Roberto Vittori patří k předním evropským astronautům. Do vesmíru se vydal třikrát, dvakrát s ruskými Sojuzy, jednou v americkém raketoplánu Endeavour na jeho závěrečné misi.
„Je to hořící koule se stopou za sebou. Tady se třeba netrefili o 60 kilometrů,“ ukazuje antropolog záběry, jak lidé z Altaje sledují průlety kosmických trosek.
Za dobu svého fungování oběhla družice planetu více než 33 000krát a vědci z ní dokázali získávat data do posledního dne. Poslední záznam je z 6. června, kdy se VZLUSAT-1 odmlčel.
Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dostala první soukromá výprava. Kam se ještě lidstvo podívá? Odpovědi hledá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
Vozítko vybavené sadou kamer, dvěma spektrometry, radarem a dalšími přístroji by mělo zhruba do týdne sjet z plošiny a zahájit průzkum části marsovské pánve nazvané Utopia Planitia.
Jak název knihy napovídá, Pacner byl psaním i ve svých 85 letech doslova posedlý. Jeho vyprávění se tak týká toho, kolik radosti mu ona posedlost přinesla, ale i o toho, jakou daň za ni zaplatil.
Je jim teprve 13, už ale mají celkem jasnou představu o tom, jak by měla vypadat základna na Měsíci. Dva chlapci z Roudnice nad Labem vyhráli jednu z kategorií soutěže Moon Camp Challenge.
Leonov v roce 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. S odvoláním na oznámení jeho spolupracovnice Natalije Filimonovové o tom informovala média.
Agentura NASA poznamenala, že samotné vozítko je příliš malé, takže na fotografii není, odborníci ale identifikovali přistávací modul, který na snímku zaujímá dva pixely v podobě světlého bodu.
„Dostat se do oddílu kosmonautů, k tomu je zapotřebí cílevědomost, přání stát se kosmonautem. U nás je prostě procento žen s takovým přáním menší," prohlásil Sergej Krikaljov.
Dvanáctý průlet prstenci kolem planety Saturn dnes podnikne kosmická sonda Cassini. Dostává se tak přesně do poloviny závěrečné fáze své deset let trvající mise.
Rok a 109 dní - tolik času dohromady strávila ve vesmíru americká astronautka Peggy Whitsonová. Zlomila tak dosavadní rekord, k čemuž jí telefonicky poblahopřál americký prezident Donald Trump
Ruská kosmonautika přišla o další legendu. V Moskvě ve věku nedožitých 86 let zemřel sovětský kosmonaut Georgij Grečko. Do kosmu na orbitální stanici Saljut se dostal třikrát na lodích Sojuz jako palubní inženýr. V roce 1978 přivítal jako člen dlouhodobé základní posádky stanice Saljut 6 loď Sojuz 28, kde byl i první československý kosmonaut Vladimír Remek. O úmrtí svého otce informovala agenturu TASS Grečkova dcera.
OBRAZEM. Skafandry módě nepodléhají, musí hlavně ochránit kosmonauta. Co vše je třeba obléct do kosmu představí výstava Kosmická móda, která v sobotu začíná v planetáriu v pražské Stromovce. S technickým ředitelem planetária Janem Šifnerem si ji s předstihem prošla reportérka Českého rozhlasu.
Ve věku 95 let zemřel astronaut John Glenn, který v roce 1962 jako první Američan obletěl zeměkouli. Oznámil to guvernér amerického státu Ohio John Kasich, za který byl Glenn v minulosti rovněž dlouholetým členem Senátu USA. Glenn byl posledním žijícím členem skupiny sedmi pilotů, vybraných k tomu, aby se stali prvními astronauty.
Čína dnes jako první na světě vypustila kvantový satelit. Tvrdí to čínská státní média. Podle nich satelit dokáže komunikaci téměř stoprocentně ochránit před odposloucháváním a hackery. Během své dvouleté mise má zařízení položit základ globální kvantové komunikační sítě.
Ve věku 85 let zemřel na Floridě bývalý astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Edgar Mitchell, jenž byl šestým člověkem na Měsíci. Informovala o tom podle agentury AP jeho dcera Kimberly Mitchellová.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku uzavřel nový kontrakt pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. K dosavadním společnostem SpaceX a Orbital ATK se v následujících letech přidá nová firma Sierra Nevada, která jako jediná disponuje výkonnějšími letouny Dream Chaser. Ty by měly do vesmíru vyletět v roce 2019.