Počet zvířat používaných při pokusech v Česku mírně klesl. Ochránci zvířat tlačí na úplné zrušení testování na zvířatech, ale podle ministerstva zemědělství to zatím není možné.
Peníze byly v dotačním titulu rozdělené půl na půl pro muže i ženy. Žádosti si o ně podalo 239 žen a 436 mužů. Zatímco žen uspěla naprostá většina, u mužů byl schválený zhruba každý druhý projekt.
Myslivecká jednota zásadně odmítá novelu mysliveckého zákona, kterou ve středu schválila vláda, a chce bránit jejímu schválení v parlamentu všemi zákonnými prostředky. Co myslivcům na novele vadí?
Zemědělci nebudou v následujících čtyřech letech muset dělat meze, remízky, úhory nebo ochranné pásy okolo vodních toků. Změnu schválil Evropský parlament.
Výborný žádá po Evropské unii 2,5 miliardy korun na pomoc českým ovocnářům. Peníze mají jít z krizového fondu, Česko usiluje o třetinu celkového rozpočtu. „Nedomnívám se, že ji dostaneme,“ uznává.
Prioritou podle ministra zemědělství Marka Výborného budou ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent.
„Musíme se pokusit poskytnout takové prostředky, aby například nedošlo k výraznému tlučení sadů. Aby ten rok, kdy vypadne úplně příjem z tržby, dokázali tito podnikatele přežít,“ ujišťuje ministr.
Ministr zemědělství Marek Výborný podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací.
„Český farmář nemůže být v horším postavení než ten, který hospodaří ve Francii, Belgii nebo v Německu,“ řekl pro Radiožurnál ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Nákaza byla zatím potvrzena pouze v jedné hale, v ohnisku nákazy dojde i k likvidaci vajec. O situaci informoval ministr zemědělství i Krajská veterinární zpráva v Pardubicích.
Odborníci poukazují na to, že hospodaření v pařezinách vychází z přirozené schopnosti některých listnatých stromů obrážet z pařezů a je spojené s minimálními náklady na založení nebo správu lesa.
Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová, se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky. „Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo,“ popisuje.
Ministr zemědělství Marek Výborný se ve čtvrtek setká se zástupci osmi největších obchodních řetězců. Bude se s nimi mluvit o cenách potravin, ale také o podílu těch českých na pultech obchodů.
„Pokud používáme Specializovaný finanční úřad například ke kontrole marží u spotřební daně, u ceny pohonných hmot, tak proč ne i v segmentu potravinářství,“ avizuje ministr zemědělství.
„Nejvíce se z tuzemska vyvážely cigarety, přípravky k výživě zvířat nebo třeba pšenice. Do Čech naopak mířilo hlavně vepřové maso nebo pekařské zboží,“ říká mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.
Ještě v roce 2020 si nechalo vybudovat studnu kolem osmi a půl tisíce lidí. O rok později to bylo o tisíc méně a loni to bylo zhruba 6 tisíc lidí, tedy o 1 500 studní méně než v roce předchozím.
Český rozhlas v pondělí upozornil na to, že ministerstva zemědělství a obrany nepočítají s tím, že by pohotovost pro případ lesních požárů zajišťovala armáda.
Projevit by se podle Výborného mělo i navrhované snížení DPH u potravin z 15 na 12 procent, pokud bude schválený vládní balíček opatření. Dále chce Výborný využít tlaku na výrobce.
„O nás přece jde, o rodiny, rodiče, seniory, abychom na pultech českých obchodů měli pokud možno kvalitní, zdravé, ideálně české a cenově dostupné potraviny,“ říká nový ministr Výborný.
„Ministr Nekula svou ministerskou práci odváděl v době, která byla zejména pro zemědělství velmi složitá,“ uvedl pro Český rozhlas Plus předseda sněmovního zemědělského výboru z TOP 09 Michal Kučera.
Předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka Fialu požádal, aby se Výborný mohl ujmout funkce od 1. července. Fiala má naplánované pravidelné jednání s prezidentem na čtvrteční odpoledne.
„V roce 2020 získala BIS první informace týkající se podezření, že na ministerstvu zemědělství tehdy řízeném ministrem Miroslavem Tomanem (ČSSD) může docházet ke korupčním aktivitám.“