Rijksmuseum chystá výstavu o roli Nizozemska v obchodě s otroky. Představí deset skutečných příběhů

Amsterodamské Rijksmuseum chystá rozsáhlou výstavu o roli Nizozemska v obchodu s otroky za posledních 250 let. Otevře se 12. února a představí příběhy deseti konkrétních lidí včetně muže z Ghany, který byl násilím odvezen na práci do Brazílie, nebo bohaté rodiny z Amsterodamu, kterou s jejich otroky portrétoval Rembrandt van Rijn. Kvůli koronaviru bude možné výstavu zhlédnout i na virtuální prohlídce.

Amsterodam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zážitek umocní hudební doprovod. Předměty na výstavu zapůjčili potomci původních majitelů i mnohá muzea a galerie z celého světa, uvádí Rijksmuseum v tiskové zprávě.

Zážitek umocní hudební doprovod. Předměty na výstavu zapůjčili potomci původních majitelů i mnohá muzea a galerie z celého světa, uvádí Rijksmuseum v tiskové zprávě. | Foto: Marie Thérèse Hébert, Jean Robert Thibault | Zdroj: Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Příprava výstavy začala již v roce 2017, dlouho před rasovými nepokoji letošního roku v USA a před vznikem hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše agentura AP. Amsterodam údajně zvažuje, že by se oficiálně omluvil za svůj historický podíl na obchodu s otroky. Mnoho honosných domů v centru města bylo aspoň částečně zaplaceno zisky z plantáží v Brazílii a dnešní Indonésii, na kterých pracovali otroci, píše AP.

„Otroctví bylo podstatnou součástí koloniálního období Nizozemska, a mnoho generací proto utrpělo nepředstavitelnou nespravedlnost,“ uvedl ředitel muzea Taco Dibbits.

Pandemie uzavřela většinu světových muzeí: Každé osmé se ze ztrát nevzpamatuje

Číst článek

Každému z deseti skutečných příběhů bude věnována jedna místnost, ve kterých bude popsán život na třtinové plantáži z pohledu otroka i jejího majitele, afrického sluhy v Nizozemsku nebo odpůrce otrokářství. Zážitek umocní hudební doprovod. Předměty na výstavu zapůjčili potomci původních majitelů i mnohá muzea a galerie z celého světa, uvádí Rijksmuseum v tiskové zprávě.

V 17. až 19. století získalo Nizozemsko rozsáhlá zámořská území v Asii, Americe i Africe a do počátku 20. století bylo významnou koloniální mocností. Indonésie vyhlásila nezávislost na Nizozemsku v roce 1945, plnou suverenitu však získala až v roce 1956.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme