V Česku by mohla vzniknout analýza, která by mapovala předválečný majetek českých Romů a jeho zabavování v letech 1938 až 1945. Posloužit by pak mohla při řešení případných kompenzací.
Čeští a moravští biskupové se na schůzce ve Velehradě dohodli, že stáhnou žaloby na kraje, prostřednictvím kterých se domáhali určení vlastnictví. Ke stejnému kroku vyzvali i tuzemské řády a kongregace. Vstřícné gesto se ovšem netýká obcí, údajně proto, že přechod církevních majetků na kraje se uskutečnil za jiných okolností. Staženy by měly být desítky až stovky žalob. Přesné číslo Česká biskupská konference nezná.
Po letech sporů dnes uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, Náboženská matice pak klášter svatého Jiří. Církev získá také kostel Všech svatých, dalších nároků na hradní nemovitosti se vzdá. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a arcibiskupa Dominika Duky.
Starostové některých obcí na Opavsku chtějí za každou cenu zabránit majetkovému vyrovnání s Polskem. Česká republika by měla vrátit zhruba 370 hektarů pozemků, které mají vyřešit důsledky napřímení státní hranice v 50. letech minulého století. Podle předběžných návrhů se to nejvíce dotkne Moravskoslezského kraje.
Církve se mohou majetkově vyrovnat se státem. Prezident Václav Klaus nechal zákon o církevních restitucích projít bez podpisu, ale i bez veta. Obcím a městům se tak otevřela cesta k dalšímu rozvoji.