Univerzita Karlova podá proti usnesení o odložení případu tragédie na Filozofické fakultě UK stížnost s návrhem na úplné došetření všech souvislostí útoku i jemu předcházejících událostí.
Rektoři se podle usnesení zasazují o udržitelný prorůstový rozpočet vysokého školství, bez kterého školy nebudou schopny efektivně plánovat a zabezpečit kvalitní vzdělávání.
Mezi investiční opatření patří podle Králíčkové například zavádění kamerového systému či krizového informačního systému. K těm se podle rektorky Univerzity Karlovy její škola uchylovat nebude.
Poslanec za SPD Jiří Kobza označil střelce za „špičkový produkt inkluzivního progresivistického školství“. Příspěvek později odstranil a omluvil se za něj.
Čtvrteční setkání ukázalo komunitu kolem filozofické fakulty nejen jako zraněnou, ale především také jako silnou a zdravou, nebo minimálně jako „uzdravující se”.
Učit se bude ve všech budovách včetně hlavní budovy na náměstí Jana Palacha, řekla ve čtvrtek na setkání s novináři děkanka fakulty Eva Lehečková. Výjimkou je čtvrté patro budovy.
Univerzita Karlova připravuje dokument s možnými bezpečnostními opatřeními. Krizový štáb se zabýval i koordinací Měsíce pro fakultu. „Chceme fakultu symbolicky obejmout,“ říká Králíčková.
„Některé zápočty a zkoušky by mohly být online, další na jiných fakultách. Je více možností a my to chceme velmi dobře připravit,“ zdůrazňuje rektorka Univerzity Karlovy.
„Věci nejsou na filozofické fakultě, převezeny byly na právnickou fakultu,“ upozorňuje rektorka Králíčková ty, jejichž věci v čase útoku zůstaly v areálu filozofické fakulty.
„Výdej osobních věcí studentů probíhá na právnické fakultě. Výdej potrvá do večera, obnovíme ho zase po svátcích,“ doplňuje rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
„V uplynulých několika měsících jsme vypracovali analýzu, z které nyní budeme těžit a velmi rychle budeme opatření v našich budovách postupně zavádět,“ říká rektorka Milena Králíčková.
„Demografická křivka, která letos tolik působila při přijímání na střední školy, bude za čtyři roky na vysokých školách," varuje rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Podezření ze sexuálního obtěžování studentek ze strany některých vyučujících v poslední době řešila na Fakultě humanitních studií, tam se problémovým chováním teď zabývá speciální komise.
Autoritářské země jako Rusko, Čína nebo Írán jsou podle vědců rizikem pro západní univerzity. Odborníci upozorňují, že cizí studenti mohou zneužít informace získané ve výzkumu.
Profesorka Milena Králíčková byla uvedená do funkce v Karolinu 3. března. Ve svém volebním programu vyzdvihovala hlavně posílení elektronizace a digitalizace univerzity.
Výuka na dálku by podle Bareše přinesla úspory jen okolo deseti až 12 procent. Vysoké školy by totiž i v případě, že by se studenti učili z domova, musely hradit náklady spojené s výzkumy a granty.
Zlepší se v dohledné době odměňování pedagogů? Proč je důležité, aby měla univerzita ombudsmana? Nové rektorky Mileny Králíčkové se ptá Vladimír Kroc ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Nastupující rektor JAMU Petr Michálek je autorem satirického divadelního představení Ovčáček čtveráček. To se trefuje do některých představitelů Hradu, zejména do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.
„V akademickém světě máme místa, kde jsou rovné příležitosti už nastaveny. A bohužel máme i místa, kde tomu tak není. Těm se chci do budoucna jako rektorka věnovat,“ řekla Králíčková v Interview Plus.
Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v Česku.
Vysokoškoláci v Česku se už přes rok učí online, na dálku budou někteří z nich i skládat státnice a kvůli protiepidemickým opatřením možná přijdou taky o promoce.