První budovou je Chleborádova vila, nyní základní umělecká škola v Kounicově ulici, která patří brněnskému biskupství. Druhý dům je bývalá škola v Jánské ulici.
Některými houbami se ale můžeme otrávit i prostě jen tak, že se jich dotkneme. „Člověk by si ale musel třeba olíznout ruku, případně tou rukou jíst,“ vysvětluje mykolog Vladimír Antonín.
Dnes jezdí vysokoškoláci do zahraničí na studijní pobyty, v baroku podnikali mladí šlechtici kavalírské cesty. Trvaly i několik let. Historici teď chtějí zprávy o těchto cestách zanést do map.
Mamut a kůň jsou zachyceni na říčním valounu. „Takovýto typ nálezu je u nás objeven zhruba po 60 letech,“ uvedla Zdeňka Nerudová z Moravského zemského muzea.
Letecká archeologie odkrývá dávná sídliště a pohřebiště, po nichž nezbylo na povrchu země téměř nic. Výstavu o ní otevřelo Moravské zemské muzeum v Brně.
Složení směsi pro odlitky ladil Jiří Pec s muzejníky asi rok. Stejně tak její barvu: „Tohle je opravdu pryskyřice, materiál pro barvené pigmenty vypozorované z té venuše,“ říká sochař.
Muzejníci přinesli dva nejcennější exponáty nové výstavy do brněnského pavilonu Anthropos v zabezpečeném boxu. Dohlíželo na ně i pět ozbrojených policistů.
V čele Moravského zemského muzea končí Martin Reissner. Z funkce ho odvolal ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Vedením byl pověřen dosavadní náměstek generálního ředitele pro odbornou činnost Jiří Mitáček.
Tragický osud i objevné dílo hudebního skladatele Pavla Haase představuje nová výstava Moravského zemského muzea v Brně. Jeho oddělení dějin hudby vlastní řadu originálních rukopisů, včetně děl, které nadaný autor napsal už během pobytu v terezínském ghettu. V roce 1944 Pavel Haas skončil v osvětimské plynové komoře. Výstava tak zachycuje nejen osudy jednoho umělce, ale v širším kontextu i celé židovské komunity ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století.
Vidět na vlastní oči originál knihy, která výrazně ovlivnila české dějiny i jazyk, mohou návštěvníci od zítřka v Moravském zemském muzeu v Brně. Ke 400. výročí vytištění Bible kralické vystavuje vzácný exemplář takzvané jednodílky. Do dneška se jich dochovaly jen dvě desítky a k vidění jsou jen výjimečně.
V Moravském zemském muzeu v Brně zítra začíná výstava „Bystřec - Založení, život a zánik středověké vsi". Můžete na ní nahlédnout do života našich předků, součástí je totiž i přesná rekonstrukce komory a kuchyně jedné z usedlostí.
Nevyčíslitelnou cenu nejen uměleckou, ale i čistě materiální má výstava ‚Zlato - symbol moci a bohatství‘, která dnes začala v Moravském zemském muzeu v Brně. Jde o kolekci z bohatých fondů muzea vytvořenou k jeho letošnímu 195. výročí. Ve vitrínách jsou například zlaté nuggety, mince od 7. století před naším letopočtem a šperky včetně světově proslulých nálezů z období Velké Moravy.