Katy Perry či Sánchezová. Blue Origin vyšle do vesmíru první posádku s ‚make-upem a upravenými vlasy‘
Jeff Bezos v pondělí vyšle svou snoubenku Lauren Sánchezovou a její „hosty“ na hranici vesmíru, píše server The Guardian. Čistě ženskou posádku tvoří například zpěvačka Katy Perry nebo moderátorka Gayle Kingová. Bezosova společnost Blue Origin se snaží konkurovat SpaceX miliardáře Elona Muska, který však už uskutečnil 469 úspěšných startů a v současnosti dominuje v bitvě v oblasti komerčních letů do vesmíru.
Posádku tvoří kromě novinářky a filantropky Sánchezové dalších pět žen – popová hvězda Katy Perry, Amanda Nguyenová, aktivistka za občanská práva, která se stane první Vietnamkou letící do vesmíru, spolupořadatelka ranní show CBS Kingová, filmová producentka Kerianne Flynnová a podnikatelka a bývalá raketová vědkyně Nasa Aisha Boweová, uvedl server The Guardian.
Kosmická loď společnosti Blue Origin je plně autonomní, nepotřebuje pilota a posádka ji nebude ovládat ručně, poukazuje BBC. Let bude trvat přibližně jedenáct minut a posádka se dostane do výšky více než 100 kilometrů nad Zemí, čímž překoná mezinárodně uznávanou hranici vesmíru a zažije několik okamžiků beztíže.
Raketa New Shepard odletí z místa startu společnosti, téměř 50 kilometrů severně od Van Hornu v Texasu, v 8.30 místního času (15.30 středoevropského letního času). Kapsle se vrátí na Zemi pomocí padáku a měkce přistane, zatímco nosná raketa přistane sama ve vzdálenosti asi dvou kilometrů od místa startu.
První ženská posádka?
„Kdybyste mi řekli, že budu členkou vůbec první ženské posádky ve vesmíru, věřila bych vám. Jako dítě jsem dokázala snít o čemkoliv. Ačkoli jsme toho v dětství neměli moc, nikdy jsem se nepřestala dívat na svět s nadějným úžasem,“ uvedla Perry v příspěvku na sociálních sítích.
Ačkoli je let označován za první čistě ženskou posádku, která dosáhla Kármánovy linie, mezinárodně uznávané hranice vesmíru ve výšce 100 kilometrů (62 mil) nad povrchem Země, technicky tomu tak není. Kosmonautka Valentina Těreškovová totiž letěla na sólovou misi do vesmíru v roce 1963.
Časopis Elle však poznamenal, že to bude poprvé, co někdo odletí do vesmíru s upravenými vlasy a make-upem. „Kdo by se před letem neokouzlil?“ poznamenala Sánchezová.
„Měla jsem velkou trému, stále ji mám. Ale také vím, že je velmi zajímavé mít strach a zároveň se těšit. Takhle jsem se necítila od porodu. Věděla jsem totiž, že porod bude bolet. Ale je to také vykročení z komfortní zóny,“ popsala moderátorka Kingová z CBS.
Souboj s Muskem
Blue Origin je soukromá vesmírná společnost založená v roce 2000 miliardářem Bezosem, který je také majitelem firmy Amazon. Ačkoli společnost Blue Origin nezveřejnila plné ceny letenek, k rezervaci místa je třeba složit zálohu ve výši 150 000 amerických dolarů (3,3 milionu korun), což podtrhuje exkluzivitu těchto letů.
Pro Bezose však může být cesta se samými ženami „víc než jen okouzlující projížďka v raketě“, jak poukazuje The Guardian. Spoluzakladatel Amazonu totiž svádí konkurenční boj o komerční vesmírné lety s Elonem Muskem.
Raketa New Glenn společnosti Blue Origin úspěšně odstartovala k prvnímu letu
Číst článek
Rakety Falcon 9 z Muskovy společnosti Space X odstartovaly 469krát. Naproti tomu společnost Blue Origin uskutečnila pouhých 31 úspěšných startů své rakety New Shepard, včetně jedenácti suborbitálních letů s posádkou.
Začátkem letošního roku vypustila společnost Blue Origin z mysu Canaveral na Floridě svou větší, opakovaně použitelnou raketu New Glenn (pojmenovanou po Johnu Glennovi, prvním Američanovi, který obletěl Zemi).
Společnost tvrdí, že tato raketa funguje jako „komerční dopravní letadlo, ale s čistším palivem“, povede k „podstatně menšímu množství odpadu a nákladů“ a dokáže vynést třináct tun na geostacionární přenosovou dráhu a 45 tun na nízkou oběžnou dráhu Země.
Revoluční proces
Vedoucí společnost SpaceX v současné době vyrábí a vypouští dvě rakety: Falcon 9 a Falcon Heavy. Charakteristickým rysem těchto raket byl vývoj urychlovacích stupňů, které se vracejí na Zemi k renovaci, což je revoluční proces, který šetří peníze a pomohl společnosti SpaceX porážet konkurenci.
Čtveřice astronautů soukromé mise Fram2 se vrátila na Zemi. Jedná se o šestý let společnosti SpaceX
Číst článek
Společnost také vyrábí a provozuje vesmírnou kapsli Dragon, která může dopravovat posádku a náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zároveň pracuje na velkém systému rakety a kosmické lodi nazvaném Starship, který bude schopen dopravovat do vesmíru obrovský náklad.
„V současné době je Muskova SpaceX nesporným lídrem soutěže: pravidelně vysílá astronauty na oběžnou dráhu, zatímco Bezosova Blue Origin ještě nikoho za hranice vesmíru nevypustila,“ poznamenal nedávno server Politico.