EU ujíždí vlak konkurenceschopnosti. Musí investovat do inovací a omezit regulace, říkají europoslanci

Větší ekonomická konkurenceschopnost je jedním z hlavních cílů Evropské unie do dalších let. Ztrácí totiž na USA, Čínu i další světové hráče. „Obávám se, že v některých sektorech nám ten vlak už ujel, a jsem zvědavá, jestli ho budeme umět chytit,“ říká europoslankyně Klára Dostálová (ANO). V nejnovějších Bruselských chlebíčcích řeší toto klíčové unijní téma s Luďkem Niedermayerem (TOP 09).

Bruselské chlebíčky Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselské chlebíčky 109

Bruselské chlebíčky 109 | Foto: Aleš Vavřík | Zdroj: Český rozhlas

Oba europoslanci se shodují, že posílení konkurenceschopnosti patří mezi hlavní úkoly sedmadvacítky na příštích pět let. Kvůli řešení jiných potíží v tom zaspala a teď sklízí trpké plody, kdy nedokáže držet krok s největšími světovými ekonomikami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Bruselské chlebíčky s europoslanci Klárou Dostálovou (ANO) a Luďkem Niedermayerem (TOP 09)

Místa, místa, místa

„Tradičně hlavní ekonomické téma v Evropské unii bylo jobs, jobs, jobs,“ zmiňuje Luděk Niedermayer anglicky dřívější hlavní mantru v EU, kterou bylo zajištění pracovních míst. Tu následně vystřídaly snahy oživit evropské hospodářství po krizi vyvolané covidovou pandemií. „Teďka jsme v situaci, kdy máme velmi vysokou zaměstnanost, ale nemáme tady ten růst,“ poznamenává europoslanec z frakce evropských lidovců.

Lékem na tento neduh je podle něj rozvoj jednotného vnitřního trhu, odbourávání regulací pro evropské firmy nebo liberalizace globálního obchodu. Podle Kláry Dostálové bude klíčové zajistit větší soběstačnost EU a méně regulací pro průmysl a podnikání.

„Nastavili jsme si tady taková regulatorní pravidla, která ve finále nejsme schopni sami ani přelézt,“ tvrdí místopředsedkyně nové europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu. „Přirazili jsme se trošku ke zdi a teď tu zeď neumíme zbořit,“ dodává.

40:33

Duel europoslankyň: Zmírní azylové řízení v třetích zemí rizika pro EU, nebo jen odsune pozornost?

Číst článek

Velká rozpočtová muzika

Kromě toho jsou podle Kláry Dostálové nutné velké investice do inovací a moderních technologií, aby se Evropa mohla opět stát lídrem v některých odvětvích. „V těch zaběhlých systémech už nám vlak opravdu trošičku poodjel a bude to pro nás velmi těžké,“ soudí.

Aby Unie získala peníze na tyto investice, bude podle Luďka Niedermayera potřebovat změnit svůj budoucí víceletý rozpočet.

„K tomuhle se musíme dostat. Ne abychom bezhlavě lili peníze do národní nebo evropské ekonomiky, ale protože se od toho rozpočtu čeká velká muzika,“ popisuje vzletně bývalý viceguvernér České národní banky očekávání spojená s novým unijním rozpočtem.

Žádná revoluce Green Dealu

Podobná očekávání jsou také ohledně úprav tzv. Zelené dohody pro Evropu neboli Green Dealu, které mnoho politických stran, včetně těch českých, slibovalo před letošními eurovolbami.

Jednou z nich bylo v Česku i hnutí ANO. Jeho europoslankyně Klára Dostálová vidí cestu v tzv. revizních klauzulích, které tyto normy obsahují a umožňují je po nějaké době platnosti znovu vyhodnotit a případně změnit.

Luděk Niedermayer ale upozorňuje, že pomocí těchto klauzulí bude možné normy jako konec spalovacích motorů pouze vyladit, ne zrušit, jak někteří politici slibují. „Nepřinese to opravdu žádnou revoluci, ale možná že spousta voličů bude rozčarovaných, protože tu revoluci čekali,“ varuje.

Jakou „mission impossible“ řeší unijní ministři financí a z čeho jsou na mrtvici? Jaký je rozdíl mezi soběstačností a strategickou autonomií? A o co se na závěr pohádali hosté těchto Bruselských chlebíčků? Poslechněte si celou nejnovější epizodu podcastu o EU.

Filip Nerad, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme