Světové velmoci dokážou systematicky prosazovat své priority. Pro evropské firmy, hlavně v inovačním a technologickém sektoru, je složité fungovat na takzvaném jednotném trhu, říká Kratochvíl.
Exprezident Evropské centrální banky Mario Draghi uvedl, že je v jeho zprávě asi 170 různých návrhů, jak učinit Evropskou unii konkurenceschopnější zejména vůči Spojeným státům a Číně.
„Máme velmi vysokou zaměstnanost, ale chybí nám růst,“ říká europoslance Luděk Niedermayer (TOP 09) pro Radiožurnál. Podle jeho kolegyně Kláry Dostálové (ANO) je EU moc regulovaná.
Bidenova administrativa reaguje zvýšením cel na čínskou strategii, kdy zaplavuje globální trh levným zbožím, jehož ceny drží uměle nízko. Bude Evropa USA následovat?
Jak posílit konkurenceschopnost Evropské unie? „Pro Česko je důležitá liberalizace vnitřního trhu,“ říká pro Český rozhlas Plus Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
Evropská unie ztrácí konkurenceschopnost ve většině oblastí průmyslu. V novém díle podcastu Bruselské chlebíčky o tom mluví jeden z nejvlivnějších Čechů v EU, lobbista Ivan Hodáč.
U dětí, které se loudají, musíme být trpěliví a laskaví, nemůžou za to, že jim hlava utíká do světa představ, a než se naučí organizovanost, bude jim trvat delší dobu, říká psycholožka Šárka Miková.
„Bude nezbytné, aby stát zvýšil svou investiční aktivitu, a také aby investiční rozpočet oddělil od toho běžného,“ říká prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Pořadí na prvních pěti příčkách žebříčku stejné jako v loňském ročníku. Na prvním místě jsou USA, následované Singapurem, Švédskem, Dánskem a Švýcarskem.
ČR obdržela celkem 71,2 bodu ze 100 možných bodů. Na špici celkového žebříčku nenastaly meziročně změny. Nejvyšší hodnocení obdržely Spojené státy (85,6), Singapur (83,5) a Německo (82,8).
Pouze jedenáct žádostí obdržel v posledních letech Budějovický Budvar podle tzv. informačního zákona. Mířily hlavně na odměňování manažerů národního podniku či na personální záležitosti. Zájemce o zveřejnění obchodních smluv lze spočítat na prstech jedné ruky. Přesto poslanci převážně z řad ČSSD, KSČM a ODS na návrh lidoveckého ministra Mariana Jurečky výjimku z registru smluv pro pivovar protlačili. A spolu s ním vyjmutí i dalších státních podniků. Online evidence přitom zahrnuje pouze takové dokumenty, které si lidé mohou vyžádat i na základě svobodného přístupu k informacím.
|Igor Maňour, Ondřej Houska, Simona Bartošová|Zprávy z domova
Česko silně prodělává na rozšířené korupci a problémech se státní správou. Podle Evropské komise právě tyto důvody snižují českou konkurenceschopnost. Česko také zaostává za průměrem Evropské unie z hlediska produktivity práce zaměstnanců. Ta se v posledních letech u nás dokonce mírně snížila.
Schopnost České republiky ekonomicky konkurovat ostatním zemím už několik let klesá. Podle nejnovějšího průzkumu Světového ekonomického fóra se pozice Česka snížila také letos. V aktuálním žebříčku jsme si pohoršili o sedm příček na 46. místo.
Česko je na 39. místě v pořadí konkurenceschopnosti zemí. Proti loňsku o jednu příčku spadlo. Globální žebříček sestavuje Světové ekonomické fórum, hodnotí v něm 144 států.
Česká ekonomika ztrácí konkurenceschopnost a pomaleji se přibližuje průměrné výkonnosti ostatních zemí Evropské unie, zatímco zadluženost České republiky je druhá nejnižší v Evropě. Vyplývá to z dlouhodobé analýzy Českého statistického úřadu.
Česká republika ztrácí schopnost konkurovat Spojeným státům nebo Švýcarsku. Podle švýcarského institutu IMD za to může špatné prostředí pro podnikání, neefektivní státní správa či korupce. Česko se v žebříčku 59 hodnocených zemí propadlo o tři příčky na 33. místo, dokonce i za Kazachstán. Jde už o třetí propad za sebou.
Martin Tlapa skončí 31. května na vlastní žádost ve funkci náměstka ministra průmyslu a obchodu. Důvodem je rozdílný pohled Tlapy a ministra Martina Kuby na 'prioritní činnosti ministerstva', především na implementaci strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, která je Tlapovou hlavní náplní.
Náskok, který měly čínské firmy před americkými, se během globální krize zmenšil. Vyplývá to z analýzy konzultantů společnosti AlixPartner, podle kterých k relativnímu nárůstu konkurenceschopnosti amerických výrobců přispěly mimo jiné i rostoucí náklady na pracovní sílu v Číně. A právě čím dál tím vyšší platy v Číně by podle expertů měly napříště pomoci i evropským firmám. Narůstající tlak ze strany konkurence z rozvíjejících se zemí s tím ale zcela nezmizí. Jak se s ním vyrovnat, na to se v Kodani zeptal spolupracovník Rádia Česko Roman Chlupatý profesora dánské Copenhagen Business School Anderse Sorensena.
Čína představuje v Africe pro české i evropské firmy velkou konkurenci, uvedl to při státní návštěvě Senegalu český prezident Václav Klaus, který jako hlava českého státu zavítal do západoafrické země vůbec poprvé v historii. Cílem návštěvy je hlavně podpora hospodářských vztahů.
Plán, který by měl posunout Česko mezi dvacítku nejvíce konkurenceschopných zemí světa, bude mít nově na starosti speciální útvar ministerstva průmyslu. Mezinárodní strategie se opírá o efektivní instituce, kvalitní infrastrukturu a ekonomiku poháněnou inovacemi.
Čínská ekonomika zpomaluje, hrozba přehřátí způsobeného rychlým růstem spotřebitelských cen společně s tím mizí. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy prestižní pekingské univerzity Tsinghua. Ta počítá s tím, že letos ekonomika meziročně posílí o 9,2 procenta. V příštím roce pak půjde o 8,5 procenta. Jednou z příčin poklesu má být očekávané ochlazení globální ekonomiky a s tím spojená nižší poptávka po čínském zboží v zahraničí.
Vláda dnes přijala strategii konkurenceschopnosti Česka do roku 2020. Na dokumentu z dílny ministerstva průmyslu a obchodu se podílela z velké části Národní ekonomická rada vlády. Materiál má zařadit ČR mezi 20 nejvíce konkurenceschopných zemí světa. V předchozích letech se konkurenceschopnost Česka zhoršila, vloni klesla o 5 příček až na 36. místo na světě.
Snahou trojkoaliční vlády je dostat Českou republiku mezi 20 nejkonkurencepschopnějších zemí světa. Ministři posoudí strategii, která navrhuje na dvě stovky kroků. Týkají se například podpory výzkumu a vývoje, stability veřejných financí nebo zlepšení odborného vzdělávání.
Česká republika by do roku 2020 měla být mezi dvacítkou nejkonkurenceschopnějších zemí světa. Prohlásil to dnes ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek na setkání s názvem Strategie konkurenceschopnosti. Stojí si za tím i přesto, že za poslední dva roky konkurenceschopnost České republiky stále klesá.
Do roku 2020 by Česko mělo patřit mezi 20 nejvíc konkurenceschopných ekonomik světa. Počítá s tím strategie, kterou dnes představila vláda. Ta se rozhodla reagovat na situaci, kdy Česko na žebříčku konkurenceschopnosti stále klesá. Podle ministerstva průmyslu a obchodu brzdí českou konkurenceschopnost neefektivní státní úřady a špatná infrastruktura.
Dostat Českou republiku do elitní dvacítky do elitní dvacítky nejvíce konkurenceschopných zemí světa má za cíl nová strategie z dílny ministerstva průmyslu a obchodu. S materiálem na roky 2012 až 2020 souhlasí odbory i zaměstnavatelé, nyní ho posoudí vláda.
Jako „polský Davos“ mnozí označují polský ekonomický kongres, který dnes začal v Katowicích. Na jih Polska přijeli středoevropští premiéři a podnikatelé. Celkem v Katowicích vystřídá až šest tisíc hostů.