Macronova popularita je nejnižší za posledních pět let. Francouzům vadí hlavně důchodová reforma

Francouzský prezident Emmanuel Macron je ve své zemi nejméně populární za posledních pět let. Podporuje ho jen 26 procent Francouzů. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti BVA pro stanici RTL. Podle tohoto šetření Francouzi svého prezidenta kritizují hlavně kvůli kontroverzní důchodové reformě. Lidé na Macrona při jeho cestách do regionů pískají a požadují jeho demisi.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmauel Macron

Macrona podporuje jen 26 procent Francouzů | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Macronova popularita klesla na nejnižší úroveň od začátku demonstrací takzvaných Žlutých vest v roce 2018. Za poslední měsíc pak klesla o další dva procentní body, což znamená, že proti Macronovi je teď 74 procent dotázaných.

,Nemůžu zůstat hluchý vůči volání po spravedlnosti.‘ Macron hájil reformu, Francouzi opět vyšli do ulic

Číst článek

Těmto lidem vadí, že prezident prosadil důchodovou reformu tak rychle, ale i to, že k tomu využil speciální ústavní článek 49.3, díky kterému se vyhnul hlasování v parlamentu.

„To je tak důležitá reforma, že prostě není možné ji prosadit takhle na sílu. Lidé ho zvolili jako demokratického politika, aby se k moci nedostalo Národní sdružení. Teď se ale člověk ptá, jestli je tento postup demokratický,“ říká protestující Jerome.

Nedávný průzkum ukázal, že kdyby se teď opakovaly loňské prezidentské volby, tak Macrona porazí Marine Le Penová ze zmiňovaného Národního sdružení.

Emmanuel Macron v projevu tento týden řekl, že lituje toho, že se nepodařilo najít širší shody pro prosazení reformy v parlamentu. Hněv lidí prý vnímá. „Lidé vyjadřují svůj hněv. Nečekal jsem ani nic jiného. Tento hněv mi ale nezabrání v tom, abych pokračoval v cestách napříč naší zemí. Musíme i nadále jednat a postupovat kupředu,“ řekl.

Macron na tenkém ledě. Kontroverze po návštěvě Číny i kvůli důchodové reformě

Číst článek

Macron chce i nadále vyjednávat s odbory o zlepšení pracovních podmínek. Říká, že pro odbory jsou dveře Elysejského paláce i nadále otevřené. Odboráři s ním ale odmítají vyjednávat minimálně do prvního května, kdy plánují další velké protesty a stávky. Macron chce otočit kapitolu důchodové reformy a zaměřit se na další důležité reformy ve školství a zdravotnictví.

Další reformy?

Prosazení dalších reforem ale bude velmi složité. Macron za pár týdnů oslaví rok v úřadu a stále ho dohání povolební realita. Hlavně ta z období po legislativních volbách, kdy nezískal většinu v parlamentu. Musí tak na prosazování zákonů spolupracovat s opozicí.

Sporná francouzská důchodová reforma vstoupila v platnost. Prezident Macron ji stvrdil podpisem

Číst článek

Doufal hlavně ve spolupráci s republikány, tedy s umírněnou pravicí. Ale jak se ukázalo i při prosazování důchodové reformy, republikáni nejsou jednotní. Proto nakonec musel využít i zmiňovaný ústavní článek 49.3 a obešel hlasování v parlamentu. Navíc třetina republikánů podpořila svržení vlády v následném hlasování o nedůvěře.

Premiérka Élisabeth Borneová, jejíž popularita je také velmi nízko, slíbila, že už nebude využívat tento rozporuplný ústavní článek pro prosazování zákonů. Vláda totiž chce schválit další třaskavé reformy. Další je plánovaná imigrační reforma a také se očekává velmi napjaté vyjednávání.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme