Česká obžaloba tvrdí, že Koláček, Diviš, Čmejla, Klimecký a Kraus ovládli těžební společnost jejími vlastními penězi. Švýcarská justice loni změnila původní nepodmíněné tresty vězení na podmínku.
Podnikatel Antonio Koláček z kauzy Mostecké uhelné společnosti má v pondělí nastoupit do vězení ve Švýcarsku. Už dříve ale oznámil, že neuposlechne. Co s tím mohou Švýcaři udělat?
Švýcarská policie Krause zadržela v polovině května na ženevském letišti, když cestoval za svým advokátem, a převezla ho do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg.
Manažeři nepravomocně odsouzení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) mají připravené odvolání proti rozsudku švýcarského soudu. Chtějí v něm poukázat na porušování základních práv obviněných, nepříslušnost a nekompetentnost soudu v Bellinzoně nebo zkreslení důkazů. Novinářům to dnes řekli advokáti manažerů.
Federální tribunál v Bellinzoně dnes rozhodne o více než 14 miliardách korun, které si do švýcarských bank ukryli bývalí manažeři Mostecké uhelné. Ty už soud dříve odsoudil k nepodmíněným trestům ve výši od 16 do 52 měsíců vězení. Část peněz by mohla dostat i Česká republika, zbytek si rozdělí nástupnická společnost po Mostecké uhelné a švýcarský stát.
Za podvody a praní špinavých peněz při sporné privatizaci Mostecké uhelné společnosti poslal švýcarský soud pět obžalovaných na několik let za mříže, šestý vyvázl s peněžitým trestem. Čeká se ještě na možné vyjádření švýcarského odvolacího tribunálu, ten ale zkoumá jen možná porušení tamních zákonů a rozsudky pravděpodobně neovlivní. A v době, kdy už nejsou obvinění omezováni probíhajícím procesem, přicházejí s vlastní verzí, jak to bylo s prodejem menšinového podílu státu v MUS v roce 1999.
Všichni odsouzení bývalí manažeři Mostecké uhelné jsou na svobodě. Švýcarský soud rozhodl, že Antonín Koláček a Petr Kraus, kteří se soudu účastnili, do vězení Švýcarsku zatím nepůjdou.
O osudu zabaveného majetku exmanažera Mostecké uhelné Luboše Měkoty rozhodne v příštích dnech Vrchní soud v Olomouci. Majetek mu zabavili žalobci společně s protikorupční policií kvůli kauze údajného tunelování Mostecké uhelné. Měkota letos v březnu náhle zemřel na golfu, jeho majetek je ale stále obstaven.
Pět let za mřížemi a pokuty, nebo osvobození a náhrada škody? To je volba, před kterou stojí švýcarský soud v kauze bývalých manažerů Mostecké uhelné. Každý z účastníků má poslední možnost přesvědčit senát o své pravdě.
Ve Švýcarsku se chýlí ke konci soud s bývalými manažery Mostecké uhelné. Kvůli údajně podvodné privatizaci společnosti jim hrozí nejen propadnutí majetku ve výši asi 14 miliard korun, ale také až 10 let za mřížemi. Před vynesením rozsudku ale ještě dnes zazní závěrečné řeči.
Finanční expert švýcarské policie u soudu v Bellinzoně zpochybnil jednání bývalých manažerů Mostecké uhelné. Sporná investice ve výši 150 milionů dolarů představovala 60 procent hodnoty celé firmy a podle jeho názoru byla neobvyklá, riziková a v podstatě nesmyslná.
Deset let vězení hrozí šesti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti. Švýcarská prokuratura je viní z praní špinavých peněz, podvodů a korupce. Soud dnes pokračuje ve švýcarské Bellinzoně. Podle obžaloby vznikla při privatizaci Mostecké uhelné škoda 26 miliard korun.
Sedm bývalých manažerů Mostecké uhelné dnes stanulo před švýcarským soudem v Bellinzoně. Prostřednictvím tamních kont měli manažeři Český stát při privatizaci podniku připravit o 14 miliard korun, celková škoda ale může být až dvojnásobná. V aktuálním procesu nakonec Česká republika nefiguruje na straně obžaloby. Kauzu sleduje přímo ve Švýcarsku zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda.
Česko přišlo o jednu z možností, jak se ve Švýcarsku ucházet o miliardy korun, blokované kvůli vyšetřované privatizaci Mostecké uhelné. Švýcarský soud totiž zamítl odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti. Ministerstvo financí ale tvrdí, že podobný vývoj očekávalo a chystá další kroky.
Tým policistů a státních zástupců ke kauze Mostecká uhelná v nejbližších dnech odjede do Švýcarska s novými důkazy. Ty by mohly vést až ke znovuotevření případu ve Švýcarsku.
Protikorupční policie začala zjišťovat, kdo může za liknavost Česka při spolupráci na vyšetřování podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti. Švýcaři vyzvali Česko k uplatnění škody, ale české úřady na to dlouho nereagovaly. Policie nyní vyšetřuje, kdo zdržení kontaktu se švýcarskou prokuraturou zdržoval.
Zablokované miliardy ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) se stát pokusí získat civilní žalobou. Tu, jak řekl ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi, podá do dvou týdnů.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podá kárné žaloby na čtyři státní zástupce kvůli postupu v kauze Mostecké uhelné. Týkat se budou bývalého vrchního žalobce Vlastimila Rampuly, náměstka Libora Grygárka a zástupců Ladislava Letka a Marcely Kratochvílové.
Někteří žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze protahovali kauzu Mostecké uhelné společnosti. Vyplynulo to ze závěrů kontroly zaměřené na spolupráci státních zástupců se švýcarskými vyšetřovateli.