Namísto vložek látky a dětské pleny. Ženám v Gaze chybí základní menstruační pomůcky

Nepravidelnost, bolesti a nevhodné podmínky. Přes tři měsíce trvající konflikt mezi Izraelem a Hamásem dopadá na ženy v Pásmu Gazy i v oblasti, o které se tolik nemluví – o menstruaci. Nedostatek primárních hygienických potřeb nutí většinu z nich hledat alternativy, například kusy starého dětského oblečení nebo pleny, jak upozorňuje francouzský web France 24. Nemálo žen pak volí i méně dostupnou možnost antikoncepce nebo oddalujících pilulek.

Rafáh (Pásmo Gazy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci čekající v naději na otevření hraničních přechodů do Egypta

Nedostatek hygienických potřeb nutí ženy v Pásmu Gazy hledat během menstruace alternativy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Rozstříhám dětské oblečení nebo jakýkoli jiný kus látky a použiji je jako hygienické vložky. Myji se sotva jednou za dva týdny,“ přibližuje webu France 24 pětadvacetiletá Hala Ataya. Původně žila se svými třemi dětmi v uprchlickém táboře Džabálija, ten ale museli všichni společně opustit a přesunout se do Rafáhu na jihu Pásma Gazy.

Nedostatek jídla jako zbraň. Izrael chce Palestince vyhladovět, tvrdí lidskoprávní organizace

Číst článek

Tam sdílí sprchu a toaletu s několika stovkami dalších lidí. Podle neziskových organizací chybí i základní potřeby jako mýdlo nebo dezinfekce.

Další z žen, osmnáctiletá Samar, popsala, že používání zbytků různých starých látek jí způsobuje odřeniny a kožní infekce. „Není zde bezpečno, nemáme jídlo, vodu, možnost dostatečné hygieny. Cítím se ponížená, stydím se,“ doplnila Palestinka.

V důsledku konfliktu mezi Hamásem a Izraelem bylo vysídleno přes osmdesát procent z více než dvou milionů obyvatel Pásma Gazy. Mezi nimi je podle zprávy Organizace spojených národů z konce listopadu téměř 700 tisíc menstruujících žen.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě sice hygienické vložky ženám v Rafáhu poskytuje, zásoby ale nejsou dostatečné. Kromě kusů starého oblečení tak používají i dětské jednorázové nebo látkové pleny. Jejich ceny se ale od začátku října téměř zdvojnásobily.

„Používá je všech mých pět dcer. Každou plenu jsme rozstříhaly na dvě části,“ zmiňuje podle France 24 další z uprchlic.

Zhoršená psychika 

Udržování hygieny kromě absence soukromí ztěžuje trvalý nedostatek vody, mnoho Palestinek tak má na oblečení skvrny od menstruační krve. Látky nebo pleny také nosí mnohem déle, než je vhodné, což výrazně zvyšuje riziko infekcí.

Další alternativou jsou pak antikoncepční nebo přímo menstruaci oddalující pilulky. Podle Lékařů bez hranic se počet žádostí o antikoncepci v Pásmu Gazy až zčtyřnásobil.

Nahid Abdel Hamidová začala hormonální pilulky užívat právě proto, aby menstruaci oddalovala. Podařilo se jí je získat od dalších žen v Rafáhu. Z vedlejších účinků má sice strach, zároveň je ale vděčná, že nemusí tolik řešit tamní nedostatečnou hygienu, uvedla pro deník The Washington Post.

Podmínky v Pásmu Gazy jsou teď ideální pro šíření smrtelných nemocí, varuje šéf WHO

Číst článek

Mezi nežádoucí reakce na pilulky může patřit právě nepravidelné krvácení nebo pocity nevolnosti, jak popisuje video zveřejněné katarskou televizí Al-Džazíra. Se změnami v menstruačním cyklu se mnohé ženy navíc potýkají i bez toho, aniž by pilulky začaly brát, jelikož na jeho průběh má vliv třeba i zhoršený psychický stav spojený s vysídlením kvůli probíhající válce.

Nedostatek hygienických potřeb, vody nebo potravin je v celém Pásmu Gazy všeobecně trvajícím problémem. Kvůli často zničené zdravotnické infrastruktuře je také podle odhadů OSN až padesát tisíc těhotných žen ohroženo tím, že kvůli tenčícím se nemocničním zásobám budou nuceny rodit ve zhoršených podmínkách.

Ty spočívají například v absenci základních hygienických opatření, anestezie nebo chirurgického zákroku vůbec. Ještě problematičtější je pak situace u rodiček, jejichž stav vyžaduje císařský řez.

Jana Stuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme