Věda pro děti: Mohou mít psi stejné nemoci jako lidé a vzájemně se nakazit?
S příchodem podzimu se u psů stejně jako u lidí častěji objevují virozy, chřipky, angíny a nachlazení. I domácí mazlíček může mít kašel, rýmu a dokonce chytit i chřipku a virozu. Pes taky může nastydnout a mít sníženou imunitu, upozorňuje Rádio Junior.
U některých psů se sice žádné příznaky nemoci neobjeví, ale jsou infekční a mohou v parku nakazit jiného psa. I pes pak může trpět horečkou, dokonce ho může potrápit i zápal plic.
Nejohroženější jsou plemena s krátkým nosem. Problémy s dýchacími cestami mají, i když jsou zdravá. Při infekci jim ale dýchací cesty ještě otečou a může to pro ně být vyloženě nebezpečné.
Pokud domácí mazlíček onemocní, je dobré navštíviv veterináře. Důležité je také omezit dlouhé procházky, zajistit zvířeti klid a odpočinek, dostatek tekutin a přidat nějaké vitamíny.
Proti některým nemocem je možná psa i očkovat.
Nakazit člověka?
Přestože příznaky i projevy psích nemocí jsou podobné lidským nemocem, od psa se člověk nakazit nemůže. Pravděpodobnost přenosu chřipkových virů a virů způsobujících nachlazení je extrémně nízká.
Věda pro děti: Proč psi, když vykonávají velkou potřebu, pozorují své páníčky?
Číst článek
Zrovna u některých z těchto virů a bakterií jde totiž o specifické viry a bakterie pro daný druh. Člověk nakazí člověka, pes dalšího psa.
Pes může mít třeba i zánět středního ucha, trpět průjmem, mít zánět spojivek, různé kožní potíže, problémy se zuby. Tohle všechno jsou zároveň onemocnění, která trápí i nás lidi.
Stejně jako u lidí se i u psích mazlíčků dá spoustě problémům předejít. Vliv má strava, prostředí, pohyb a tak dále.
Pozor na zoonózy
Existují ale i choroby, které pes může člověku předat. Říká se jim zoonózy. Jde o některá parazitární, bakteriální a taky virová onemocnění.
Jak se vyhnout nákaze některou ze zoonóz? Zodpovědným přístupem k péči o psího kamaráda. Očkování a pravidelné návštěvy u veterináře jsou samozřejmost. Pak je tu odčervování a zvýšená hygiena při manipulaci s trusem.
Věda pro děti: Co se vám váš mazlíček snaží říct a platí, že pes, který štěká, nekouše?
Číst článek
Dobré je také psovi čistit důkladně tlapky a pečovat o jeho hygienu.
Alergie
Dokonce se u psů objevují i alergie. Může jim vadit třeba kvetoucí tráva nebo nějaký hmyz. Je dobré psa po každé procházce otřít vlhkým ručníkem, a tak z něj dostat alergeny.
Kromě toho můžou psa trápit dokonce i problémy s usínáním po náročném dni.
Obecně je ale důležité, aby byl pes zvyklý, že se ho lidé dotýkají všude na těle. Pak ho můžou majitelé kromě běžného pozorování také při hře a mazlení průběžně kontrolovat.