Přítomnost čínského viceprezidenta na inauguraci naznačuje snahu obou stran o větší vstřícnost. Ne ale konec soupeření, říká v Interview Plus sinolog Martin Hála.
„Všichni víme, že vztahy jednotlivých evropských států vůči Číně jsou velmi diverzifikované. V Evropě máte státy vstřícné k Číně, méně vstřícné anebo zcela nevstřícné,“ říká europoslanec Zahradil.
„Je to vítězství, ale současně varování od voličů, kteří už jsou trošku unavení. A vedle zahraničně-politických záležitostí rezonují i místní témata,“ popisuje sinolog Martin Hála.
Peking s Moskvou si navzájem už dlouho radí, jak nejlépe potlačit disent či šířit propagandu. „Čína významně přispívá k šíření ruských narativů v zemích třetího světa,“ říká ředitel Sinopsis.
USA, Japonsko nebo Británie patří mezi země, které se rozhodly pro diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu. Naproti tomu český prezident Miloš Zeman vyjádřil ústy velvyslance hrám podporu.
„Zdá se, že prezident nijak nereflektuje všechny okolnosti a dál trvá ve své politice vůči Číně, do které investoval značnou část svého politického kapitálu,“ míní sinolog Martin Hála.
Rostoucím globálním ambicím Číny se postavila do cesty koronavirové pandemie. Čínský režim se tím ale nechce nechat odradit a zjednává si respekt tvrdými lokty. Jak účinná tato strategie může být?
„Jde jim o absolutní kontrolu, což je jádro celé věci a důvod, proč se situace tak eskaluje jak v Hongkongu, tak v Sin-ťiangu,“ vysvětluje Hála. Oblasti by totiž měly být autonomní.
„Dozvěděli jsme se to před několika dny. Okamžitě jsme začali financování prověřovat. Univerzita Karlova neobdržela žádné prostředky od ambasády Čínské lidové republiky,“ vysvětlil Zima.