. Elektronický systém zaručí, že všichni podepsaní skutečně existují. Změny by se mohli uplatnit už ve volbách 2028.
Ivan Korčok doposud patřil v zemi k nejdůvěryhodnějším politikům, je známý svými proevropskými a proatlantickými názory. Nepřímo ho podpořila i dosavadní prezidentka Zuzana Čaputová.
Senátorova podpora se dosud v sondážích pohybovala kolem dvou procent a web Politico jej v novém přehledu označil za kandidáta, jehož nominace do volby je velmi nepravděpodobná.
Policie odložila případ videa, ve kterém měl tehdejší prezidentský kandidát Petr Pavel vyzývat k otevřenému konfliktu s Ruskem. Bylo falešné, ale ne trestné.
Filipínská kritéria ve formě minimální věkové hranice, občanství a času stráveného v zemi doplňuje požadavek na vzdělání – kandidát na prezidenta musí umět číst a psát.
Příštím českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Po sečtení 100 procent okrsků je jasné, že porazil bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.
Hodinu před otevřením volebních místností se prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš naposledy setkali v debatě. Server iROZHLAS.cz živě ověřoval pravdivost výroků kandidátů.
Falešnou stránku tvůrci vytvořili tak, aby se nedalo snadno vystopovat, kdo za ní stojí. Pochází z anonymního serveru, e-maily autoři rozesílají z ruského serveru Yandex.
„Kandidáti v nedělní debatě potvrdili způsob, jakým vystupují. Vliv na nerozhodnuté voliče ale neměli, ze své role nevystoupili,“ tvrdí komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.
Volební seriál Radiožurnálu Otázka dne přinese pro Babiše a Pavla dotazy, které položí známé osobnosti. Čtvrtý dotaz kandidátům kladla olympijská medailistka Kateřina Neumannová.
Kampaň obou kandidátů se mění, i když už není prostor na chyby, upozorňuje Alžběta Králová: „Pavel staví na tom, že je proti chaosu, který prý představuje Babiš. Ten zase útočí na Pavlovu minulost.“
Ověřovna serveru iROZHLAS.cz přináší trojici nejrozšířenějších falešných informací, které mají poškodit jednoho či druhého prezidentského kandidáta. Opět vše vysvětlujeme v kontextu.
Rozložení sil po prvním kole popisuje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz politolog Vít Hloušek z Masarykovy Univerzity. „Opatrná naděje na Pavlovo vítězství. Babiš moc nemá kde brát,“ předpovídá.
Na konci druhého lednového týdne bude Česko znát dvojici, která se utká o post hlavy státu, a kampaně prezidentských kandidátů tři dny před otevřením volebních místností finišují.
K rozhodnutí soudu se vyjádřili ostatní prezidentští kandidáti. Petr Pavel vyzval občany k zachování chladné hlavy. Žádá je, aby Andreji Babišovi „vystavili vysvědčení ve volbách“.