Miliony e-mailů armády USA skončily kvůli překlepu v Mali. Únik se týká i vysoce citlivých údajů

Miliony e-mailů určených členům americké armády za poslední roky skončily v Mali kvůli tomu, že autoři místo armádní koncovky „.mil“ omylem uvedli malijskou doménu „.ml“. Napsal to v pondělí deník Financial Times (FT), podle kterého se tento „překlepový únik“ informací týká i vysoce citlivých údajů, jako jsou diplomatické podklady či detaily o přesunech důstojníků.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon, budova amerického ministerstva obrany

Americký Pentagon, budova amerického ministerstva obrany | Zdroj: Profimedia

Problém je pro Američany o to vážnější, že správa domény „.ml“ dnes přechází zpět do rukou malijské vlády, která má blízko k Rusku.

,Poznámky si dával do kapsy.‘ Teixeiru podezřelého z úniku tajných dat jeho nadřízení několikrát varovali

Číst článek

Malijské úřady nyní budou moci odkloněné e-maily adresované americké armádě shromažďovat. Vojenská vláda západoafrické země na žádost o komentář nereagovala.

Posledních deset let malijskou doménu provozovala firma nizozemského podnikatele Johannese Zuurbiera. Ten podle FT americké činitele opakovaně upozorňuje, že u něj končí materiály určené vojenským činitelům, problém ovšem přetrvává.

„Tohle riziko je skutečné a mohli by jej zneužít protivníci Spojených států,“ napsal v novém varování tento měsíc.

Na začátku roku si začal chybně nasměrované e-maily ukládat ve snaze přesvědčit Američany, aby věc brali vážně. Od té doby jich nasbíral přes 100 000.

Citlivé údaje

Velkou část neúmyslného provozu na malijskou doménu tvoří spam a mezi zprávami nejsou žádné materiály označené jako utajované, ovšem některé obsahují údaje o příslušnících armády či jejích externích spolupracovnících, píše FT.

Kyjev musel kvůli úniku dokumentů změnit válečné plány, údaje však označuje za smyšlené

Číst článek

„Jejich obsah zahrnuje rentgeny a zdravotnická data, informace z dokladů totožnosti, seznamy posádek lodí, seznamy personálu na základnách, mapy areálů, fotografie základen, zprávy námořní inspekce, smlouvy, trestní oznámení proti vojákům, interní vyšetřování šikany, oficiální harmonogramy cest, rezervace a daňové a finanční záznamy,“ napsal deník.

Jeden z letošních e-mailů s překlepem v koncovce obsahoval detaily cestovních plánů generála Jamese McConvillea, což je velitel amerických pozemních sil.

E-mail uváděl podrobnosti o rezervaci v hotelu Grand Hyatt v indonéské Jakartě, kam generál se svou delegací v květnu cestoval, jakož i jeho itinerář.

‚O problému víme‘

Mluvčí Pentagonu Tim Gorman uvedl, že ministerstvo obrany „o problému ví" a „bere vážně“ veškerou nepovolenou manipulaci s citlivými informacemi.

Podle něj používá mechanismus, který automaticky blokuje e-maily odesílané z armádních účtů na adresy zahrnující malijskou doménu.

Bývalý šéf americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a armádních kybernetických operací Mike Rogers upozornil, že pro zpravodajské účely mohou v případě dlouhodobého přístupu posloužit i materiály, které nejsou vedené jako utajované.

„Není to neobvyklé,“ řekl. „Není mimo normu, že lidé dělají chyby, ale otázkou je rozsah, doba a citlivost informací,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme