Kvůli zdržování kauzy Mostecké uhelné čelí státní zástupci kárné žalobě

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podá kárné žaloby na čtyři státní zástupce kvůli postupu v kauze Mostecké uhelné. Týkat se budou bývalého vrchního žalobce Vlastimila Rampuly, náměstka Libora Grygárka a zástupců Ladislava Letka a Marcely Kratochvílové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

Podle ministra spravedlnosti mohli tito státní zástupci udělat chybu při prověřování možnosti spolupráce se švýcarskou justicí kvůli kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Odborníci, kteří podklady pro kárné žaloby připravovali, totiž došli k závěru, že státní zástupci prověřování protahovali. V roce 2010 včas neinformovali ministerstvo financí o možnosti připojit se k vyšetřování případu MUS.

„Experti vrchního i nejvyššího státního zástupce došli k závěru, že tam docházelo ze strany státního zastupitelství k průtahům. Některé průtahy nebyly odůvodněné, je možné hovořit o účelových průtazích,“ uvedl Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podání kárné žaloby na čtyři státní zástupce diskutovali na Rádiu Česko ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, tajemnice nejvyššího státního zástupce Helena Markusová a redaktor Respektu Jaroslav Spurný

„Poté, co došlo ke komunikaci mezi ministerstvem financí a vrchním státním zástupcem, tak vrchní státní zastupitelství nebylo schopno sdělit ministerstvu financí skutek, o který se jedná, i když tyto informace dle důkazů, které shromáždilo Nejvyšší státní zastupitelství, mělo,“ upřesnil ministr.

Podnět ministrovi podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Pravomoc podat kárnou žalobu v této věci má jak vrchní státní zástupce, nejvyšší státní zástupce, tak ministr spravedlnosti. Vrchní státní zástupce tento návrh nepodal z důvodu, že je pověřený a nechceme řešit spekulace, nakolik ho ono pověření k tomuto opravňuje, či nikoliv. Z procesní opatrnosti pan vrchní státní zástupce souhlasí s tím, abych to podal já,“ vysvětlil Jiří Pospíšil.

„Zeman došel k závěru, že došlo k mnohaměsíčním průtahům při vyřizování žádostí Švýcarska o právní pomoc a dále více než roční prodlevě při vyřizování podnětu k připojení České republiky s nárokem na náhradu škody v trestním řízení ve Švýcarsku,“ upřesňuje tajemnice jeho úřadu Helena Markusová.

„Navíc tato švýcarská žádost měla být včas zaslána Vrchním státním zastupitelstvím v Praze příslušnému orgánu, což je v tomto případě ministerstvo financí,“ upozorňuje tajemnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl také hostem Ozvěn dne

O případné vině státních zástupců bude rozhodovat kárný senát Nejvyššího správního soudu. „Může uložit důtku, snížení platu až o 30 procent nejdéle na dobu jednoho roku. Nejtvrdším kárným opatřením je odvolání z funkce,“ dodává Helena Markusová.

Švýcarsko zablokovalo na účtech asi 12 miliard korun, které mohly být při podezřelé privatizaci Mostecké uhelné do země nelegálně vyvedeny. Česko teď zvažuje, jak peníze získat. Kvůli průtahům se stát nestihl připojit k tamnímu trestnímu řízení proti bývalým manažerům společnosti.

Václava Marešová, Martina Mašková, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Mirko Kašpar, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme