COP28: Britský král Karel III. žádal respekt k planetě, Guterres konec fosilních paliv

Spojené arabské emiráty věnují 30 miliard amerických dolarů na globální klimatická řešení. V zahajovacím projevu summitu COP28 v Dubaji to prohlásil vládce země Muhammad bin Zájid. Největší výzvou, které svět čelí, je podle něj změna klimatu. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k okamžitému ukončení spalování fosilních zdrojů energie. Britský král Karel III. vyzval ke společné usilovné práci.

Dubaj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský král Karel III. v Dubaji

Britský král Karel III. v Dubaji | Foto: Abdulla Al Neyadi/UAE Presidential Court | Zdroj: Reuters

Guterres řekl, že obnovitelná energie nebyla nikdy levnější než teď. Při svém úvodním proslovu tak povzbuzoval světové ekonomiky k přechodu na čisté zdroje. Známky života planety Země podle něj selhávají, ale stále ještě není pozdě.

Svět zápasí o naději po rekordně horkém roce. Velký průvodce začínající klimatickou konferencí v Dubaji

Číst článek

„Jsme velmi daleko od klimatických cílů stanovených v Paříži, ale stále ještě není pozdě,“ řekl Guterres. Země je podle něj velmi nemocná a jediný, kdo ji může vyléčit, jsou světoví státníci.

Britský král Karel III. připomněl, že velkou část svého života věnoval varováním před existenčními hrozbami způsobenými změnami klimatu. Uvedl, že o pár desítek let později jsou ale emise oxidu uhličitého o 30 procent a metanu o 40 procent vyšší.

Karel III. také řekl, že doufá, že výsledek rozsáhlého klimatického summitu bude přelomový. „Modlím se z celého srdce, aby COP28 byla dalším skutečným bodem obratu,“ řekl král, který připomněl jednání klimatické konference v Paříži.

Ochrana přírody, nebo obchod s ropou? Proč se z klimasummitu v Dubaji může stát fosilní konference

Číst článek

Před osmi lety si tam světoví lídři stanovili cíl udržet oteplování „výrazně pod dvěma stupni“ oproti předindustriální éře, lidstvo ale zatím podle expertů nepřijalo opatření dostatečná na to, aby tuto ambici naplnilo.

„Pokud rychle nenapravíme a neobnovíme ekonomiku přírody založenou na harmonii a rovnováze, která je naším hlavním živitelem, bude naše vlastní ekonomika a schopnost přežití ohrožena. Země nám nepatří, to my patříme jí,“ uzavřel svůj projev britský monarcha.

Bez Bidena a Si Ťin-pchinga

Stejně důležité jako to, kdo na konferenci promluvil, je také to, kdo na ni nepřijel, upozorňují média. Dvěma nejviditelnějšími absentéry jsou americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, kteří vyslali jen své zástupce.

Navzdory obnovení bojů mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy se do Dubaje dostavil izraelský prezident Jicchak Herzog. Právě kvůli jeho účasti ale není přítomen íránský prezident Ebráhím Raísí, napsala agentura AFP.

Indický premiér Naréndra Módí v pátek navrhl, že jeho země uspořádá klimatickou konferenci COP33 v roce 2028. Na pořadatelství se Indie musí dohodnout s ostatními státy z asijského bloku, uvedla agentura AFP. Indie již hostila COP8 v roce 2002, kdy se akce konala v Dillí. 

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme