Před Navalným byl podobně otráven opoziční politik Kara-Murza. Podílet se na tom měl i stejný agent FSB

Za dvěma pokusy o otravu opozičního politika Vladimira Kara-Murzy stojí stejně jako v případě otravy známého kritika Kremlu Alexeje Navalného oddělení ruské tajné služby FSB, vyplývá to podle serveru Meduza ze závěrů investigativního vyšetřování mediálních projektů Bellingcat, The Insider a časopisu Der Spiegel. Stejná tři média v minulém roce společně s televizí CNN provedla pátrání, které poukázalo na údajné strůjce Navalného otravy.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za dvěma pokusy o otravu opozičního politika Vladimira Kara-Murzy (na snímku) stojí stejně jako v případě otravy známého kritika Kremlu Alexeje Navalného oddělení ruské tajné služby FSB

Za dvěma pokusy o otravu opozičního politika Vladimira Kara-Murzy (na snímku) stojí stejně jako v případě otravy známého kritika Kremlu Alexeje Navalného oddělení ruské tajné služby FSB | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Autoři došli k závěru, že pracovníci FSB sledovali Kara-Murzu ve třech měsících předcházejících prvnímu pokusu o jeho otravu z května roku 2015. Po jeho stopách se vydali do Tomsku, Petrohradu, Kaliningradu a Kazani.

Dvakrát přežil smrtící jed. 'Utéct z Ruska? Takovou radost Kremlu neudělám,' říká známý Putinův kritik

Číst článek

Jedné z těchto čtyř cest se údajně účastnil také Konstantin Kudrjavcev, který byl podle dřívějšího pátrání výše zmíněných médií zapojen do loňského pokusu o odstranění Navalného.

Kara-Murzovi po přijetí do nemocnice v roce 2015 nejprve diagnostikovali „srdeční nedostatečnost“. Autoři investigativního pátrání si všímají, že stejně jako v případě Navalného primář nemocnice tehdy uvedl, že opoziční představitel nemůže být přepraven na léčení do zahraničí, uvedli na stránkách Bellingcatu.

V médiích se tehdy s odkazem na anonymní zdroje objevovalo, že Kara-Murza si vzal příliš velkou dávku antidepresiv.

Putin nezná kompromis. Jen sílu a slabost, říká oceněný opoziční politik, kterého chtěli v Rusku otrávit

Číst článek

Také v roce 2016 pracovníci FSB Kara-Murzu sledovali do tří ruských měst. Podruhé byl Kara-Murza otráven v únoru roku 2017. Zveřejněné výsledky vyšetřování však nespecifikují, že by se ve dny bezprostředně před tím kolem něj pracovníci FSB pohybovali.

Autoři čtvrteční zprávy navrhují možnost, že jed mohl být nanesen na spodní prádlo nebo zubní kartáček opozičního představitele, a uvádějí, že podle nemocniční zprávy a tří mezinárodních vyšetřování stav Kara-Murzy zapříčinila otrava nerozpoznanou látkou.

Kara-Murza je devětatřicetiletý ruský politik, publicista a filmový režisér. Byl blízkým spolupracovníkem jednoho z vůdců ruské opozice Borise Němcova, který byl v roce 2015 zastřelen v centru Moskvy. Působil jako celostátní koordinátor strany Otevřené Rusko, kterou založil Michail Chodorkovskij.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme