Evropská komise zatím nenavrhla nové požadavky na kotle a kamna. Chce se vyhnout negativním dopadům

Evropská komise (EK) nenavrhla žádné nové požadavky na kotle a kamna, v současnosti je teprve na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami, uvedla ve středu mluvčí komise Anna-Kaisa Itkonenová. Unijní exekutiva má podle ní v plánu prostudovat veškeré návrhy a chce se zejména vyhnout negativnímu dopadu na spotřebitele. Čeští výrobci v uplynulých dnech uváděli, že nové emisní a technické požadavky EK ohrožují trh.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový kotel, ilustrační foto

EU zatím nemění pravidla pro kotle a kamna (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Komise nenavrhla nové požadavky na kamna a kotle. Směrnice o ekodesignu předpokládá revizi stávajících opatření pro kamna a kotle na tuhá paliva a nyní jsme na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami,“ uvedla mluvčí komise s tím, že účelem revize má být snížení emisí škodlivých látek znečišťujících ovzduší.

„Komise v této věci nezaujala konečné stanovisko, prostudujeme všechny návrhy a alternativy. Důležité je, že se chceme vyhnout jakémukoli významnému negativnímu dopadu na spotřebitele, zejména pokud jde o cenovou dostupnost nebo životní cyklus takových produktů,“ zdůraznila Itkonenová. Ještě předtím, než komise přijme jakýkoli text, budou o opatřeních hlasovat členské státy.

Ničí plyn z jiných zemí kotle? Revizi podléhají i kamna typu waw a sporáky na propan-butan

Číst článek

Čeští výrobci kamen a kotlů v minulých dnech uvedli, že nové požadavky se vztahují na kotle s tepelným výkonem do 1000 kW a méně a na lokální topidla do 50 kW. „Zpřísnění požadavků by mohlo omezit dostupnost či zakázat uvádění určitých typů výrobků na trh a zvýšit jejich cenu. Proto s návrhem nesouhlasíme a své připomínky představíme na jednání v Bruselu už v příštím týdnu,“ reagoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.

Celý proces je na počátku a příští týden ve středu bude Evropská komise se zástupci členských států v Bruselu teprve konzultovat veškeré návrhy. Konzultace přitom mohou podle trvat několik měsíců až rok.

Podle mluvčí budou případné změny nejprve projednány se zúčastněnými stranami, včetně výrobců a upraveny na základě těchto diskuzí. Poté bude muset být návrh předložen Světové obchodní organizaci a členské státy EU o něm budou hlasovat. Pokud text podpoří, pro přijetí je přitom potřeba prostá většina, bude přijat Evropskou komisí a zveřejněn v Úředním věstníku EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme