Úřady mohou nadále kontrolovat, čím lidé topí, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud ponechal úřadům pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlech. Zamítl návrh poslanců na zrušení části zákona o ochraně ovzduší. Poslanci v možnosti kontrol spatřovali vážný zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Ústavní soudce zpravodaj Ludvík David ale při čtení odůvodnění řekl, že zákon při kontrole ústavnosti obstál.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín. Ilustrační foto.

Kouřící komín. Ilustrační foto. | Foto: Ladislav Bába

Listina základních práv a svobod připouští omezení práva na nedotknutelnost obydlí tehdy, pokud je to nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob.

Podle Ústavního soudu se to vztahuje i na situace, kdy někdo spalování například odpadu doma v kotli zamořuje vzduch ve svém okolí.

Podle advokáta navrhovatelů Zdeňka Koudelky je takový výklad příliš široký a umožňuje státu bezbřehou kontrolu občanů.

Podle ústavních soudců je ale kontrola omezená jen na kotel a palivo, případně na dokumentaci k nim, a není možné ji srovnávat například s domovní prohlídkou. Proti kontrole i případné pokutě za nevpuštění úředníků se navíc lidé můžou bránit správní žalobou.

Krajní opatření

Pravomoc kontrolovat kotle a palivo přímo v domech mají úředníci od letošního ledna. Smyslem bylo postihnout malé znečišťovatele, kteří spalováním nevhodných látek dokáží zamořit ovzduší v celé obci.

Kontroly jsou krajním opatřením, které připadá v úvahu jen v odůvodněných situacích a po opakovaných stížnostech.

Lidem, kteří kontrolory nepustí ke kotli nebo k palivu, hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Úředníci připouštějí, že mnoho oznámení je neopodstatněných a lidé si jejich prostřednictvím často jen vyřizují sousedské spory.

Návrh na zrušení části novely zákona o ochraně ovzduší podala skupina pravicových poslanců. Takovou formu kontroly považují za vážný zásah do soukromí.

Kotel, palivo, dokumentace

Skupina poslanců zdůraznila, že Listina základních práv a svobod umožňuje domovní prohlídku na příkaz soudce jen pro účely trestního řízení, nikoliv na základě zákona o ochraně ovzduší. Omezit nedotknutelnost obydlí je možné jen z jasně vymezených důvodů.

Mezi ně sice patří ochrana života nebo práv a svobod druhých, ovšem podle poslanců nepostačuje povšechné tvrzení o ochraně zdraví a práv „neurčitých osob v neurčité míře". Vždy by měla existovat přímá vazba mezi vstupem do obydlí a záchranou člověka, majetku či naplnění jiného nesporného cíle.

Podle soudce Davida ale nelze kontroly kotle a paliva srovnávat s domovní prohlídkou. Kontrola se omezuje na kotel, dokumentaci, příslušenství, palivo.

Spory sousedů

Podle zjištění ČTK až do června novela žádné pokuty nepřinesla a příliš nevzrostl ani celkový počet kontrol. Upozornění na spalování nevhodných látek přichází na obecní úřady s rozšířenou působností většinou od sousedů.

Úředníci připouštějí, že mnoho oznámení je neopodstatněných a lidé si jejich prostřednictvím často pouze vyřizují spory.

Vlasta Gajdošíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme