Odstartovala čínská loď Šen-čou 14. Kosmonauti budou pokračovat ve stavbě vesmírné stanice
Do vesmíru v neděli kolem 5.00 našeho času odstartovala čínská raketová loď Šen-čou 14 s třemi kosmonauty na palubě. Uvedla to čínská státní média. Trojice kosmonautů stráví ve vesmíru tři měsíce. Mezi úkoly bude budování čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác) a vědecké aktivity.
Loď odstartovala ve 4.44 SELČ z kosmodromu na severozápadě Číny a do vesmíru ji vynesla raketa Dlouhý pochod 2F. Po 15 minutách od startu doletěla na nízkou oběžnou dráhu, kde úspěšně otevřela své solární panely.
VIDEO: NASA zveřejnila záběry z Marsu zachycené helikoptérou. Letí rychlostí až 5,5 metru za sekundu
Číst článek
Start živě přenášela televize, což podle agentury AP ukazuje na rostoucí důvěru čínského vedení v kosmický program.
Během pobytu ve vesmíru budou mít kosmonauti za úkol vybudovat další dva moduly stanice Tchien-kung, jež budou sloužit pro laboratorní a vědecké účely, uvedla agentura Nová Čína.
Posádku vede astronaut Čchen Tung, který se již jedné vesmírné mise účastnil. V trojici je i Liou Jang, která byla první ženou, jež v rámci čínského vesmírného programu odstartovala do vesmíru.
Turecko vybírá svého prvního kosmonauta. Zájem za dva dny projevilo 27 000 lidí, limity splňuje 150
Číst článek
Realizace čínské vesmírné stanice začala v loňském roce, kdy Čína poslala do vesmíru největší obytný modul. Připojením dalších dvou modulů, jež by měly dorazit v červenci a říjnu, se podle vedoucího mise stane stanice „stabilnější, bude mít účinnější funkce a úplnější vybavení“.
Čínští kosmonauté by se na Zemi měli vrátit v prosinci. Na konci jejich půlroční mise se k nim na tři až pět dnů připojí astronauti z lodi Šen-čou 15. Na čínské vesmírné stanici by tak vůbec poprvé mělo být najednou šest lidí.
Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru, v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci, loni pak na Marsu. Peking rovněž uvažuje o vyslání lidské posádky přímo na Měsíc.