Ženy kvůli nedostatečnému povědomí a někdy i laxnímu přístupu některých gynekologů, na pomoc dlouho čekají. A aktivní snaha zmírnit symptomy nemoci stojí peníze, fyzioterapii pojišťovna nehradí.
Zastupitelé a zastupitelky v Ostravě se rozhodli bojovat s menstruační chudobou. Na druhé stupně základních škol bude město zdarma distribuovat dámské hygienické pomůcky.
K výběru menstruačního volna nebude potřeba žádné lékařské potvrzení. Studentky a studenti budou mít ze začátku k dispozici 10 takových dnů za školní rok.
Udržování hygieny kromě absence soukromí ztěžuje i nedostatek vody, mnoho Palestinek tak má na oblečení skvrny od menstruační krve. Látky či pleny mají déle, než je vhodné, což zvyšuje riziko infekcí.
Zvyklost, která nutí žít menstruující ženy mimo domov, je v Nepálu zakázána. Přesto se na některých místech praktikuje, jelikož je zde zakořeněná představa, že ženy jsou během menstruace nečisté.
Musíme pečovat i sami o sebe, dbát o své fyzické a duševní zdraví, a součástí této péče by měl být i společenský respekt k tomu, že ne každý dokáže vždycky fungovat na sto procent.
„Měli jsme problém s tím, že mě označovali z různých důvodů za čarodějnici. Já jsem naopak nevěděla, že mají problém s tím, že žena má menstruaci,“ popisuje tropická ekoložka Kateřina Sam.
Menstruační pomůcky mají poskytovat místní úřady, školy a univerzity. S vyhledáním nejbližšího distribučního místa bude sloužit speciální aplikace pro mobilní telefony PickMyPeriod.
Ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) požádal o zlevnění menstruačních pomůcek premiér Andrej Babiš (za ANO). Vláda se inspirovala u Skotska, které poskytne svým obyvatelkám pomůcky zadarmo.
Příslušný zákon v úterý jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů korun).