Developer oceněný za kulturu smí zbourat památku. Ministerstvo mu vyhovělo, i přes protest památkářů

  • Developer Jaroslav Třešňák smí zbourat kulturní památku v Tachově. Ministerstvo kultury vyhovělo jeho žádosti a budovu vyřadilo ze seznamu památek.
  • Památkáři přitom nesouhlasili. Psali na ministerstvo, že budova je cenná a měla by se zachovat. A také ministerstvo dříve označilo areál za jedinečný a hodnotný.
  • Ministerstvo kultury v minulosti vyšlo Třešňákovi vstříc už několikrát a několik historických budovy už developer zboural. Právě Třešňák dostal předloni od bývalého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Původní zpráva Tachov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kulturní památka - bývalá jídelna s kuchyní

Kulturní památka - bývalá jídelna s kuchyní | Foto: Artur Janoušek | Zdroj: Český rozhlas

Když ministerstvo kultury v roce 2013 rozhodovalo o areálu bývalé tabákové továrny v Tachově, došlo k závěru, že má tak významné „historické, architektonické a urbanistické hodnoty“, že je potřeba ji chránit.

Zemanův sponzor chce zbourat památku. Památkáři jsou proti, ministerstvo mu vyšlo vstříc

Číst článek

„Komplex je hodnotný jako celek a vyjmutí některých staveb by znamenalo výrazné narušení výpovědní hodnoty souboru jako kompaktnosti celku, neboť z hlediska zájmů památkové péče je mimořádně důležité respektování historické celistvosti areálu,“ psalo ministerstvo kultury v rozhodnutí, kterým tehdy prohlásilo areál za kulturní památku.

Psalo o kvalitní architektuře, o tom, že budovy jsou ve vynikajícím stavu, a zdůrazňovalo, že jde o poslední autenticky dochovanou industriální architekturu ve městě a jedinou dochovanou tabákovou továrnu v celém Plzeňském kraji. Jenže majitel areálu, developer Jaroslav Třešňák měl jiné plány a jedna z budov mu stála v cestě. Žádal proto, aby přestala být památkově chráněná a on ji mohl nechat zbourat.

Totéž ministerstvo letos v lednu rozhodlo, že budova zase tak cenná není, a developerovi vyhovělo. „Ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit prohlášení budovy bývalé kuchyně a jídelny v Tachově za kulturní památku,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva Ivana Awwadová.

Developer Jaroslav Třešňák | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Co se za deset let změnilo, Awwadová nevysvětlila. „Ministerstvo kultury shromáždilo podklady, které zvážilo jednotlivě i v jejich vzájemných souvislostech a na základě vyhodnocení těchto podkladů objektivně rozhodlo,“ sdělila. Demolici budovy z počátku 20. století tak teď už nic nebrání. A že ji chce developer Jaroslav Třešňák zbourat, sám Radiožurnálu potvrdil.

„Ta budova se zbourá a bude to vyřešený,“ řekl. Jiná varianta podle něj není. Na jejím místě chce totiž vybudovat pás bytových domů a jejich prodejem chce vydělat na investice do zbývajícího areálu. V hlavní tovární budově plánuje vybudovat kavárnu s pekárnou, cukrárnu, lékárnu, butiky a restauraci, vedle ní supermarket, opodál další dva domy s byty, podzemními garážemi a parkovištěm.

„Oprava hlavní budovy bude stát tři sta milionů, ty se musí někde vzít. A těch tři sta milionů se vydělá na supermarketu a bytových domech, bez nich to nejde,“ popsal.

Památkáři protestují

Památkáři proti vyškrtnutí budovy ze seznamu kulturních památek protestují. „Rozhodnutí ministerstva kultury nás v žádném případě netěší,“ uvedl Petr Sokol, ředitel Národního památkového ústavu v Plzni, pod který Tachov spadá.

Podnikatel Třešňák zboural ruinu v Teplicích bez povolení úřadů. Hrozí mu pokuta

Číst článek

„Nadále trvá náš předchozí názor, to znamená, že nesouhlasíme se zrušením památkové ochrany budovy. My se domníváme, že památkové hodnoty ta budova stále má a jsou dané nejenom kontextem s ostatními částmi areálu tabákové továrny, ale i s vlastními architektonickými i uměleckořemeslnými prvky v interiéru. Nejvíce se to týká dvojramenného žulového schodiště s ozdobným litinovým zábradlím,“ doplnil Sokol.

Jenže kromě nesouhlasu už památkáři nic jiného dělat nemohou. „Rozhodnutí ministerstva je definitivní a musíme ho respektovat,“ dodal dále Sokol.

Přestavět areál a zbourat budovu bývalé jídelny s kuchyní chce Třešňák od roku 2022. Tehdy se obrátil s žádostí na tachovskou radnici a také na Národní památkový ústav v Plzni. Památkáři s demolicí nesouhlasili a ve zprávě z listopadu 2022 vyjmenovali důvody, kvůli nimž je stavba cenná a má být podle nich zachovaná: klenby, litinové sloupy, původní obklady, dvojramenné žulové schodiště se zdobeným litinovým zábradlím.

Třešňák proto vzal svou původní žádost zpět. Plánů se ale nevzdal. Mezitím v srpnu 2022 se totiž obrátil na ministerstvo kultury, aby památkovou ochranu bývalé jídelny zrušilo, čímž by se mu cesta k demolici budovy usnadnila.

Ministerstvo kultury požádalo o vyjádření opět plzeňský Národní památkový ústav. Jeho stanovisko zůstávalo stejné. „Veškeré hodnoty, pro které byl objekt prohlášen za nemovitou kulturní památku, stále trvají a neexistuje tak žádný důvod pro zrušení památkové ochrany. S návrhem na zrušení památkové ochrany bývalé kuchyně s jídelnou nesouhlasíme,“ napsali památkáři.

Město a kraj souhlasily s investorem

Ministerstvo se ale obrátilo také na tachovskou radnici a Krajský úřad Plzeňského kraje. A ty s žádostí o zrušení památkové ochrany souhlasily. „Jedná se rozsáhlý brownfield, který je blízko centra města a máme jedinečnou šanci ho zrevitalizovat tak, aby se otevřel lidem a tím pádem významným způsobem zvelebil tuto část města. Proto město tento projekt podporuje,“ řekl Radiožurnálu starosta Tachova Petr Vrána (Volím Tachov).

Církev nevýhodně půjčila lukrativní pozemek Zemanovu známému. Parcela ale patřila Praze

Číst článek

Podobně odpověděl odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje. Stav budovy označil za „značně neuspokojivý“ a v plánech developera viděl „pozitivní přínos budoucí celkové revitalizace areálu“. Podle ředitele plzeňských památkářů Sokola je ale budova zachovaná a v dobrém stavu.

Ministerstvo kultury loni 24. dubna vydalo usnesení, že lze zrušit prohlášení za kulturní památku, pokud Třešňák splní podmínky: zajistí stavebně historický průzkum budovy, nechá ji zdokumentovat a nafotit a také slíbí, že schodiště s dekorativním zábradlím a další cenné prvky vyjme a uschová tak, aby se mohly využít při přestavbě jiné budovy v areálu.

„To je banální záležitost,“ reagoval Třešňák na dotaz Radiožurnálu, jestli pro něj bude problém podmínky splnit.

Splnil podmínky

Rozhodnutí padlo letos 8. ledna. „Ministerstvo kultury se rozhodlo přiklonit k názorům krajského úřadu a obce s rozšířenou působností,“ sdělila mluvčí ministerstva Ivana Awwadová. Když Radiožurnál připomněl, že ale památkáři byli proti, sdělila, že jejich stanovisko nebylo jediné a že ministerstvo musí posoudit vyjádření všech. A zdůraznila, že „investor splnil všechny podmínky, které mu ministerstvo uložilo“.

„Deponováním vybraných architektonických a řemeslných prvků, které budou následně znovu použity při obnově některého z památkově chráněných objektů v areálu, dojde dle názoru ministerstva kultury k dostatečnému zachování památkově nejhodnotnějších prvků stavby,“ doplnila dále Awwadová.

Kulturní památka - bývalá jídelna s kuchyní | Foto: Artur Janoušek | Zdroj: Český rozhlas

Ředitel Národního památkového ústavu v Plzni Petr Sokol s tím nesouhlasí: „Schodiště se zábradlím má být tedy přemístěno, ale každopádně už bude vytrženo ze svého původního umístění a to jeho uplatnění v budoucnu je samozřejmě v současnosti sporné.“

Zbytek areálu  hlavní tovární budova, správní budova, obytný a kancelářský dům a oplocení s branami a brankami – kulturní památkou zůstává.

Není to poprvé

Ministerstvo kultury v minulosti vyhovělo developerovi Třešňákovi už několikrát. Například v létě 2019 ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD poslední den ve funkci zbavil památkové ochrany Hadí lázně v Teplicích, které Třešňákovi rovněž patří.

Hadí lázně jako kulturní památka? Majitel budovy se proti verdiktu ministerstva odvolal

Číst článek

I tehdy byli památkáři proti. Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek z ČSSD pak status kulturní památky Hadím lázním vrátil, klasicistní budova ale dál chátrá.

V roce 2008 nechal Třešňák zbourat jiný lázeňský dům – Městské lázně. I ty ministerstvo kultury nechalo vyškrtnout ze seznamu památek, nikdo už ji na něj ale nevrátil a secesní budova, již velmi zchátralá, šla k zemi.

Třešňák v minulosti patřil mezi štědré sponzory prezidentské kampaně Miloše Zemana. V roce 2017 nechal za více než tři miliony korun vytisknout letáky se Zemanovým životním příběhem, které se objevily lidem ve schránkách po celém Česku. Předloni v říjnu dostal od Zemana medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme