konkurenceschopnost

konkurenceschopnost v textech na iROZHLASU

|Kristýna Guryčová |Ekonomika

Konkurence nás monitoruje, obhajuje Budvar výjimku z registru smluv. O jeho dokumenty je ale minimální zájem

Pouze jedenáct žádostí obdržel v posledních letech Budějovický Budvar podle tzv. informačního zákona. Mířily hlavně na odměňování manažerů národního podniku či na personální záležitosti. Zájemce o zveřejnění obchodních smluv lze spočítat na prstech jedné ruky. Přesto poslanci převážně z řad ČSSD, KSČM a ODS na návrh lidoveckého ministra Mariana Jurečky výjimku z registru smluv pro pivovar protlačili. A spolu s ním vyjmutí i dalších státních podniků. Online evidence přitom zahrnuje pouze takové dokumenty, které si lidé mohou vyžádat i na základě svobodného přístupu k informacím.

6:03

|Barbora Kreuzerová, Kateřina Kozmová |Ekonomika

Končící náměstek Tlapa: Budoucnost je v exportu na mimoevropské trhy

Martin Tlapa skončí 31. května na vlastní žádost ve funkci náměstka ministra průmyslu a obchodu. Důvodem je rozdílný pohled Tlapy a ministra Martina Kuby na 'prioritní činnosti ministerstva', především na implementaci strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, která je Tlapovou hlavní náplní.

4:56

|Roman Chlupatý |Ekonomika

Sorensen: Firmy, které neinvestují do technologie a do vzdělání, skončí

Náskok, který měly čínské firmy před americkými, se během globální krize zmenšil. Vyplývá to z analýzy konzultantů společnosti AlixPartner, podle kterých k relativnímu nárůstu konkurenceschopnosti amerických výrobců přispěly mimo jiné i rostoucí náklady na pracovní sílu v Číně. A právě čím dál tím vyšší platy v Číně by podle expertů měly napříště pomoci i evropským firmám. Narůstající tlak ze strany konkurence z rozvíjejících se zemí s tím ale zcela nezmizí. Jak se s ním vyrovnat, na to se v Kodani zeptal spolupracovník Rádia Česko Roman Chlupatý profesora dánské Copenhagen Business School Anderse Sorensena.