Tři pruty jsou pro chuďase. Kyrgyzstán mění státní vlajku, aby se stal ‚vyspělou a samostatnou zemí‘

V Kyrgyzstánu mění státní vlajku. Příslušný návrh schválil parlament, zatím v prvním čtení. Autoři návrhu chtějí pozměnit paprsky slunce na vlajce středoasijské země, aby si lidé „slunce nepletli se slunečnicí“. Ale kritici tvrdí, že v nové podobě vypadá jako psí obojek, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu, i s vyobrazením současné a navrhované podoby státní vlajky středoasijské země.

Biškek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh předložili předseda parlamentu Nurlanbek Šakijev a poslanec Ulan Primov. Zákonodárci navrhují změnit podobu 40 paprsků slunce na vlajce středoasijského státu z vlnících se na rovné. A také chtějí přidat jeden prut do tunduku, kostry tradiční kyrgyzské jurty zobrazené ve slunci na vlajce.

Černá smrt se začala šířit z Kyrgyzstánu pomocí obchodních cest. S objevem přišli evropští vědci

Číst článek

Nyní je na vlajce tunduk se třemi pruty. Ale podle Šakijeva se to musí změnit, protože čtyři pruty v tunduku byly v jurtách zámožných Kyrgyzů, zatímco tři u chuďasů.

Iniciativu zákonodárců na konci října podpořil prezident Sadyr Žaparov. S novou vlajkou se Kyrgyzstán stane „vyspělou a samostatnou zemí, podobající se paprskům slunce na vlajce“, míní šéf státu.

Jen několik poslanců se ohradilo proti návrhu svého předsedy. Kupříkladu Erulan Kokulov se domnívá, že o změně vlajky by lidé měli rozhodnout v referendu. Dastan Bekešev prohlásil, že vlajka v žádném případě nepřekáží rozvoji země a snahu ji změnit označil za impulz k přepisování dějin.

Početnější jsou výhrady řadových občanů na sociálních sítích. Někteří kritici dokonce přirovnali navrhovanou podobu slunce na vlajce k psímu obojku, dodala BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme