Obě země nemají od konce druhé světové války oficiální dohodu o míru. Její dosažení komplikuje mimo jiné otázka Kurilských ostrovů, které Sovětský svaz anektoval po konci druhé světové války.
Rusko s Japonskem spolu vedou spor o Kurilské ostrovy od druhé světové války. Podle Japonska je Rusko okupuje. Rusko naopak tvrdí, že Japonsko zpochybňuje výsledky války.
Moskva před několika dny pozastavila mírové rozhovory s Japonskem kvůli sankcím, které vůči Rusku východoasijská země zavedla v souvislosti s invazí na Ukrajinu.
Při pohledu na karmínové nebe mají pozorovatelé dojem, že kdesi v dálce hoří. Je to způsobeno tím, že světlo paprsků se opírá o sopečný prach, a ten jejich zář rozptylem světla zvýrazňuje.
Rusko a Japonsko jsou blíž k podepsání mírové dohody. Po společném jednání v Moskvě to řekli ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe. Obě země rozděluje spor o Kurilské ostrovy.
Diplomatická roztržka mezi Japonskem a Ruskem se prohlubuje. Místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin doporučil Japoncům, aby spáchali harakiri, pokud nesouhlasí s cestou ruského premiéra Dmitrije Medvěděva na Kurilské ostrovy. Ten sporné území navštívil o víkendu.
Japonsko předalo Rusku oficiální protest proti návštěvě premiéra Dmitrije Medvěděva na Kurilách. Ostrovy považuje Japonsko za součást svého území, zatímco Rusko tam chce posílit svou vojenskou i ekonomickou přítomnost. Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida oznámil, že zřejmě odloží svou cestu do Ruska, plánovanou na konec srpna nebo začátek září.
Japonsko připravuje rozhodný diplomatický protest proti ruským vojenským cvičením v oblasti sporných Kurilských ostrovů. Ty Japonsko považuje za svá severní teritoria a neuznává ruskou svrchovanost nad nimi.
Rusko nabízí Japonsku řešení dlouholetého sporu o Kurilské ostrovy. Chce oblast rozvíjet s Japonci společně. Tokio ale nabídku odmítá. Obě země vedou o čtyři ostrovy v Ochotském moři spor už od poloviny 19. století. Otázka Kuril zatěžuje i jejich současné vztahy.
Japonsko a Rusko chtějí dojednat detaily mírové smlouvy. V Kremlu se na tom dohodli ruský prezident Vladimir Putin s japonským premiérem Šinzó Abem. Ten je po 10 letech prvním předsedou japonské vlády, který do Moskvy přiletěl.
Čínské a ruské společnosti plánují společné podnikání v oblasti Kurilských ostrovů. Peking dohodu sice nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Navíc má jít o soukromou obchodní iniciativu. Experti přesto varují před diplomatickou válkou s Japonskem.
4:16
|Robert Mikoláš, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská|Zprávy ze světa
Rozhovory mezi Japonskem a Ruskem o dalším osudu Kurilských ostrovů se ocitly ve slepé uličce. Ani dvouhodinové jednání ministrů zahraničí v Moskvě nezmírnilo napětí, které v posledních týdnech mezi oběma zeměmi vládne.
Šéfové diplomacií spolu v Moskvě jednají ve vyhrocené atmosféře sporu o jižní Kurily. Japonsko trvá na tom, aby mu Rusko území vrátilo. Moskva naopak rozhodla o posílení svých vojenských jednotek ve sporném teritoriu.
Japonsko i nadále žádá po Rusku navrácení jižních Kuril. Tokio podle japonské diplomacie trvá na svém nároku na sporné ostrovy i přes rozhodnutí Ruska posílit na místě svou vojenskou přítomnost. Spor mezi oběma zeměmi se vyhrocuje několik posledních měsíců. Očekává se, že bude jedním z témat nadcházející návštěvy japonského ministra zahraničí v Moskvě.
Moskva podle ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva posílí svou vojenskou přítomnost na Kurilských ostrovech. Šéf Kremlu zároveň znovu zopakoval, že Rusko považuje sporné území za své teritorium. Spor mezi Moskvou a Tokiem o kontroverzní ostrovy se tak dál vyhrocuje poté, co si Japonsko stěžovalo na postup Ruska.
Japonsko žádá po Rusku návrat čtyř Kurilských ostrovů, které Moskva drží pod svou správou. S tímto požadavkem se na pravidelném každoročním mítinku sešlo v Japonsku na 1500 lidí v čele s premiérem Naoto Kanem.
Japonsko odsoudilo cestu ruského ministra obrany na sporné Kurilské ostrovy. Vlnu nespokojenosti v Tokiu vyvolala už listopadová návštěva ruského prezidenta na kontroverzním území. Nejnovější roztržka se odehrává jen krátce před příjezdem japonského ministra zahraničí do Moskvy.
V Jižní Koreji druhým dnem pokračuje summit G20. Nejvyspělejší země světa jednají o plánech na ozdravení globální ekonomiky, probíhají ale i rozhovory mezi jednotlivými šéfy vlád. K nejsledovanějším patřila schůzka prezidentů Číny a Spojených států.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv plánuje i přes hněv Japonska další cestu na sporné Kurilské ostrovy. Mezi oběma zeměmi vypukla diplomatická roztržka poté, co šéf Kremlu v pondělí region navštívil. Japonsko proti kroku ostře protestovalo, část ostrovů totiž považuje za své území. Moskva, která Jižní Kurily drží pod kontrolou od konce 2. světové války, to ale odmítá.
Japonsko dočasně odvolá svého velvyslance v Rusku. Důvodem je ostrá pře, která propukla mezi oběma zeměmi kvůli návštěvě ruského prezidenta na Kurilských ostrovech.