„Za prvních deset měsíců letošního roku je to 223 incidentů nebo hackerských útoků. Těch opravdu závažných jsou z toho jednotky. Nicméně už i jeden případ může způsobit Česku vážné škody,“ říká Kintr.
„Byli jsme první na světě, kteří přišli s nastavením kybernetického zákona. To nám dalo časovou výhodu a na té vlně dál jedeme,“ hodnotí šéf NÚKIB Kintr kybernetickou bezpečnost v Česku.
„Nechceme opakovat situaci, kdy budeme překvapeni v nejméně vhodný moment a budeme pak muset ze dne na den hledat nějaké řešení,“ řekl pro Radiožurnál ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Česko by si mohlo určovat, koho si (ne)pustí do nejcitlivějších systémů. Navrhuje to nový kyberzákon. „To je extrémně důležité i pro obranu a pro použití ozbrojených sil,“ říká šéf armády Karel Řehka.
„Musíme se pokusit co nejvíce využít AI k pomoci na obranu před kyberútoky,“ říká ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr.
„Hackeři se snaží získat cenné údaje o oběti a třeba nějaké účetní závěrky, aby měli představu, kolik je například firma schopna zaplatit," říká šéf NÚKIB pro Český rozhlas Plus.
Pět podnikatelských organizací včetně Hospodářské komory vyzvalo dopisem premiéra Petra Fialu (ODS), aby přerušil schvalování zákona o kybernetické bezpečnosti.
„Umělá inteligence tady je a bude s námi i v dalším období. Je potřeba se s ní naučit pracovat s respektem k ochraně osobních údajů,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál šéf kyberúřadu Lukáš Kintr.
„Kyberprostor nerespektuje geografické hranice a zajištění jeho bezpečnosti je o spolupráci,“ připomíná v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel kyberúřadu Lukáš Kintr.
Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením úřadu.
Náměstek Lukáš Kintr by nahradil Karla Řehku, který bude od července náčelníkem generálního štábu. Nominaci vlády projedná ve čtvrtek sněmovní bezpečnostní výbor.