Osudy Romů výrazně zasáhly i do života kurátorky expozice, která na výstavě pracovala v době, kdy se jí narodilo dítě. O to hůře prožívala příběhy 241 zabitých dětí.
Za nacistické okupace se malý Karel Holomek čas od času ocital na útěku. Podle tehdejších předpisů a terminologie byl „cikánský míšenec“, měl tudíž skončit v lágru.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by mělo být otevření památníku romského holokaustu v příštím roce příležitostí ke zlepšení vztahů mezi většinovou společností a Romy.
„Nejmladší Maxmilián měl v době odjezdu pouhých sedm dnů. Při evidenci získal tetováním na nožičku označení Z-7462. Nejstarší byla Marie Růžičková, které bylo v době příjezdu 91 let,“ říká historička.
Nabídku na demolici areálu podalo 17 zájemců. Veřejnou zakázku získala společnost AWT rekultivace, s níž se podepíše smlouva. Předání staveniště je v plánu 22. července ve 13.00.
Romská autorka Philomena Franzová sepsala své paměti již před 36 lety. Nyní kniha vychází v češtině a její křest proběhne na pietní akci v Hodoníně u Kunštátu.
V době normalizace na troskách táborových baráků vyrostla velkovýkrmna prasat. Stát ji vykoupil až v roce 2017. Nový památník vzniká pod patronátem Muzea romské kultury.
Okamura dotaz zaslal jako písemnou interpelaci. Staněk Deníku N řekl, že ji ještě neviděl, její obsah ale označil za nesmyslný. „Je to absurdistán,“ řekl.
Miloš Zeman při odchodu z volební místnosti řekl, že Romové netrpěli za komunismu jako ostatní. Zmínil také, že k romské národnosti se nehlásí všichni.
Peníze na sanaci areálu dostane Muzeum romské kultury. Ministerstvo kultury počítá také s archeologickým průzkumem. Zkoumat se také bude, kde leží hroby obětí a kde dozorců.
Policie vyšetřuje poškození památníku v Letech u Písku. „Případ prověřujeme, zatím nebyl nijak kvalifikován, ale mohlo by se jednat o výtržnictví,“ řekla policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.
Památník romského holokaustu v místě bývalého vepřína v Letech u Písku nebude platit stát. Na besedě v Letech pořádané Muzeem romské kultury to ve středu řekl náměstek ministra kultury René Schreier.
Areál vepřína v Letech na Písecku byl 16. března přepsán v katastru nemovitostí na stát. Firma Agpi, jež vepřín vlastnila, dostane za 30 dní 80 procent z kupní sumy 450,8 milionu korun.
Muzeum romské kultury si pietním aktem připomnělo 75 let od prvního hromadného transportu více než 1000 Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Většina z nich už se nikdy nevrátila.
Jako úlevu a zadostiučinění vnímají romské komunity odkup a plánovaného zbourání vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního pracovního tábora pro Romy.