Thatcherová a Gorbačov si od začátku padli do oka. Ukazuje to odtajněný spis

30 let skrývá britský národní archiv před zraky veřejnosti tajné dokumenty londýnské vlády. Právě dnes se tak otevírají svazky z roku 1984, kdy Michail Gorbačov navštívil Londýn. Poznatky o setkání s Margaret Thatcherovou jsou prý nejen poučné, ale také zábavné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský Národní archiv odtajňuje dokumenty o setkání Margaret Thatcherové a Michaila Gorbačova z roku 1984

Britský Národní archiv odtajňuje dokumenty o setkání Margaret Thatcherové a Michaila Gorbačova z roku 1984 | Foto: Jiří Hošek

Velké okamžiky světových dějin často rozhodovaly maličkosti, jako třeba vzájemné sympatie velkých politiků.

I když je ideologicky oddělovala hluboká propast, velmi upřímný vztah měli třeba někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová a bývalý sovětský lídr Michail Gorbačov. Potvrzují to i tajné materiály britské vlády o první schůzce těchto dvou státníků v roce 1984.

Zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek spolu s odborníkem Národního archivu na moderní dějiny Simonem Demissiem měl možnost prolistovat v předstihu slušně tlustým fasciklem, který je v podstatě svodkou britsko-sovětských vztahů v roce 1984.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek směl s předstihem nahlédnout v britském Národním archivu do spisu z roku 1984

Úsměvná je třeba poznámka Margaret Thatcherové, že nechce pozvat generálního tajemníka Černěnka do Británie, aby se „neopičila“ po francouzském prezidentu Mitterandovi.

Mnohem zajímavější je ale čtení o pozvání Michaila Gorbačova a samotné jeho návštěvě.

„Gorbačov s doprovodem prošel Downing Street k číslu 10, kde ho hlídkující policista vpustil dovnitř do haly. Než se kdokoli povolaný stačil dostavit na místo, delegace zase údajně v dobrém rozmaru odešla. Pokud víme, nebyl u toho žádný fotograf nebo představitel tisku,“ cituje Simon Demissie z přísně tajné zprávy o neuvěřitelném faux-pas, kdy se muži, který později pomohl strhnout Železnou oponu, zachtělo vidět sídlo britské premiérky.

Margaret Thatcherová ale zrovna nebyla doma a její manžel Dennis nebyl připravený nečekaného hosta po domě provést.

Pasáž z odtajněného svazku, která popisuje nečekanou návštěvu Michaila Gorbačova v Downing Street | Foto: Jiří Hošek

„Rok 1984 byl možná pro Británii o něco klidnější na poli zahraniční politiky, ale doma se děly velké věci. V březnu tohoto roku začala známá stávka horníků, která trvala celých 12 měsíců. Tahle agenda zabrala premiérce a jejímu kabinetu hodně času,“ připomíná Tommy Norton z Národního archivu a pokračuje:

„Lidé si možná vzpomenou, že se v říjnu 1984 pokusila Irská republikánská armáda v Brightonu zavraždit Margaret Thatcherovou během výroční konference Konzervativní strany a málem se jí to povedlo.“

Pochopení potenciálu ruského politika

Michail Gorbačov ještě koncem roku 1984 nebyl ve funkci generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu. Jak se ale dá vyčíst z britských vládních materiálů, v Londýně už tušili, jaký potenciál v sobě „Gorby“ skrývá.

Britské ministerstvo zahraničí ho dopředu označilo za „reformátora, který by mohl vést svou zemi do 21. století“.

„Gorbačov vedl během večeře velmi otevřenou debatu s Margaret Thatcherovou o politických ideologiích. Premiérka byla naprosto neoblomná, a dokonce v jeden okamžik svému hostu řekla, že mu dokáže, že britský systém je lepší! Gorbačov si podle poznámek tlumočníka taky nebral servítky,“ vyčetl z archivních materiálů Simon Demissie.

Záznam rozhovoru britské premiérky Margaret Thatcherové a Michaila Gorbačova z roku 1984 | Foto: Jiří Hošek

Demissie potvrzuje, že se mezi oběma politiky okamžitě vytvořila zvláštní, pozitivní „chemie“.

„Vypadá to, že paní Thatcherovou diskuse s Gorbačovem opravdu zaujala. Je nepředstavitelné, že by se takhle bývala angažovala při rozhovoru s Černěnkem nebo Andropovem. Zřejmě si uvědomila, že mluví s někým, kdo to má v hlavě srovnané. Dokázala respektovat někoho takového, i když hájil ideologii, s níž nesouhlasila,“ uzavírá Simon Demissie.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme