Autoři zpráv tvrdí, že se Mezinárodní soudní dvůr postavil na stranu Ruska i ve věcech, které neřešil. Nerozhodoval třeba o tom, zda Rusko používá vůči Ukrajině sílu legálně, vysvětluje právnička.
Izrael okupací palestinských území porušuje mezinárodní právo, uvedl v pátek Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu toto vyjádření odmítl.
Řecká pobřežní stráž během tří let zavinila smrt desítek migrantů ve Středozemním moři, včetně devíti, kteří byli úmyslně vhozeni do vody, napsali novináři z BBC ve svém investigativním článku.
„Vojenské řešení to nemá a ani to nikdy nebude mít, jen bude o 100 000 mrtvých více na jedné a druhé straně. Jediné, co by pomohlo, kdyby tam vtrhlo NATO, to je třetí světová válka,“ tvrdil Fico.
„Cokoliv jiného než ruská porážka totiž znamená, že se jim ta agrese vyplatila. Povzbudilo by to Putina, že si může dělat cokoliv,“ upozorňuje Jan Šír z Institutu mezinárodních studií FSV UK.
Izrael musí podle předběžného opatření Mezinárodního soudu v Haagu zajistit, že se jeho vojenské síly nedopouštějí na Palestincích skutků naplňujících podstatu genocidy.
Fakt, že soud spatřuje riziko, že v Gaze by mohlo docházet ke genocidě, Izrael podle Milana Lipovského z Právnické fakulty UK cítí jako morální újmu. „To je ostuda pro každý stát,“ konstatuje.
Bratři Jasínové uvedli, že se například museli svléct do spodního prádla. Dozorci měli zhasínat cigarety na kůži zajatců, stříkat na ně vodu a písek či na ně močit.
„Téma Ukrajiny je možná z evropského pohledu v tuto chvíli to nejviditelnější, protože je to konflikt, který se týká každého z nás,“ říká Bálek. Dodává ale, že se rada zabývá i situací jinde ve světě.
„Tyto bývalé sovětské státy nemají, jak to říci, efektivní status v mezinárodním právu,“ řekl. „Protože nemáme mezinárodní dohodu konkretizující jejich status svrchovaných zemí,“ pokračoval.
Před dvaceti lety zaútočila americká a britská vojska na Irák, aby svrhla režim tamního diktátora Saddáma Husajna. Analytik Tureček poukazuje na negativní dopady a erozi mezinárodního práva.
Aby člověk vyhýbající se mobilizaci měl nárok na označení uprchlík, musel by podle právničky Věry Honuskové uvést, že jeho strach z vojenské služby souvisí s jedním z důvodů ze Ženevské úmluvy.
Jak změní válku na Ukrajině ruská anexe velké části okupovaného území? Jaké budou dopady pro Rusko samotné? Na tyto otázky odpověděl analytik, bývalý diplomat, odborník na Rusko Vladimír Votápek
Nejviditelnějším důkazem je podle Zelenského snaha o připojení okupovaných území k Rusku a mobilizaci tamních obyvatel, které chce Moskva poslat bojovat proti jejich vlasti.
„Výzvy ke vzniku speciálního trestního tribunálu jsou smysluplné, ale do velké míry záleží na tom, zda a jakou se podaří vyjednat podporu,“ upozornil pro iROZHLAS.cz odborník na mezinárodní právo.
Na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu se poprvé od ruské invaze na Ukrajinu sešli Vladimir Putin a Si Ťin-pching. Hlavními body agendy byly situace na Ukrajině a Tchaj-wanu.
Podle vedoucího katedry mezinárodního práva Univerzity Karlovy Pavla Šturma byly články pouze přechodnými opatřeními a jsou pouze pozůstatkem druhé světové války. Současné situaci navíc neodpovídají.
Ruské velvyslanectví uvedlo, že Česku doporučilo, aby spíše usilovalo o to, aby „zkrotilo agresivní zápal ukrajinské strany a nasměrovalo situaci k politickému a diplomatickému řešení“.
Rusko podle nových právních norem „nepřipouští pravidla mezinárodních dohod a jejich interpretace, která odporují ústavě Ruské federace“, citovala znění jednoho z nových zákonů Deutsche Welle.
Reagovala tak na rozhovor s listem The Times. V něm popsala svůj život mezi teroristy jako „normální“ a neprojevila žádnou lítost. Ačkoli viděla useknuté hlavy protivníků IS, nijak ji to nešokovalo.
Co přesně se stalo v Kerčském průlivu? Jak na konflikt reagují Ukrajina a Rusko? Co na to říká svět? A jak situaci v oblasti ovlivnila stavba Krymského mostu? Přečtěte si přehledné otázky a odpovědi.
Před 73 lety začaly Norimberské procesy. Při nich soudily vítězné státy druhé světové války, tedy Spojené státy americké, Británie, Sovětský svaz a Francie, válečné zločince z nacistického Německa.
Nepošlapaly sobotní letecké útoky v Sýrii mezinárodní právo? Se zákony, úmluvami i minulostí je ve své analýze pro BBC konfrontuje profesor Cambridgeské univerzity Marc Weller.