V prvním kole voleb ve Francii vyhrálo Národní sdružení. „Program je pravicový," říká pro Plus Jan Charvát, odborník na extremismus z Institutu politologických studií FSV Univerzity Karlovy.
Princátko krajní pravice či oddaný poskok Marine Le Penové. Nejen tak se před předčasnými volbami ve Francii mluví o Jordanovi Bardellovi, mladém šéfovi Národního sdružení.
Ještě loni v dubnu připojil podpis pod petici, která vyzývala francouzské občany, aby v druhém kole prezidentských voleb přehradili cestu „dceři rasismu a antisemitismu Marine Le Penové“.
Dokument, jehož části na veřejnost unikly ve čtvrtek, tvrdí, že strana „sladila“ své postoje s „ruským diskurzem v době nezákonné anexe Krymu“ v roce 2014.
Macronova popularita klesla na nejnižší úroveň od začátku demonstrací takzvaných Žlutých vest v roce 2018. Za poslední měsíc pak klesla o další dva procentní body na 26 procent.
„Studenti by měli být schopni zjistit, který kandidát slibuje splnitelné a který říká věci, které nejsou v jeho kompetencích,“ vysvětluje Marcel Mahdal z Asociace učitelů ZSV a občanské výchovy.
Média v souvislosti s půjčkou připomínají blízký vztah Le Penové s maďarským autoritářským premiérem Viktorem Orbánem. Ten podle některých mohl pomoci se zprostředkováním úvěru.
Lídr hnutí odporu Ahmad Masúd dříve ubezpečoval, že bude v protiofenzivě pokračovat. V neděli ale řekl, že vítá návrh rady muslimských učenců, aby byla zahájena jednání o mírovém urovnání konfliktu.
Dvojka strany Jordan Bardella byl jmenován prvním místopředsedou. Europoslanec a věrný zástupce Le Penové od podzimu v pouhých 25 letech dočasně povede stranu po dobu prezidentské kampaně šéfky RN.
Místo mobilizace voličů ještě nižší účast. Druhého kola regionálních voleb ve Francii se zúčastnilo pouze 34,3 % oprávněných voličů. Volby skončily vítězstvím tradiční pravice i levicových stran.
Méně lidí hlasovalo pouze v referendu v roce 2000. „Jde o pokračování existujících trendů způsobených skepsí a nezájmem obyvatelstva o politiku, které se cítí politiky ‚zapomenuté‘," domnívá se Emler.
K volbám se podle průzkumu společnosti Elabe nedostavilo 68,5 procenta voličů. Místní volby nelákají příliš mnoho voličů tradičně. Před šesti lety byla účast v prvním kole méně než poloviční.
Vykřikl dvě hesla: nejdřív „Montjoie Saint-Denis“, což je válečný pokřik francouzských králů z období dynastie Kapetovců, a pak křičel ještě „A bas la Macronie“, tedy v překladu „Pryč s Macronem“.
Marine Le Penová se pozice dočasně vzdala také v roce 2017, když v prezidentských volbách postoupila do druhého kola. V tom ji suverénně porazil Emmanuel Macron.
Naděje, radost, úleva z nově nabyté svobody. Právě takové byly dny po skončení druhé světové války. Lidé se radovali, ale právě poválečná svoboda je jeden z mýtů soudobé historie.
Server Buzzfeed podpořil tajně pořízenou nahrávkou svou informaci o rozhovorech spolupracovníka italského vicepremiéra Mattea Salviniho, jak za návštěvy v Moskvě vyjednává o finanční pomoci z Ruska.
Částku v přepočtu zhruba 7,7 milionu korun si šéfka krajně pravicové strany Národní sdružení účtovala za zaměstnávání asistentky. O vrácení rozhodl soud.
Evropský parlament chce po francouzských nacionalistických europoslancích, aby vrátili další peníze. Vadí mu útraty za večírky, při kterých teklo šampaňské proudem. Dlužit mají přes půl milionu eur.
Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová má Evropskému parlamentu vrátit v přepočtu téměř osm milionů korun. Rozhodl tak v úterý Tribunál Evropské unie v Lucemburku.
Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) změnila v pátek název na Národní sdružení (RN). Tento krok má straně pomoci distancovat se od její antisemitské a rasistické minulosti.
Předsedkyní francouzské krajně pravicové Národní fronty bude i nadále její dosavadní šéfka Marine Le Penová. Rozhodl o tom v neděli jednomyslně sjezd strany.
Severofrancouzské město Lille bude o víkendu hostit sjezd Národní fronty (FN), na jehož konci má být oznámen nový název strany. Změna bude součástí nového kurzu tohoto nacionalistického uskupení.
Francouzská prokuratura zahájila trestní stíhání předsedkyně Národní fronty Marine Le Penové. Měla šířit fotografií s vraždami páchanými takzvaným Islámským státem. Le Penové hrozí až tři roky vězení.
Dočasný předseda francouzské Národní fronty Jean-Francois Jalkh odstoupil z funkce. Čelil totiž skandálu kvůli svým starším vyjádřením, ve kterých zpochybňoval holokaust.
Marine Le Penová kvůli prezidentským volbám dočasně odstoupila z vedení Národní fronty. Její místo zaujal Jean-François Jalkh. Pozornost na sebe v minulosti upoutal zpochybňováním vraždění Židů.