Od prvních minut po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se šířily dezinformace, hoaxy a konspirace. Policie před nimi opakovaně varuje. Server iROZHLAS.cz shrnuje nejčastější lži.
Osmnáct procent Američanů si myslí, že veškerá vystoupení Taylor Swift jsou spjatá s tím, aby přesvědčila co nejvíc mladých voličů o tom, že Biden musí zvítězit.
Výzkumníci zjistili, že uživatelé se méně zapojují i do online diskuzí, přestože je stále čtou, ať už pro zábavu, nebo protože je zajímají různorodé názory.
Podle výzkumníků Paulíny Tabery a Matouše Pilnáčka z CVVM může klesající důvěra v politické instituce a média vést k autoritářskému systému či společnosti, která bude plná apatie.
Můžeme se na jedné straně na systému podílet, na druhé ale vůči jeho částem být kritičtí. Měli bychom se především snažit, aby se většina lidí cítila v demokratické společnosti stabilně a bezpečně.
Neplatí, že by spirituálně založení lidé nutně museli věřit konspiracím a dezinformacím. Klíčovou roli hraje opět míra důvěry v systém. Který zahrnuje politiky, média, ale třeba i lékaře či akademiky.
Klíčovou roli ve víře v konspirace hraje důvěra ve společenský systém. Důležité je ale i vzdělání, informační gramotnost a intuitivní myšlení. Jak jste na tom? Srovnejte se se zbytkem společnosti.
Přímá důvěra v konspirace ale hraje roli jen zčásti: klíčová je podle výzkumu totiž důvěra v politický systém a státní instituce, tu pak konspirace a dezinformace podrývají.
Unikátní výzkum pro server iROZHLAS.cz, který zpracovali odborníci z Národního institutu SYRI, identifikoval v české společnosti osm skupin lidí, které se liší vírou v konspirace a dezinformace.
Pokud člověk nedůvěřuje společnosti ani jejím institucím, jako jsou vláda, parlament, úřady či média, otevírá se prostor pro konspirace a dezinformace. Ukázal to unikátní průzkum Českého rozhlasu.
Nové náboženské hnutí AllatRa vzniklo na Ukrajině a přes Slovensko se dostalo až do Česka. Tady se představuje hlavně jedním ze svých projektů, Tvořivou společností.
„Ve střední a východní Evropě existuje 300 až 400 serverů, doslova od Baltu k Jadranu, které velkou část svého obsahu vytváří tak, že přebírají jenom obsah z proruských serverů,“ říká Josef Šlerka.
Lidé se s komplikovaným obdobím spíš než příklonem k víře vyrovnávají celkovým odklonem od autorit a institucí, říkají v rozhovoru faráři Jakub Helebrant a Karel Müller, známí jako Pastoral Brothers.
Konspiritualita označuje propojování spirituálních a konspiračních teorií, vysvětluje Marie Heřmanová. Helena Houdová často mluví o 5D realitě a používá obsahy, které pocházejí z prostředí konspirací.
V Bulharsku Kreml platil novinářům, politickým analytikům a dalším vlivným lidem, aby zveřejňovali na internetu proruský obsah. V Polsku se proruská kampaň projevuje šířením konspiračních teorií.
Sérií kryptických zpráv se autor populární konspirační teorie QAnon ozval svým příznivcům na síti 8kun. Jejich význam, ani důvod proč se Q ozval právě nyní, ovšem nejsou vůbec jasné.
Středeční přepadení Kapitolu Trumpovými fanoušky převážně z krajní pravice si vyžádalo pět obětí na životech, včetně policisty a podporovatelky prezidenta, kterou smrtelně postřelily pořádkové síly.
Exprezidentovo jméno se objevuje v sekci Dezinformace o covidu-19, kde je uveden jako autor „výrazných výroků“, které používají dezinformační weby pro podporu „dezinformací a konspiračních teorií“.
Do liberálního Washingtonu se sjely tisíce prezidentových obdivovatelů, kteří věří Trumpem šířené konspiraci, že se stal obří podvod a kdosi mu ukradl jasné vítězství v prezidentských volbách.
Jednou z nejčastěji skloňovaných spekulací je tvrzení, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu pro testování nových patogenů. Někteří jdou ale ještě dál – podle nich je vir uniklou biologickou zbraní.
Autorka knihy Průmysl lži aneb Propaganda, konspirace a dezinformační válka Alexandra Alvarová v Interview Plus velmi důrazně nabádala každého, ať si nenechá vzít to, na čem nejvíc záleží.
Miliony lidí před půlstoletím sledovaly první kroky člověka na Měsíci. Kam se vesmírný výzkum od té doby posunul? A je pokrok v bádání možný, aniž by ho motivovalo politické soupeření velmocí?
Americká Demokratická strana podala žalobu na Rusko, na volební štáb Donalda Trumpa a na server WikiLeaks kvůli podezření z konspirace proti prezidentským volbám v USA v roce 2016.
Právě před čtyřiceti lety ohromila svět šokující zpráva. Král rock’n'rollu, Elvis Presley, je mrtvý. V pouhých 42 letech zemřel na předávkování léky nebo na infarkt.
Americká NASA se brání dalším nařčením ze strany příznivců konspiračních teorií. Radiová stanice InfoWars přišla s tím, že na Marsu existuje kolonie dětských otroků.