Některé sběrny obcházejí vyhlášku ministerstva. Peníze za kov dál vyplácejí v hotovosti

Výkupny kovů našly nový způsob, jak obejít vyhlášku ministerstva životního prostředí. Peníze tak dál vyplácejí v hotovosti. Lidé odevzdají kovový šrot ve sběrně, získají za něj fakturu a tu si nechají o kus dál proplatit. Podle České obchodní inspekce jde ale o jasné obcházení zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují teplické sběrny kovů

Policisté kontrolují teplické sběrny kovů | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Kontroloři České obchodní inspekce odhalí pochybení v každé třetí výkupně kovů. Od března do dneška prošli inspektoři více než stovku sběren. Skoro ve třiceti našli nějaký prohřešek.

Nejčastěji se setkávají s porušením zásad o poctivosti prodeje. Zákazník místo 200 korun například dostane jen 180. Inspektoři ale často narážejí i na špatné nebo chybějící ceny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sběrny obcházejí vyhlášku ministerstva. Peníze za kov vyplácejí na ruku. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Barbora Kladivová

Odhalili také nový trik výkupen kovů, jak obejít vyhlášku ministerstva. Zákazník postoupí pohledávku. Tu od něj odkoupí jiná firma sídlící přímo v areálu sběrny a z celkové částky si strhne 5 procent.

„Trend nerespektování zákona ze stran provozovatelů výkupen druhotných surovin pokračuje. Proto se na jejich kontrolu zaměří Česká obchodní inspekce i v příštím pololetí letošního roku,“ dodal mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Výkup starého železa ztížila sběrnám vyhláška ministerstva životního prostředí. Od 1. března musí lidé dostat peníze za kovový šrot na účet nebo složenkou, nikoliv hotově.

Cílem je ztížit výkup nepoctivým lidem a zabránit nebo alespoň omezit krádeže kovů. Podle ministerstva vyhláška funguje. Zloději ukradli za březen až květen o polovinu méně kovů než loni. Škody, které způsobili, pak klesly téměř o třetinu.

Krádeže kovů | Foto: Český rozhlas

Resort životního prostředí také připravil novelu zákona o odpadech, kterou už schválili poslanci. Pokud novela projde i Senátem a podepíše ji prezident, měla by začít platit už letos v říjnu.

„Bude úplně jasné, že jedinými dvěma povolenými způsoby placení za odevzdané kovy je převod na účet a poštovní poukázka. Podle vyhlášky jsou ještě stále možné některé další způsoby, které byly některými sběrnami zneužívány. Jakmile vstoupí v platnost tato novela, tak už to bude úplně jasné,“ vysvětlil před časem ministr Richard Brabec z hnutí ANO.

Plasty místo kovů

Podle některých majitelů sběren je vyhláška o bezhotovostním výkupu likvidační, jiní ale začali ve velkém místo kovů vykupovat plasty. Třeba v Orlové tak lidé dostanou peníze za to, co jinde hází zadarmo do kontejnerů na tříděný odpad – třeba plastové lahve nebo kanystry.

„Myslíme si, že i toto je cesta, jak sběrny mohou sanovat své ztráty z výkupu kovového odpadu,“ řekl už dříve starosta Orlové Tomáš Kuča z ČSSD.

Vyhláška totiž upravuje platbu za výkup kovů, Češi si ale dál můžou přivydělávat prodejem textilu, papíru nebo právě plastů.

Sběrny surovin vyplácejí bezhotovostně | Foto: Michal Jindra

Anna Jadrná, Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme