Kraus z kauzy Mostecké uhelné požádal ve Švýcarsku o přerušení trestu, chce se účastnit soudu v Praze

Petr Kraus, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS) k 16 měsícům vězení, požádal ve Švýcarsku o přerušení trestu. Chce se účastnit projednávání údajného vytunelování MUS před soudem v Praze. Kraus to řekl České televizi (ČT) v telefonickém rozhovoru ze švýcarské věznice.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský městský soud přitom zahájil hlavní líčení v kauze údajných podvodů v Mostecké uhelné již loni v listopadu.

Pražský městský soud přitom zahájil hlavní líčení v kauze údajných podvodů v Mostecké uhelné již loni v listopadu. | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

Kraus trvá na své nevině a na své účasti u soudu v Praze. O přerušení trestu ve Švýcarsku minulý týden požádal jeho advokát. Žádost teď posuzují tamní úřady.

Kraus obviněný v kauze Mostecká uhelná zůstává ve švýcarském vězení. Česko rozhodne, zda proces ukončí

Číst článek

Švýcarská policie Krause zadržela v polovině května na ženevském letišti, když cestoval za svým advokátem, a převezla ho do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg.

„Z mého pohledu reagovala švýcarská justice naprosto nepochopitelně a současně neadekvátně. K mému zatčení nebyl žádný důvod. Stačilo mě úplně normálně vyzvat k nástupu výkonu trestu a já bych v takovém případě velmi pravděpodobně stejně jako pan Koláček požádal o odklad nástupu výkonu trestu tak, abych se mohl účastnit hlavního líčení v Čechách,“ řekl Kraus ČT.

Kraus v rozhovoru uvedl, že ho švýcarské úřady bez jeho vědomí zařadily do databáze uprchlíků. „To nikdo nevěděl,“ doplnil.

Pražský městský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajného vytunelování MUS loni v listopadu. K soudu tehdy přišli všichni obžalovaní, tedy pětice bývalých manažerů MUS i bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Mezi obžalovanými spolu s Krausem jsou Antonio Koláček, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla.

Víc než 3miliardová škoda

Obžaloba tvrdí, že vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu.

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní tím Česku údajně způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají. Další líčení je plánované v říjnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme